Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Vlečieš to telo so sebou všade, no aj napriek tomu ani len netušíš, aké tajomstvá pred tebou skrýva. Niektoré fascinujúce a úchvatné, iné totálne nechutné, ktoré by si možno radšej ani nevedel. A presne také sme si pre teba pripravili dnes.

1. V nohách sa nachádza len štvrtina našich kostí

Jedna noha sa skladá z 26 kostí, to znamená, že ich obe dokopy majú 52. Kostra dospelého človeka dokopy pozostáva z 206 kostí, takže jednoduchá matematika potvrdzuje, že nohy tvoria približne len štvrtinu.

2. Na vaječníkoch môžu narásť zuby

Nie je to bežné, ale ani nemožné. Ide o nádor zvaný teratoma, ktorý môže vzniknúť z rôznych tkanív, napríklad vlasových, svalových, kostných, ale rovnako aj zo zubov. Okrem vaječníkov sa objavuje aj na semenníkoch a veľmi zriedkavo aj na iných častiach ľudského tela.

3. Počas jazdy na horskej dráhe sa nám hýbu orgány

Ten nepríjemný pocit na horskej dráhe, určite ho poznáš. Keď ide hore, žalúdok cítiš až niekde v krku, keď dole, máš pocit, že z teba rovno vypadne spodkom. Nuž, nie je to len pocit. Odborníci potvrdzujú, že počas jazdy na horskej dráhe sa náš žalúdok a črevá skutočne pohybujú, nie je to však nebezpečné.

© Shutterstock

4. Materské mlieko môže vychádzať aj z podpazušia

V prípade, že sa prsia roztiahnu za svoje obvyklé hranice, sa v podpazuší tvorí ektopické axilárne prsné tkanivo. Tento jav nespôsobuje tehotenstvo ako také, tvorbu materského mlieka však áno.

5. Časť tvojho sopľa môže tvoriť mozgovomiechový mok

Mozgovomiechový mok je tekutina, ktorá obaľuje mozog, a až na bielkoviny má podobnú skladbu ako krvná plazma. Niekedy sa jej podarí preniknúť až do nosa, odkiaľ vychádza… nuž, ako vec veľmi podobná sopľu. Nemáš šancu to spozorovať.

6. Menštruačné kŕče značia, že sa tvoja maternica dusí

Počas menštruácie sa maternica sťahovaním čistí. Z času na čas sa stiahne tak veľmi, až zablokuje krvné cievy, a tým si odstrihne prívod kyslíka. Začne sa „dusiť“ a vyšle do mozgu signál, ktorý vnímame ako bolesť.

© Shutterstock

7. V mozgu nie sú žiadne receptory bolesti

Práve preto je možné operovať ľudský mozog, keď je pacient plne pri vedomí a dokonca s lekármi aj komunikuje. Pre lekárov je to obrovské plus. Vďaka odozvám pacienta vedia, že nezasiahli nič dôležité.

8. Srdce môže biť aj mimo tela

Americká spoločnosť TransMedics so sídlom v Massachusetts vymyslela spôsob, ako udržať srdce aktívne aj mimo tela. Vďaka tomu pumpuje krv aj počas prevozu od darcu k pacientovi.

9. Telo dospelého človeka obsahuje viac baktérií ako ľudských buniek

Až 10-krát viac baktérií. V preklade do reči bežných smrteľníkov – 90 % buniek v našom tele nám nepatrí. Každé ľudské telo je vlastne chodiaci ekosystém a okrem teba v ňom sídli ešte zhruba 90 biliónov mikróbov.

© Shutterstock

10. V mihalniciach žijú roztoče

Volajú sa demodex folliculorum, alebo po slovenský kožníky, a sú to parazity žijúce na vlasových folikuloch. Prežijú len na ľuďoch, vo väčšine prípadov nám však nespôsobujú žiadne problémy.

11. Tvoj žalúdok si dobrovoľne ubližuje

Kyselina chlorovodíková (HCl) – tak sa volá vysoko žieravá kyselina v našom žalúdku, ktorú tento orgán využíva ako na trávenie potravy, tak aj na dezinfekciu. Pravdou však je, že táto kyselina by ho poľahky zožrala celý. Preto musí každé tri až štyri dni regenerovať svoje vnútorné steny.

12. Aj mužské prsia môžu produkovať mlieko

Existuje niekoľko prípadov, keď sa to stalo. Najznámejší boli zrejme väzni koncentračných táborov počas druhej svetovej vojny. Po oslobodení a mesiacoch hladovania opäť dostali jedlo, a ako odpoveď ich telo začalo produkovať materské mlieko.

© Shutterstock

13. Keď sa červenáš, červená sa aj tvoj žalúdok

V trápnych situáciách naše telo uvoľňuje adrenalín. Tento hormón rozširuje krvné cievy, aby zabezpečil väčší prínos kyslíka, následkom čoho sa červenajú nielen tvoje líca, ale aj steny žalúdka.

14. Análny otvor sa vyvíja ako prvý

Nech už si to dopracoval kamkoľvek, pamätaj – v rannej etape svojho života si nebol nič viac ako análny otvor. To je totiž to prvé, čo sa dieťaťu v maternici vyvinie.

15. Televízia má vplyv na naše sny

Počas jednej spánkovej štúdie sa vedci zamerali na dve skupiny ľudí – tých, ktorí väčšinu života pozerali čierno-bielu televíziu, a tých, ktorí pozerali farebnú. Podarilo sa im zistiť, že tí prví snívajú prevažne čierno-bielo, zatiaľ čo tí druhí farebne.

© Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť