Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.1.2025
sk
Miloš
cz
Zdeněk
, Zdenek, Zdenko

Niektorí ľudia sa v kuchyni obracajú jedna radosť, iní bojujú aj s ovsenými vločkami. Ak patríš do tej druhej skupiny, potom si na tom správnom mieste. Zozbierali sme totiž pre teba niekoľko tipov od skutočných kuchárov, vďaka ktorým sa za sporákom trochu zorientuješ a možno najbližšie pri pokuse urobiť frajerke praženicu nepodpáliš byt. Veľa šťastia.

1. Počas varenia ochutnávaj

Samozrejme, až vo fáze, keď je to bezpečné – surové mäso naozaj ochutnávať netreba. Keď ochutnávaš jedlo za pochodu, máš lepšiu šancu zistiť, či mu niečo chýba, alebo či si, naopak, pridal niečoho priveľa. Vtedy to môžeš zachrániť. Okrem toho sa naučíš, ako jednotlivé koreniny chutia a čo s výsledným jedlom vlastne urobia.

2. Pozor na kuchynské rukavice

Je to len látka a tá, prekvapivo, nie je ohňuvzdorná. A pokiaľ máš mokré ruky (alebo sú nebodaj mokré samotné rukavice), nefungujú. Každá správna kuchyňa by mala byť zásobená kopou čistých suchých utierok. Nikdy nevieš, kedy budeš musieť rýchlo niečo schmatnúť a vybrať z rúry horúci plech.

Shutterstock

3. Voda z cestovín na varenie omáčky

Pre niekoho odpad, pre iného základ každej skvelej omáčky. Je jedno, či pripravuješ špagety carbonara, alebo len na panvici ohrievaš hotovú paradajkovú omáčku z obchodu, troška vody z uvarených cestovín potiahne celé jedlo na vyššiu úroveň. Fakt, že sa vďaka nej omáčka lepšie na cestoviny prichytí, je už len čerešničkou na torte.

4. Zmeny v receptoch

Nie nadarmo sa hovorí, že varenie je umenie, no pečenie je veda. Pri varení je jednoduché nahradiť jednu ingredienciu druhou, niečo ubrať, niečoho pridať viac… vieš, čo ti chutí, vieš, či máš rád slané, sladké, pikantné alebo kyslé, a jeden strúčik cesnaku hore-dole naozaj nemá čo pokaziť. Pečenie je o inom. Aj absencia jedného vajca môže mať fatálne následky, a pokiaľ si svojím kulinárskym umením nie si stopercentne istý, radšej sa drž receptu.

Shutterstock

5. Sójovú omáčku nemusíš dávať len do ázijských jedál

Využitie sójovej omáčky v gastronómii ďaleko prekračuje hranice ázijskej kuchyne. Omáčka z fermentovanej pasty zo sójových bôbov sa totiž hodí prakticky ku všetkému. Skús si ňou nabudúce pokvapkať praženicu alebo ňou polej skaramelizovanú cibuľu a uvidíš, čo to urobí. Poznámka na záver – bežné sójové omáčky majú vysoký obsah soli, tak na to mysli, keď budeš soliť.

6. Zohrievaj taniere

V žiadnej správnej reštaurácii ti neprinesú teplé jedlo na studenom tanieri, doma však tento trik praktizuje málokto. Niet sa čomu diviť, pre dva párky je to zbytočné, ale keď čakáš hostí… Fyzika nepustí – studený tanier odoberá teplo jedlu, vďaka teplému tanieru si teda dlhšie zachová akurátnu teplotu. Stačí pol minúty v mikrovlnnej rúre a svokrovci budú mať pocit, že večerajú v michelinskej reštike.

Shutterstock

7. Čo robiť, keď jedlu niečo chýba

Mdlé jedlo väčšinou nepotrebuje ďalšie kvantá všakovakých korenín, ale niečo jednoduché, čo vytiahne jeho prirodzenú chuť. Preto existuje soľ. Je to presne také jednoduché, ako to znie – jedlu bez chuti väčšinou chýba len soľ. Ak ti slané pokrmy nie sú veľmi pochuti, rovnaký efekt vieš docieliť aj niečím kyslým, napríklad šťavou z citróna či kvapkou octu.

8. Šúpanie cesnaku

Šúpanie cesnaku dá zabrať, a ak máš na prípravu večere desať minút aj s cestou, to posledné, čo potrebuješ, je minúť polku časového budgetu na boj s jedným neprispôsobivým strúčikom. Našťastie, ide to aj jednoduchšie. Polož neošúpaný strúčik pod plochú stranu čepele noža a pritlač. Šupka sa oddelí sama.

Shutterstock

9. Šťava z citrusových plodov

Možno nevieš zmeniť vodu na víno, ale zato sa môžeš naučiť, ako spraviť z každého citrusu ten najšťavnatejší kus ovocia na svete. A to sa v kuchyni hodí, nie? Či už je to pomaranč, citrón alebo limetka, stačí ich pritlačiť o linku a trochu pogúľať. Vtedy prasknú membrány okolo jednotlivých kapsúl, ovocie uvoľní viac šťavy a ešte sa aj vo finále jednoduchšie šúpe.

10. V jednoduchosti je krása

Heslo „v jednoduchosti je krása“ platí aj v gastronómii. Viac ingrediencií sa automaticky nerovná lepšiemu jedlu, práve naopak. Ak do hrnca nahádžeš všetko, čo doma máš, je veľká šanca, že sa jednotlivé komponenty pobijú a ďalšie zase nevyniknú vôbec. Variť rýchle jedlá (príprava do 40 minút), ktoré obsahujú maximálne 6-8 prísad, je stávka na istotu.

Shutterstock

11. Pridať sa dá vždy

Pridať sa dá vždy, no odobrať je ťažšie. Práve preto treba v úvode soliť a koreniť striedmo, o to viac, ak varíš pre viacero ľudí. Každý má iné preferencie a uvariť jedlo, ktoré by vyhovovalo všetkým, je prakticky nemožné. Preto treba uvariť len akýsi základ – nie príliš slaný, nie príliš štipľavý, taký akurát. Na tanieri si ho potom môže dochutiť každý podľa svojich predstáv.

12. Používaj ostré nože

Možno si to už počul, ale tupý nôž je nebezpečnejší ako ten ostrý. Pri trápení sa s tupým nožom, keď musíš na všetko tlačiť a tie isté miesta prekrojiť aj desaťkrát, je väčšia šanca, že sa dorežeš, ako keď ide všetko hladko. Ak si chceš osvojiť základy kuchárskeho remesla, ku ktorým krájanie neodmysliteľne patrí, bez kvalitných ostrých nožov to určite nepôjde.

Shutterstock

13. Chuť cesnaku závisí od toho, kedy ho človek pridá

Cesnak je stálicou každej kuchyne. Spolu so soľou, čiernym korením a cibuľou ho okrem vanilkových krémešov možno napchať prakticky kamkoľvek a vždy urobí to, čo má. Len málokto však vie, ako z neho vyťažiť maximum. Intenzita chuti cesnaku sa totiž odvíja od toho, kedy ho do jedla človek pridá. Chceš len jemný cesnakový nádych? Daj ho do hrnca hneď na začiatku. Pre výraznú chuť ho zase treba pridať na konci.

14. Nevar na najvyššej teplote

Najvyšším stupňom na sporáku môžeš vykurovať byt, ale určite nie variť paprikáš. Len veľmi málo jedál si vyžaduje prípravu pri vysokej teplote, väčšine ostrieľaných klasík úplne stačí mierna teplota. Voda možno bude vrieť o minútku neskôr, ale aspoň ti nič nezhorí, nevybuchne… a tak celkovo to bude fajn.

Shutterstock

Bonus: Padajúci nôž nemá rúčku

Je to reflex – niečo ti padá, tak sa po tom automaticky napriahneš. V kuchyni by si to však robiť nemal. Aj profesionálni kuchári potvrdzujú, že sa častejšie zrania pri tom, keď chytajú padajúce nože, ako pri samotnom krájaní. Keď padá, nech padne, veď vždy ho môžeš umyť alebo si zobrať ďalší.


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.