Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 23.9.2023
sk
Zdenka
cz
Berta
, Bertina
Zdroj: ©Shutterstock

13 zvláštnych ihrísk, kde je šport adrenalín a ozajstná zábava

Zabudni na tradičné dedinské ihrisko na pevnej zemi.

Hovorí sa, že nezáleží na tom, aký šport človek robí, dôležité je, že vôbec nejaký robí. Každá z pohybových aktivít má svoje špecifiká a každá sa vykonáva v priestore, ktorý je na to určený. Predsa len, asi by bolo naozaj zábavné pokúšať sa hrať futbal na ľadovej ploche alebo plávať na trávniku futbalového štadióna.

Milovníci športu určite priznajú, že okrem podstaty hry a samotných hráčov majú na vznik atmosféry športového podujatia obrovský vplyv aj štadióny a športoviská, kde sa zápasy konajú. V tomto článku sme si pre teba pripravili prehľad tých najzaujímavejších a niekedy aj najpodivnejších športovísk, aké vo svete nájdeš.

1. Kassam Stadium, Anglicko

Oxford United Football Club Kassam Stadium vyzerá ako nedokončený. Nielen tak vyzerá, skutočne mu chýba jedna celá tribúna. Po neúspechoch klubu počas výstavby si Oxford United Football Club už nemohol dovoliť zaplatiť za celú stavbu a dospel k dohode, že štadión zostane neúplný.

ihrisko, šport, svet, Kassam Stadium, Anglicko
Profimedia

Paradoxné však je, že náklady na stratené lopty v priebehu rokov pravdepodobne prevýšili všetky ušetrené peniaze. Štadión Kassam je tiež domovom bronzovej sochy vola, ktorú vandali v januári 2011 nastriekali naružovo.

ihrisko, šport, svet, Kassam Stadium, Anglicko
Profimedia

2. Estadio Municipal de Aveiro, Portugalsko

Medzi chladnými oceľovými konštrukciami, ktoré väčšinou tvoria skvosty futbalovej architektúry, je osviežujúce vidieť štadión, ktorý hneď vzbudzuje radosť. Portugalský Estadio Municipal de Aveiro od architekta Tomasa Taveiru je zámerne navrhnutý tak, aby vyzeral ako detská hračka. Jeho vnútro tvoria žiarivé farby a strecha svojím dizajnom pripomína piškótový koláč Battenberg.

ihrisko, šport, svet, Estadio Municipal de Aveiro, Portugalsko
Profimedia

3. The Float @ Marina Bay, Singapur

ihrisko, šport, svet, The Float, Marina Bay, Singapur
Profimedia

Štadión The Float, ktorého názov je vybratý veľmi dômyselne, je v podstate ihrisko plávajúce na vode. Otvorili ho v roku 2007 a ide o najväčšia plávajúce „javisko“ na svete, tribúna má kapacitu 30-tisíc miest. Štadión má výhradne oceľovú konštrukciu, jeho rozloha je o niečo väčšia ako rozmery futbalového ihriska. Je súčasťou okruhu Marina Bay Street Circuit, ktorý hostí Veľkú cenu Singapuru F1. Okrem športových stretnutí sa tu konajú aj koncerty a rôzne druhy podujatí.

4. Eidi Stadium, Faerské ostrovy

ihrisko, šport, svet, Eidi Stadium, Faerské ostrovy
Shutterstock

Zaujímavé na štadióne Eidi je to, že – podobne ako The Float v Singapure – sa nachádza mimo pevnej zeme. Dobre, napadlo to určite všetkým. Ako sa na takomto ihrisku zbierajú stratené lopty?!

Určite si prečítaj:

Dedinský futbal v plnej kráse! Bizarné video zo Slovenska obletelo svet

5. Pekinské národné plavecké centrum, Peking

ihrisko, šport, svet, Pekinské národné plavecké centrum, Peking
Shutterstock

Beijing National Aquatics Center bolo postavené v roku 2008 pre potreby olympijských hier. Vďaka svojmu tvaru a tomu, že je určené na plavecké športy, si športovisko vyslúžilo výstižnú prezývku vodná kocka.

6. Avicii Arena, Švédsko

ihrisko, šport, svet, Avicii Arena, Švédsko
Shutterstock

Vo švédskom Štokholme sa nachádza veľmi zaujímavá stavba – Avicii Arena, známa tiež pod názvom Globen a od roku 2021 aj ako Ericsson Globe. Ide o multifunkčný štadión, ktorý je primárne určený na ľadový hokej, no, paradoxne, domáce zápasy sa tu nehrajú. V aréne prebiehali zápasy Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2013.

7. Ottmar Hitzfeld GsponArena, Švajčiarsko

ihrisko, šport, svet, Ottmar Hitzfeld GsponArena, Švajčiarsko
Profimedia

GsponArena je športovisko, ktoré dostalo svoj názov po legendárnom nemeckom hráčovi a manažérovi Ottmarovi Hitzfeldovi. „Aréna“ má viacero zvláštností, už samotná poloha vyvoláva množstvo otázok, napríklad aj o stratených loptách. Ihrisko, ktoré sa nachádza vo výške 2 000 m n. m. vo švajčiarskych Alpách, je domovom amatérskeho klubu FC Gspon.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.