14 prípadov z histórie, keď ľudia neprijali nové technológie práve najlepšie

Mobil ako spojenie s diablom? Záchod ako príčina smrti? Tomu všetkému ľudia naozaj verili…

Nové technológie v nás – vlastne ako všetko nové – vzbudzuje rešpekt. A nielen v nás, ľudia z minulosti na tom boli rovnako. Toto sú prípady, keď na svet prišli inovatívne záležitosti, no ľudia ich neprijali tak, ako si vynálezcovia želali.

1. Vyše desať rokov dozadu uzreli svetlo sveta prvé modely prenosnej hracej konzoly Nintendo DS. Namiesto chvály, ktorú výrobcovia čakali, sa však konzola stretla s celkom inou reakciou. Ľudia sa jej báli. Respektíve, báli sa o svoje deti.

Funkcia Pictochat bola podľa nich skvelým spôsobom, ako sa k nim môžu dostať nebezpečné indivíduá. Tento strach bol úplne neopodstatnený a do dnešného dňa nikto nenahlásil jediné obťažovania dieťaťa prostredníctvom tejto hračky.

2. V desiatych rokoch minulého storočia boli ľudia presvedčení, že sú filmy absolútne zlo. Údajne deti, ktoré ich obľubujú, jedného dňa vyrastú do vyšinutých dospelých. To všetko len preto, že ich čas strávený v kine oberal o pobyt na čerstvom vzduchu. A ten je predsa kľúčovým faktorom, keď ide o zdravý vývoj dieťaťa.

http://www.ozseeker.net/wp-content/uploads/2015/08/london-cinemas-then-and-now

3. Prvé číslovanie domov sa datuje do osemnásteho storočia. Vtedajší ľudia to však vôbec nepovažovali za praktické, práve naopak. Búrili sa, protestovali a čísla na domoch ničili. Mysleli si, že to je len ďalší z mnohých spôsobov hláv štátu, ako ich kontrolovať.

4. Nápad presunúť toaletu dovnútra domu sa tiež nestretol s pochopením. Hoci je to pohodlné a efektívne riešenie v prípade, že niekto z rodiny musí ísť na záchod v noci a vonku práve sneží, ako argument to nestačilo. Ľudia totiž mali strach, že sa k nim prostredníctvom potrubia dostane zápach, špina a s nimi aj rôzne choroby, ktoré vrcholia smrťou.

5. Počítače boli na počiatku svojho vzniku hotovou katastrofou. Ľudia sa ich štítili natoľko, že sa ich odmietali dotknúť či dokonca o nich aj rozprávať.

https://geoffreymultimedia.com/buying-a-new-computer/

6. Podobne na tom bol aj telefón – technológia, bez ktorej dnešný človek nemôže fungovať. Medzi ľuďmi sa rozšírili povery o tom, že sa prostredníctvom telefónu možno dorozumievať s diablom. Táto komunikačná pomôcka odštartovala svoju hviezdnu kariéru natoľko nehviezdne, že ľudia zhadzovali telefónne káble, aby sa jej zbavili.

7. Začiatkom devätnásteho storočia sa svet stretol s prvými výťahmi. Neprijal ich však tak, akoby jeden čakal. Ľudia z nich mali panický strach a množstvo z nich sa sťažovalo, že sa v nich necíti dobre. Zvracanie, točenie hlavy… príznaky boli rôzne.

8. Smrteľné stroje, ktoré už neťahajú kone (v preklade autá), spustili tiež prívalovú vlnu obáv. Briti sa nových áut báli tak veľmi, že si vydupkali nový zákon – pred vozidlom musí kráčať človek s červenou vlajkou, ktorý naň upozorňuje. Zákon zrušili v momente, keď im došlo, že celá táto fraška akosi popiera celý význam auta.

https://www.autoportal.hr/clanak/dogodilo_se_na_danasnji_dan_5_7__49940

9. Prvých pár desaťročí po vynájdení emailu bolo pre túto službu kritických. Verilo sa totiž, že jej používanie znižuje IQ, dokonca viac ako húlenie trávy. (Áno, toto naozaj zistila jedna britská štúdia v roku 2005.)

10. V roku 1878 denník New York Times publikoval článok, v ktorom nazval vynález Thomasa Edisona „plytvaním vynaliezavosťou“. Išlo o fonograf – prístroj na počúvanie reprodukovanej hudby. Podľa nich bol tento vynález klincom do rakvy spoločnosti, pretože sa ľudia začnú obávať, že ich niekto nahrá a nebudú nikomu veriť.

11. Obeťou neopodstatneného strachu sa stala aj elektrina, respektíve svetlo. Ľudia sa začali nazdávať, že svietením v domácnostiach priamo nabádajú útočníkov, aby napadli ženy a deti. Pre objasnenie – keď sa v dome nesvieti, nevidno ani postavy v ňom, keď sa svieti, tak áno. Preto si môže niekto nebezpečný vyhliadnuť moment, keď doma nebudú žiadni muži.

https://sk.pinterest.com/pin/530158187365272734/?lp=true

12. Čítačky kníh zažili pred niekoľkými rokmi obrovský boom, no okrem priaznivcov sa našli aj tí, ktorí nimi opovrhovali. Medzi nich patril aj Alan Kaufman, ktorý vo svojej reči prirovnal výrobcov týchto prístrojov k nacistom a prístroj samotný k holokaustu. Zoskupovanie kníh na jednom elektronickom mieste mu totiž prišlo ako skvelý spôsob, ako ich jedného dňa prepísať či pozmeniť vo svoj prospech.

13. Sociálne siete sa stretávajú s množstvom kritiky ešte aj dnes. Niet preto divu, že v nedávnej minulosti to bolo ešte horšie. O ich dopade na spoločnosť, zdravie a celkovú kvalitu života užívateľov vzniklo mnoho štúdií, no táto je jednoznačne tá najbizarnejšia.

Doktor Aric Sigman vo svojom výskume spred desiatich rokov uvádza, že sociálne siete zapríčiňujú vznik rakoviny. V skratke to odôvodnil nejako takto: Sociálne platformy redukujú komunikáciu tvárou v tvár, čo (nejako) vplýva na naše zdravie a spôsobuje širokú škálu chorôb, od infarktu až po rakovinu.

14. Tampón. Dnes veľmi praktická a populárna záležitosť, čo sa ženskej intímnej hygieny týka, no kedysi?! Kedysi tomu bolo celkom inak. V tridsiatych rokoch minulého storočia boli všetci presvedčení, že zasúvanie malého absorpčného šúľka do vagíny im bude spôsobovať rozkoš. A nie len takú obyčajnú rozkoš, ale takú enormnú rozkoš, že sa nebudú vedieť na verejnosti ovládať.

http://www.mum.org/tampax34.htm

Zdroj: cracked.com
Titulná fotka: pinterest.sk

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Pohlavný styk a dospievanie v dobe, keď bol internet ešte len v plienkach. Toto všetko nás trápilo

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME