Hovorí sa, že nezáleží na tom, aký šport človek robí, dôležité je, že vôbec nejaký robí. Každá z pohybových aktivít má svoje špecifiká a každá sa vykonáva v priestore, ktorý je na to určený. Predsa len, asi by bolo naozaj zábavné pokúšať sa hrať futbal na ľadovej ploche alebo plávať na trávniku futbalového štadióna.
Milovníci športu určite priznajú, že okrem podstaty hry a samotných hráčov majú na vznik atmosféry športového podujatia obrovský vplyv aj štadióny a športoviská, kde sa zápasy konajú. V tomto článku sme si pre teba pripravili prehľad tých najzaujímavejších a niekedy aj najpodivnejších športovísk, aké vo svete nájdeš.
1. Kassam Stadium, Anglicko
Oxford United Football Club Kassam Stadium vyzerá ako nedokončený. Nielen tak vyzerá, skutočne mu chýba jedna celá tribúna. Po neúspechoch klubu počas výstavby si Oxford United Football Club už nemohol dovoliť zaplatiť za celú stavbu a dospel k dohode, že štadión zostane neúplný.
Paradoxné však je, že náklady na stratené lopty v priebehu rokov pravdepodobne prevýšili všetky ušetrené peniaze. Štadión Kassam je tiež domovom bronzovej sochy vola, ktorú vandali v januári 2011 nastriekali naružovo.
2. Estadio Municipal de Aveiro, Portugalsko
Medzi chladnými oceľovými konštrukciami, ktoré väčšinou tvoria skvosty futbalovej architektúry, je osviežujúce vidieť štadión, ktorý hneď vzbudzuje radosť. Portugalský Estadio Municipal de Aveiro od architekta Tomasa Taveiru je zámerne navrhnutý tak, aby vyzeral ako detská hračka. Jeho vnútro tvoria žiarivé farby a strecha svojím dizajnom pripomína piškótový koláč Battenberg.
3. The Float @ Marina Bay, Singapur
Štadión The Float, ktorého názov je vybratý veľmi dômyselne, je v podstate ihrisko plávajúce na vode. Otvorili ho v roku 2007 a ide o najväčšia plávajúce „javisko“ na svete, tribúna má kapacitu 30-tisíc miest. Štadión má výhradne oceľovú konštrukciu, jeho rozloha je o niečo väčšia ako rozmery futbalového ihriska. Je súčasťou okruhu Marina Bay Street Circuit, ktorý hostí Veľkú cenu Singapuru F1. Okrem športových stretnutí sa tu konajú aj koncerty a rôzne druhy podujatí.
4. Eidi Stadium, Faerské ostrovy
Zaujímavé na štadióne Eidi je to, že – podobne ako The Float v Singapure – sa nachádza mimo pevnej zeme. Dobre, napadlo to určite všetkým. Ako sa na takomto ihrisku zbierajú stratené lopty?!
5. Pekinské národné plavecké centrum, Peking
Beijing National Aquatics Center bolo postavené v roku 2008 pre potreby olympijských hier. Vďaka svojmu tvaru a tomu, že je určené na plavecké športy, si športovisko vyslúžilo výstižnú prezývku vodná kocka.
6. Avicii Arena, Švédsko
Vo švédskom Štokholme sa nachádza veľmi zaujímavá stavba – Avicii Arena, známa tiež pod názvom Globen a od roku 2021 aj ako Ericsson Globe. Ide o multifunkčný štadión, ktorý je primárne určený na ľadový hokej, no, paradoxne, domáce zápasy sa tu nehrajú. V aréne prebiehali zápasy Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2013.
7. Ottmar Hitzfeld GsponArena, Švajčiarsko
GsponArena je športovisko, ktoré dostalo svoj názov po legendárnom nemeckom hráčovi a manažérovi Ottmarovi Hitzfeldovi. „Aréna“ má viacero zvláštností, už samotná poloha vyvoláva množstvo otázok, napríklad aj o stratených loptách. Ihrisko, ktoré sa nachádza vo výške 2 000 m n. m. vo švajčiarskych Alpách, je domovom amatérskeho klubu FC Gspon.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane