Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Každý sme niečomu verili. Hlavne keď sme boli deti. Toľko vysnívaných vecí, že následná realita bol krutý pád. Rovnako to bolo aj v minulosti. Človek sa neustále vzdeláva a dozvedá nové veci. Technológie napredujú a my sme stále viac a viac informovanejší. Keď sa ale obzrieme trošku dozadu na taký stredovek, vzdelanie bolo v tomto období obmedzené a preto niektorým nevysvetliteľným veciam pripisovali vlastné príbehy. Prečítajte si 14 vecí, ktorým ľudia v stredoveku verili.

#14 Srdce sa po smrti pochovávalo osobitne od tela

Preprava mŕtveho tela bola v minulosti veľmi zložitá. Ľudia ale často chceli, aby boli po smrti pochovaní na mieste, ktoré mali radi a ktoré pre nich veľa znamenalo. V 10. storočí ľudia vymysleli, že na týchto špeciálnych miestach pochovajú iba srdce a zvyšok tela uložia tam, kde je to pre nich dostupnejšie.

#13 V Tichom oceáne existoval obrovský kontinent

Dávne národy verili, že v Tichom oceáne existoval obrovský kontinent, ktorý sa časom celý potopil. Mal viacero mien Pacifida, Mu alebo Lemuria.

#12 V spermiách sa nachádzajú malí ľudia

V 17. a 18. storočí vedci verili, že v spermiách sa nadchádza už kompletne vyformovaný človek. Jediné, čo ostávalo bolo, aby ten človek v žene vyrástol. Ženy boli považované iba za „ľudské inkubátory“.

Neskôr tento názor zmenili a boli presvedčení, že pôvod života je niekde v ženskom tele a úlohou spermie je to prebudiť.

#11 Zvieratá mohli byť na súde

V minulosti mohli byť dokonca aj zvieratá kriminálnikmi. Mohli byť súdené na reálnom súde so sudcom a právnikom. Taktiež mohli byť odsúdení na väzenie alebo rovno na popravenie.

Najčastejšie zabíjali mačky, pretože ich považovali za služobníkov diabla. To viedlo k obrovskému premnoženiu hlodavcov, ktoré šírili rôzne choroby naprieč krajinou.

https://media.giphy.com/media/WXftwhr9UZ7tC/giphy.gif

#10 Gladiátorova krv môže vyliečiť epilepsiu

Gladiátori robili krvné obety pre bohov, aby im to dodalo silu a odolnosť pri boji. Preto ľudia verili, že ich krv má zázračné efekty.

#9 Čarodejnice používali mužské pohlavné orgány ako zvieratá

Ľudia v stredoveku verili, že čarodejnice „kradli“ mužské genitálie a potom ich mali ako svoje domáce zvieratká. Kŕmili ich, spravili im pelechy…

Najdivnejšie na tom celom je, že príhoda bola založená na skutočnom syndróme Koro. Pacienti trpiaci na tento syndróm majú strach a úzkosť zo zmenšenia a následného zmiznutia ich pohlavného orgánu.

#8 V ružičkovom kele žijú zlí démoni

Pri varení ružičkového kelu sa často využíva malá pomôcka, a to prekrojenie na kríž, aby sa kel rýchlejšie a lepšie uvaril. Má to ale svoje dobové opodstatnenie. V stredoveku ľudia verili, že v ružičkovom kele sa skrývajú maličkí zlí démoni. Ak by človek zjedol jedného démona, okamžite by sa otrávil.

#7 Titivillus

V stredoveku slúžili mnísi ako prepisovači kníh. Museli ručne prepísať milióny kníh, takže je logické, že raz za čas spravili chybu. Nechceli si to priznať, preto vytvorili špeciálneho démona menom Titivillus. Verili, že démon zbiera všetky mníchove chyby do jedného sáčku, ktoré po jeho smrti ukáže a znižuje tým mníchove šance na pobyt v raji.

https://media.giphy.com/media/l0MYL7uMB2Fsd7Los/giphy.gif

#6 Niektoré zvieratá sa narodia z ničoho

V minulosti si všetci mysleli, že červy a hmyz sa môžu nerodiť len tak. Z ničoho nič. Verilo sa, že vzniknú z tenkého vzduchu, z odpadu, zo špiny a prachu.

#5 Včely sú vtáky

Včely považovali za malé a podivné vtáky, ktoré produkovali med a viedli bitky s inými včelami. Predpokladalo sa, že ak včela poruší zákon svojho úľa, zomrie kvôli vine.

#4 Bobor je ryba

Bobor bol považovaný za rybu a jeho mäso sa mohlo jesť počas pôstu. Taktiež boli veľmi vzácne bobrove semenníky. Ľudia kedysi verili tomu, že keď si bobor uvedomil, že je v pasci lovcov, tak sa zbavil svojich semenníkov a ušiel.

#3 Deti necítia bolesť

Ľudia si mysleli, že detský mozog nie je natoľko vyvinutý, aby cítil bolesť. Preto sa všetky medicínske zákroky pre deti robili bez anestézie. To, že dieťa plakalo ako o život bolo pripisované zlej výchove.

https://media.giphy.com/media/o2Lwy4g7Dzptu/giphy.gif

#2 Určitá kombinácia nôt môže privolať diabla

V kostole sa nemohli hrať niektoré vybrané hudobné kombinácie, pretože sa verilo, že môžu privolať diabla. Ak niekoho prichytili, ako zakázané melódie hrá, bol odsúdený na väzenie.

#1 Ryhy na zuboch z vás spravia dobrého bojovníka

Vikingovia si robili ryhy na zuboch, aby boli lepší v boji. Druhá verzia ale hovorí, že ryhy na zuboch mohli mať iba bohatší, elita.

Zdroj: Brightside.me
Titulná fotka: Pexels.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Sandy

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť