Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Dnes je pre nás už celkom bežná vec napísať si status na facebooku, kupovať nekvalitné čínske srandy z eBay-u a či používať emotikony, no nie vždy tomu bolo tak a niekde celé toto internetové šialenstvo predsa začať muselo…

1. Prvý tweet

21. marca 2006 bol uverejnený prvý tweet v histórii všetkých tweetov. Napísal ho jeden zo zakladateľov sociálnej siete Twitter Jack Dorsey, no ak čakáte niečo brutálne originálne a zaujímavé, tak pravdepodobne budete sklamaní. Možno keby vtedy tušil, že sa jeho platforma v najbližších rokoch rozrastie na neuveriteľných 300 miliónov používateľov, dal by si záležať trošku viac.

jack / twitter.com (https://twitter.com/jack/status/20?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.wired.com%2F2016%2F03%2F10th-birthday-short-history-twitter-tweets%2F&tfw_creator=wired&tfw_site=wired)

2. Prvé video na YouTube

„Me at the zoo“ je názov prvého videa uverejneného na tejto platforme, ktoré má k dnešnému dňu takmer 50 miliónov pozretí. Na čom by nebolo nič také zvláštne, keby to nebol len osemnásť sekundový pokec o slonovi a jeho chobote. Tento kinematografický skvost, ktorý by slovenské televízie s radosťou odkúpili a pomocou reklám to v pohode natiahli aj na celovečerný film, uverejnil taktiež jeden zo zakladateľov YouTube – Jawed Karim. Bohvie, či by si to nerozmyslel, keby vedel, že započal éru škoricovej challenge a Trishy Paytas.

3. Prvá webstránka

Prvá webstránka niesla názov World Wide Web, bola založená v roku 1991 počítačovým vedcom Timom Bernes-Leeom a vyzerala presne takto:

info.crn.ch (http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html)

4. Prvá fotografia uploadnutá na World Wide Web

Asi nie je žiadnym prekvapením, že prvú fotografiu na túto stránku dal jej samotný zakladateľ, hore spomínaný Tim Bernes-Lee. Bola to fotografia jednej vtedajšej ženskej rockovej skupiny Les Horribles Cernettes, ktorú poprosil o pomoc. On ani dievčatá zo skupiny v tom čase pravdepodobne nemali ani páru, že je to prvá fotografia zavesená na internet.

wikimedia.org (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/c/c0/Les_Horribles_Cernettes_in_1992.jpg)

5. Prvá fotografia na Instagrame

Prvá fotografia, ktorá bola kedy pridaná na Instagram, je šteniatko spoluzakladateľa tejto sociálnej siete Kevina Systorma. Svetlo sveta uzrela v júli roku 2010.

kevin / instagram.com (https://www.instagram.com/p/C/)

6. Prvý produkt predaný na eBay-i

V roku 1995 eBay ešte nebol eBay-om, ale akýmsi AuctionWeb-om. Jeho zakladatelia chceli vyskúšať funkčnosť novej predajnej platformy a umiestnili na ňu len jeden jediný produkt – pokazené laserové ukazovátko. Netrvalo dlho a ukazovátko si našlo svojho nového majiteľa, z čoho boli zakladatelia naozaj veľmi prekvapení. Keď sa kupca opýtali, či vedel, že ukazovátko bolo pokazené, odpovedal im: „Zhodou okolností som zberateľ pokazených laserových ukazovátok, takže áno.“ A v tom momente zakladatelia eBay-u vedeli, že prišli na čosi obrovské.

ebay.com (https://www.ebay.com/?afsrc=1&rmvSB=true)

7. Prvý nákup na Amazone

3. apríla 1995 nič netušiaci zákazník John Wainwright kúpil výtlačok Hofstadterovej knihy Fluid Concepts and Creative Analogies na novom internetovom portáli, ktorý sa zaoberal predajom kníh. Kto by tom bol povedal, že tým učinil prvý nákup na Amazone, hoci vtedy ešte nebol taký, ako ho poznáme dnes.

quora.com (https://www.quora.com/What-was-the-first-book-ever-ordered-by-a-customer-on-Amazon)

8. Prvá webcamera a live stream

Káva je pohonnou hmotou väčšiny pracujúcich smrteľníkov a vedci z Cambridgskej univerzity na tom rozhodne nie sú inak. Presne oni a ich hnev na to, že nepracujú na rovnakom poschodí, na ktorom sa nachádza kávovar, viedol k vynájdeniu prvej webky a živého vysielania. Nikto predsa nechce zdolávať nekonečné zástupy schodov, brodiť sa jedným poschodím za druhým, len aby prišiel do kuchynky a zistil, že všetka káva už je fuč. Riešenie bolo teda prosté. Nainštalovať kameru, ktorá bude snímať kávovar a každý vedec si teda pokojne môže pozrieť stav kofeínového nápoja rovno zo svojho labáku. Šikovné, no nie?

cl.cam.ac.uk (http://www.cl.cam.ac.uk/coffee/qsf/coffee.html)

9. Prvé zdokumentované použitie emotikonu

Vyjadrovať pocity mimikou tváre je pre ľudí celkom bežná vec, no prvýkrát, kedy sa to niekto pokúsil pretaviť do počítačových znakov bolo v roku 1982. Opäť raz za tým stál počítačový vedec (prekvapivo), tentoraz Scott Fahlman.

cs.cmu.edu (http://www.cs.cmu.edu/~sef/Orig-Smiley.htm)

10. Prvá multi-playerová hra

Prvá multi-playerová hra na svete sa diametrálne odlišuje od toho, čo si pod týmto pojmom predstavíme dnes. Niesla názov Multi-User Dungeon alebo skrátene MUD a pozostávala vlastne iba z textu. Ten mal vlastne preniesť hráčov do virtuálnej reality.

british-legends.com (http://british-legends.com/CMS/)

11. Prvý online banner

Dnes nás už takmer na každej stránke privíta akási vyskakovacia reklama, či iný banner, no ľudia, ktorí surfovali internetom pred 27. októbrom 1994 mali od týchto otravných vecí pokoj. Vtedy totiž vypustili do obehu prvý reklamný banner v histórii. Patril spoločnosti AT&T a vyzeral takto:

thefirstbannerad.com (http://thefirstbannerad.com/)

12. Prvý internetový vyhľadávač

V čase kedy ešte Google nosili motýliky pod krídielkami a teda 8 rokov pred jeho založením, vytvoril vysokoškolský študent Alan Emtage jeho predchodcu. Volal sa Archie a v porovnaní s dnešným Googlom to teda rozhodne nebola žiadna sláva, no na tú dobu to bolo čosi úchvatné. A len tak pre zaujímavosť, stránka ešte stále fičí.

archie.icm.edu.pl (http://archie.icm.edu.pl/archie_eng.html)

13. Prvý poslaný e-mail

Prvý e-mail bol napísaný a odoslaný počítačovým programátorom Rayom Tomlinsonom na jeho vlastnú adresu v roku 1971. Jeho obsah však vôbec nebol taký svetoborný ako by ste možno čakali. On sám si totiž presne nepamätá, čo to tam vtedy napísal, keďže mail bol posielaný len na skúšku, no predpokladá, že buď @ alebo niečo ako QWERTYIOP. Možno keby vedel, že sa jedného dňa zapíše do histórie, vymyslel by čosi kreatívnejšie.

twitter.com (https://twitter.com/cornetacriticon)

Zdroj: buzzfeed.com
Titulná fotka: pixabay.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť