14 najčastejších mýtov o víne, s ktorými by si nemal machrovať

Zabudni na to, že kvalitu vína určuje diera na dne fľaše.

Zdroj: EMEFKA

Mnoho ľudí verí slepo rôznym mýtom. Čo sa týka vína, tak tiež nie je žiadnou výnimkou. Určite si už aj ty pred pár kamošmi machroval s tým, že si im hovoril o tom, že najkvalitnejšie je víno, ktoré má väčšiu dieru na dne.

My sme sa na tieto a podobné mýty pozreli spolu so someliérom Tomášom Šajgalom. Aká je teda pravda?

Archív Emefka

Lyžička v šumivom víne ti v ňom udrží bublinky

Mnoho ľudí zvyklo nedopitú fľašu šumivého vína odložiť do dverí chladničky s kovovou lyžičkou vo fľaši. Lyžička mala „pomôcť“ udržať víno čerstvé pre nasledujúce dva dni. Neexistujú však žiadne chemické reakcie, aké by tu mohli prebiehať a „zachrániť“ tak bublinky.

Dobré víno má iba korkový uzáver

Korok je vhodný na dozrievajúce vína. Záleží však na vinárovi, pre aký uzáver sa rozhodne. Korkovým uzáverom sa zvyšuje aj cena vína, no nemusí to nutne znamenať, že ide o lepšie víno. Netreba preto víno posudzovať podľa uzáveru.

Archív Emefka

Bordeaux je najdrahšie víno

Hovorí sa, že víno z tejto oblasti je najdrahšie. Nemusí to však byť zásadne pravda. Aj v tejto oblasti sa nájdu vína, ktoré sú dostupné a nezaostávajú ani chuťou.

Steak je najlepší k červenému vínu

Vo filmoch najčastejšie vidíme, že niekto krája steak a popíja pri tom červené víno. Netreba sa však báť skúšať aj nové veci.

Fľaše nemusia pri dozrievaní vždy ležať

„Fľaša, ktorá už obsahuje víno, žije, je to samostatný organizmus. Víno je veľmi citlivé na svetlo, otrasy a teplo.“ Ak máš fľašu, ktorá má korkový uzáver, tak je dobré, aby bola uskladnená ležmo, nech korok nevysychá.

Archív Emefka

Mladé je lepšie ako staré

Každé víno je rôzne, vyvíja sa vo fľaši. Otázkou je skôr, o akú odrodu ide, ako je uzavreté, skladované a podľa toho môžeme povedať, ako dlho víno vo fľaši vydrží. Vek vína je len jeden z mnohých ukazovateľov. „Ideálne je siahnuť po mladšom víne, ružové by si si mal vyberať najmladšie, potom biele a následne červené.‘‘  

Väčšie slzičky patria kvalitnejšiemu vínu

Pri potočení vínom v pohári ti vznikajú na stenách pohára slzičky, ktoré následne stekajú. Mnohí sa domnievajú, že čím sú prítomné slzičky väčšie a čím ich je viac, tak je víno lepšie.

Suché víno je pre snobov a fajnšmekrov

Záleží na vkuse. Aj someliéri si dajú polosuché alebo sladké víno. Netreba sa báť ochutnávať aj iné druhy vína.

Archív Emefka

Viacero odrôd v jednej fľaši je zlo

Ak je na etikete napísané, že ide o blend, prípadne, že víno sa spája z viacerých odrôd, neznamená to, že to je zlé víno. Odrody sa vedia veľmi zaujímavo dopĺňať.

Izbová teplota je ideálna

Ešte stále sa traduje, že víno je ideálne podávať pri izbovej teplote. Aká je však tá izbová teplota? Tento mýtus sa traduje od doby rytierov, keď bolo za izbovú teplotu považovaných 16°C.

Väčšia diera na fľaši neznamená lepšie víno

Mnoho ľudí verí tomu, že čím väčšia diera je na dne fľaše, tým je víno kvalitnejšie. Je to podobný mýtus ako to, že víno s korkovým uzáverom bude lepšie. Samozrejme, nájde sa aj niekoľko výrobcov, pri ktorých toto pravidlo platí.

Archív Emefka

Staré vína by sa mali vypiť hneď po otvorení

Aj mladé, aj staré víno treba nechať chvíľu odležať, keď sa vrátiš z nákupu. Každé staršie víno by sa malo nechať odstáť, po otvorení pokojne aj niekoľko hodín. Pri korku treba otvárať víno pomaly, lebo stratí arómu. Zvuk, ktorý vznikne pri otváraní vína môže byť síce efektný, no oberá ťa o jeho dobré vlastnosti.

Siričitany nie sú zodpovedné za našu opicu

V prípade, že nemáš alergiu, tak za tvoju opicu nie je zodpovedné víno, ani siričitany v ňom, ale samotný alkohol.

Drahšie víno nemusí byť kvalitnejšie

Ak cena vína neprekročí tri eurá, platíme viac-menej len za obal a dopravu, a obsah je podozrivý. Ale ak platíme za fľašku viac ako 300€, treba si dať pozor, aby sme neplatili len marketing. Treba sa vždy pýtať PREČO!

Archív Emefka

Tento obsah vznikol v spolupráci s Víno Matyšák, s.r.o.

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
8
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Košický podnik upravil svoje ceny kvôli majstrovstvám sveta. Z týchto čísel sa ti zatočí hlava!

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME