15 chýb v slovenčine, ktoré možno robíš aj ty, len si to neuvedomuješ (3. časť)

Tretia (ne)spisovná pätnástka sa už nevie dočkať, ako ťa upozorní na časté rečnícke chyby.

A je to tu opäť. Množstvo čitateľských odporúčaní nás primälo spísať tretiu pätnástku slovenských slov, z ktorých aspoň zopár používaš aj ty a nikdy si nerozmýšľal, či sú vôbec po slovensky.

Bez ohľadu na to, či si grammar nazi a prišiel si si vychutnať perličky, alebo si robič chýb a chceš sa tohto pseudotitulu zbaviť, čítaj ďalej a dostaneš, po čo si si prišiel.

1. Ahojte

Alebo, alternatívne, čaute. Tieto slovíčka používame skoro všetci, no správny tvar znie inak, pre niektorých možno až bizarne – ahoj, všetci! Alebo čau, kamoši! Prípona -te sem nepatrí, pretože ahoj aj čau sú citoslovcia a nemali by sa nijako skloňovať.

Shutterstock

2. Ideme vonku

Nie, nejdeme vonku, pretože vonku je kde? Vonku. Ako sme vysvetľovali v 6. bode minulej časti, sme niekde a chodíme niekam. Namiesto tejto frázy by sme preto mali používať ideme von.

3. Väčšinou granule

Ale niekedy mu dám aj syrček, piškótku, slaninku, párok, halušky… tak pekne poporiadku. Po prvé – nekŕm svojho psíka hlúposťami. Po druhé – sú to granuly, nie granule. Po tretie – keď s ním pôjdeš von (nie vonku), daj si ho na vôdzku, nie vodítko.

4. Desať euro

A keď ideš von bez psíka, zober si desať eur, alebo ušetri a zober si len jedno euro na cestovný lístok, ak si až v centre uvedomíš, že je pre lockdown všetko zatvorené a peši to bez pivka už nezvládneš.

Shutterstock

5. Za päť minút

Za päť minút by mali spoje tvojej lokálnej linky (viac o linkách a spojoch v 13. bode minulej časti) prejsť štyri zastávky. Avšak, keď na spoj ešte len čakáš, tak príde päť minút.

6. Pri rieku

A kamže tým autobusom ideš? No predsa k rieke, pretože predložka pri sa používa iba v 5. páde, lokáli – teda bývam pri rieke.

7. Som doma, konečne kľud

Takmer správne. Namiesto slova kľud by sme mali používať slovo pokoj. Ale pozor – ak sa budeš rozprávať s Čechom, nedovoľ mu domnievať sa, že hovoríš o izbe. V tomto prípade radšej predsa len použi kľud.

Shutterstock

8. Paštéka?

Nie, paštéta.

9. Otvorím šuflík a tam samé…

… nie, nie, počkaj. Neotvoríš predsa šuflík, ale šuplík, tak je to správne. A čo teda tam samé…?

10. Samé mňamky!

Pokojne si na nich pochutnaj. Ale potom sa nečuduj, prečo ti váha ukazuje o šesť kilov kíl viac.

Shutterstock

11. Kilečko sem, kilečko tam

Alebo ich bez rozmýšľania zješ všetky, na mieste ťa vystrie a všetci budú tvojim blízkym priať úprimnú sústrasť. Chyba. Pamätaj – sústrasť sa nepraje. Sústrasť je predsa cítenie duševnej ťažkosti spoločne s niekým iným. Preto sa vyjadruje, aha, takto: vyjadrujem úprimnú sústrasť. Znie to lepšie, nie?

12. Vidíme sa zajtra

Použitie slovesa v prítomnom čase na vyjadrenie v budúcnosti nie je najhriešnejší hriech hriechov, ale niektorým jednotlivcom tým dokážeš podráždiť zvukovody. Správne je dať toto sloveso do tzv. dokonavého vidu – uvidíme sa zajtra.

13. Rýchlovka

Expresná oprava niekoľkých slov: prehlásenie → vyhlásenie, predsedkyňa → predsedníčka, doktorant → doktorand.

Shutterstock

14. Dĺžne robia paseku

V slovenčine existuje čosi ako zákon o rytmickom krátení, ktorý definuje, že by sa v slovách nemali nachádzať dve dlhé samohlásky, resp. dvojhlásky po sebe. Existujú výnimky, ako napríklad páví alebo v lístí, ale mnohí si tam, kde sa tento zákon uplatňuje, tvoria ďalšie – napríklad v slovách priezvískliečívnežiadúci. Správny zápis týchto slov je priezviskliečivnežiaduci.

15. Aký bol tento článok?

Strašne dobrý? To hádam nie, snáď bol veľmi dobrý. Ba priam úžastný? To sotva, správne je úžasný.

A teraz objektívne. Páčil sa ti tento článok a chcel by si ďalšiu časť? Ak ešte nemáš prečítanú prvú a druhú, neváhaj, stoja za to. Ak áno, daj do komentára vedieť, aké poznatky o chybách v slovenčine by si doplnil!


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné