Ľudia sú schopní kvôli kráse či zdraviu vymyslieť takmer čokoľvek. Nemáme na mysli lieky, ale rôzne liečebné procedúry či terapie, na ktoré musíte mať aj dostatok odvahy. Veď kto z vás by si nechal na svojom tele dobrovoľne plaziť niekoľko hadov? Veľa by sa vás zrejme nenašlo.
Existujú však aj také alternatívne liečby, ktoré sú príjemné. V zozname 15 kozmetických a zdravotných procedúr, ktoré sa reálne dejú na celom svete, nájdete napríklad aj pivný kúpeľ.
1. Slimáky
https://www.instagram.com/p/BkjRPA2A1W9/?utm_source=ig_embed
Len si to predstavte, že prídete za svojou kozmetičkou a tá vám namiesto rôznych krémikov „nacápe“ na tvár slimákov. Namiesto voňavých krémov budete mať na tvári nechutný sliz a po nose či lícach sa vám budú pomaličky prechádzať slimáky. Takáto forma skrášľovania je populárna v thajských kúpeľoch, no jej pôvod by sme mohli hľadať až v starovekom Grécku.
2. Apiterapia
https://www.instagram.com/p/Bpz3B9uhPe4/?utm_source=ig_embed
Zo včiel majú mnohí z nás doteraz veľký strach, iní to zase nazývajú rešpekt. Včely sú však malými lekármi, pretože ich účinná liečba dokáže človeka dostať z rôznych ochorení, akými môže byť artritída, infekčné ochorenia či skleróza. Apiterapia je moderná liečba včelími produktami, pri ktorej sa využíva aj včelí jed.
3. Terapia s delfínmi
https://www.instagram.com/p/BlLHgxsBZI0/
V súčasnosti je známe, že zvieratá sa používajú ako vhodná terapia na rôzne choroby. V Peru sa plávanie s delfínmi osvedčuje vďaka ich vysokofrekvenčnému zvuku. Túto liečbu využívajú najmä ženy, ktoré čakajú dieťa. Hovorí sa, že zvuk delfínov stimuluje mozog dieťaťa. Okrem toho sú delfíny prospešné pri liečbe detskej mozgovej obrny a mnohých iných ochorení.
4. Hadia masáž v Izraeli
https://www.instagram.com/p/Bh_9t7LBOjL/?utm_source=ig_embed
Aj izraelské kúpele používajú na masáže zvieratá. Ich pomocníkmi sa stali hady. Masáž prebieha tak, že na vaše telo položia niekoľko hadov, ktoré sa kĺžu po celom vašom tele, vrátane hlavy. Na hadov dávajú počas celej masáže pozor pracovníci kúpeľov. Klienti tvrdia, že takáto masáž pomáha s migrénami aj bolesťami svalov.
5. Placenta na tvári
https://www.instagram.com/p/BmZikX0nYFl/?utm_source=ig_embed
Ľudia s kožnými problémami vedia, že na akné či psoriázu sa používa aj placenta. Predstavte si, že v Holandsku je dokonca známe, že futbalisti si liečia natrhnuté členkové väzy konskou placentou.
6. Pivné kúpele v Európe
https://www.instagram.com/p/BpaYhQhFnNE/?utm_source=ig_embed
Hovorí sa, že príjemný horúci kúpeľ dokáže pomôcť upokojiť akúkoľvek bolesť. Ľudia však hľadajú rôzne alternatívy. V Čechách, Nemecku a Rakúsku nájdete mnoho hotelov a kúpeľov s možnosťou namočiť sa do piva. Takáto liečba vraj pomáha s kožnými problémami a vie si poradiť aj so stresom.
7. Kúpele s vulkanickým pieskom
O bahenných kúpeľoch ste už určite počuli, no vedeli ste, že aj sopka môže byť dobrý zdroj liečby? Postačí vulkanický piesok a kúpeľná liečba je na svete. Takýto pieskový oddych zažijete priamo v budove kúpeľov Yamakawa Sand Baths.
8. Kryoterapia
https://www.instagram.com/p/BqcxHfHBiLO/?utm_source=ig_embed
Ľudia si zvykli na to, že ich vylieči teplo. Veria, že im pomôže len teplá polievka, horúci čaj či teplé prikrývky. Takže používanie chladu na liečbu rôznych ochorení bolo donedávna novým postupom. Kryoterapia je metóda založená na princípe pôsobenia nízkej teploty (-100 °C a viac) po krátky čas (2 – 3 minúty). Predpokladá sa, že pobyt v takejto mrazivej nádrži dokáže zlepšiť duševné zdravie človeka, ba dokonca predĺžiť jeho život.
9. Liečba senom v severnom Taliansku
Hotel Heubad v Taliansku láka turistov na kúpeľnú liečbu. Namiesto vody však vo vani nájdete vlhké, fermentované seno. Táto myšlienka pochádza z čias poľnohospodárov, ktorí spávali v sene a ráno sa zobúdzali plní energie. Liečba pomáha uvoľniť svalové kŕče, stuhnuté kĺby, ba dokonca pomáha bojovať s obezitou.
10. Liečba pomocou koní a ich energie
https://www.instagram.com/p/BpDPUerHvf8/?utm_source=ig_embed
Reiki je tradičná japonská liečebná metóda resp. spôsob relaxácie. Existuje však aj „konská“ reiki, ktorá je v Austrálii veľkým trendom. Klienti ležia na masážnej posteli alebo sedia na stoličke, zatiaľ, čo sa okolo nich pohybujú kone, ktoré na nich prenášajú svoju energiu.
11. Kati Basti
https://www.instagram.com/p/BlX9Q-ch7D8/?utm_source=ig_embed
Ak ste už niekedy boli na masáži, tak ste sa určite cítili ako cesto alebo hlina, ktorú niekto tvaruje a mieša. Vedeli ste o tom, že masáž sa v niektorých častiach sveta praktizuje naozaj s cestom? Zmes sa vytvaruje do kruhu a položí sa na bolestivé miesto, zvyčajne na chrbát. Do vnútra sa naleje teplý liečivý olej, vďaka ktorému by sa vám malo uľaviť od bolesti.
12. Terapia mäsom
https://www.instagram.com/p/Bbz8dHPFSZD/?utm_source=ig_embed
Keď sa povie terapia mäsom, mnohí z nás si hneď predstavia jeho konzumáciu, potieranie jeho šťavou alebo prikladanie na telo. V Taliansku sa však využíva práve jeho vôňa. Vyzerá to akoby ste sa naparovali, akurát nie nad vodou, ale nad perfektne prepečeným kúskom mäsa.
13. Polievkový kúpeľ v Japonsku
https://www.instagram.com/p/BEJ4ZPvkOx0/?utm_source=ig_embed
Ramen je typická japonská rezancová polievka. Stala sa tak kultovou, že bolo len otázkou času, kedy sa stane kúpeľnou liečbou. No a tak sa ku liečivému kúpeľu s pivom či slamou pridáva aj bravčový vývar. Podľa Japoncov táto procedúra zlepšuje stav pokožky aj metabolizmus.
14. Joga v spoločnosti kôz
https://www.instagram.com/p/BqdINRBB6G9/?utm_source=ig_embed
Určite sa všetci zhodneme, že masáž chrbta, je tou najlepšou vecou na svete. Je jedno, či vám ju robí frajer, kamoška, odborník alebo koza. Áno, vidíte dobre. V niektorých miestach na jogu nepotrebujete len podložku, ale aj spoločnosť kôz a najlepšie tých najmenších. Počas toho, ako sa budete usilovať cvičiť jogu v kruhu ostatných, na vaše chrbty vylezú mladé kozy. Vraví sa, že takáto kozia masáž pomáha so stresom a úzkosťou.
15. Banková masáž
https://www.instagram.com/p/BpDBxwwgfuc/?utm_source=ig_embed
Bankovanie patrí medzi jednu z najstarších metód používaných v tradičnej čínskej medicíne a je dobre známa aj u nás. Kúzlo je v tom, že sa nahriate sklenené poháre (banky) umiestnia na chrbát. Tento spôsob liečby pomáha s mnohými zdravotnými problémami napríklad aj so svalovými kŕčmi. Nevýhodou je len to, že po odstránení pohárikov vznikajú na tele modriny a fľaky.
Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: dr.lamis.khas / instagram.com, mademoisellebee06 / instagram.com