Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 31.3.2023
sk
Benjamín
cz
Kvido
, Quido

15 bizarných faktov o zvieratách, o ktorých si určite nepočul

Vedel si, že včely spia denne menej ako 5 minút?


Zvieratá sú fascinujúce tvory, ktoré nás stále dokážu prekvapiť svojimi zaujímavými a bizarnými vlastnosťami. Aj keď si niekedy myslíme, že ich máme prečítané, je toho v skutočnosti veľa, čo o nich ešte nevieme. Pozri si 15 zaujímavostí, ktoré ti obohatia vedomosti.

1. Vodný had zo Severnej Ameriky dokáže prežiť až 2 hodiny pod vodou

Tento had má jedinečnú schopnosť zadržať dych až 2 hodiny pod vodou. Táto vlastnosť mu pomáha loviť ryby a iné vodné živočíchy.

2. Krava môže vyprodukovať až 200 litrov plynu denne

Kravy produkujú obrovské množstvo metánu pri trávení potravy, až 200 litrov denne. Nevýhodou je, že to má negatívny dopad na životné prostredie.

Shutterstock

3. Mravce dokážu zdvihnúť až 50-krát svoju vlastnú hmotnosť

Mravce sú známe svojou neobyčajnou silou, ktorá im umožňuje zdvihnúť až 50-krát svoju vlastnú hmotnosť. Táto schopnosť im pomáha prenášať potravu a stavať ich hniezda.

4. Mačky majú v každom uchu 32 svalov

Mačky majú v každom uchu 32 svalov, ktoré im umožňujú otáčať ušami o 180 stupňov. To im pomáha počúvať zvuky a ovládať svoju rovnováhu.

5. Nosorožce majú silné zuby, ktoré môžu pretrhnúť oceľové lano

Nosorožce majú silné zuby, ktoré im umožňujú požierať až 100 kilogramov rastlinnej stravy denne. Ich zuby sú také silné, že dokážu pretrhnúť oceľové lano.

Shutterstock

6. Krokodíly dokážu byť na suchu až 2 roky bez potravy

Krokodíly sú schopné prežiť až 2 roky bez potravy a môžu zostať na suchu, ak nemajú prístup k vode. Ich telo využíva tukové zásoby ako zdroj energie.

7. Včely spia menej ako 5 minút denne

Včely spia menej ako 5 minút denne a spia v stoji. Táto krátka doba spánku im stačí na regeneráciu a obnovenie energie pre svoju prácu v plodnej sezóne. V zime včely tvoria zimné zásoby a spia väčšinu času.

8. Zebry majú čiernu pokožku pod bielymi pruhmi

Aj keď zebry sú známe svojimi bielymi a čiernymi pruhmi, ich pokožka je v skutočnosti celá čierna. Bielymi pruhmi je iba chlpatá koža, ktorá neobsahuje pigment.

Shutterstock

9. Vačice sú imúnne voči jedu hadov

Vačice sú schopné prežiť hadí jed a sú imúnne voči niektorým druhom hadích jedov. Ich telo produkuje protilátky, ktoré neutralizujú jed a umožňujú im prežiť aj útok hada.

10. Hady môžu jesť iné hady, ktoré sú až dvojnásobne väčšie ako ony

Niektoré druhy hadov sú schopné jesť iné hady, ktoré sú až dvojnásobne väčšie ako ony samotné. Tento druh potravy si vyberajú najmä hady s väčšími ústami a silnejším tráviacim systémom.

11. Medvede sa rady hrajú

Medvede sú známe svojou silou a nebezpečnosťou, ale málokto vie, že sa rady hrávajú. Môžu si napríklad hádzať guľôčky snehu alebo sa hrať s rôznymi predmetmi.

Shutterstock

12. Vtáky niekedy spievajú v spánku

Niektoré druhy vtákov, ako napríklad papagáje, môžu spievať aj v spánku. Tento jav sa nazýva nočné spevy a môže byť spôsobený senzorickým podnetom alebo jednoducho náhodou.

13. Chameleóny menia farbu nielen kvôli kamufláži

Chameleóny dokážu meniť farbu pokožky nielen na kamuflovanie, ale aj na signalizovanie emócií a komunikáciu s inými chameleónmi.

14. Delfíny majú výbornú pamäť

Delfíny sú veľmi inteligentné zvieratá a majú neuveriteľnú schopnosť pamätať si veci. Dokážu si zapamätať jednotlivé zvuky, tvary, farby a dokonca aj tváre ľudí.

15. Tučniaky môžu piť slanú vodu

Väčšina vtákov potrebuje sladkú vodu na pitie, ale tučniaky sú jediným druhom vtákov, ktoré môžu piť slanú vodu. Majú špeciálne žľazy, ktoré filtrujú a odstraňujú prebytočnú soľ z tela.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje