Ľudia sa mýlia, tak je to raz dané. Buď si nepamätajú alebo nepoznajú správny údaj, preto uvedú nesprávny, alebo im na správnosti jednoducho nezáleží. A veľmi často sa to uplatňuje práve na používanie slovenského jazyka.
V prvej, druhej, tretej a štvrtej časti 15 chýb v slovenčine sme dohromady spomenuli až 60 chýb, ktoré je v reči slovenskej počuť na každom rohu, napriek tomu sa stále nájdu ďalšie, o ktorých chybne rozprávajúci jedinci netušia.
A preto je tu nová časť – ďalších 15 chýb, ktoré jednoznačne stoja za spomenutie a vysvetlenie, aby sa ich ten náš národ konečne odnaučil robiť. Tak sa poďme trošku zlepšiť v slovenčine!
1. Hodiny verzus kamaráti
Možno už tušíš, o čo tu pôjde. Slovo tikať sa používa pre vyjadrenie zvuku hodín a slovo tykať je určené na vyjadrenie oslovovania kamarátov. V skratke – hodiny tikajú a kamaráti si tykajú.
2. Odhad alebo model?
Ešte chvíľku zostaneme pri ti- a ty-. Keď chceme povedať náš odhad, ako si myslíme, že skončí zápas, napíšeme slovo tip s mäkkým I. Keď sa však rozprávame o tom, kto má Octaviu a kto Kodiaq, napíšeme slovo typ s ypsilonom, ako v slovnom spojení typ auta.
3. Toto je teda s mäkkým?
Mnoho ľudí sa pri písaní jedného zákerného slova riadi práve pravidlom napísaným o bod vyššie. Problém je však taký, že slovo vytypovať sa skutočne píše s ypsilonom po T, napriek tomu, že táto činnosť môže pripomínať akési tipovanie. Nie, nie je to pravda. Vytypovať píšeme s tvrdým Y.
4. Tým pádom
O tomto si už zaručene počul, ale stále ťa to láka hovoriť, však? Jasné, jasné, znie to dobre a používajú to všetci. Ale aj tak by si sa to mohol skúsiť odnaučiť a namiesto tým pádom použiť niečo iné, napríklad a preto alebo a dôsledkom toho je.
5. Jogurt v kelímku
Úplne bežná a o to zákernejšia chyba. Jogurty sa na Slovensku nepredávajú v kelímkoch, ale v téglikoch. Jedno slovo maďarskejšie ako druhé, ale čo už, je to tak. Téglik.
6. Prišli za nami nejakí cudzinci…
… a pýtali sa nás niečo v jazyku, ktorému sme nerozumeli. Pravdepodobne to neboli Češi – teda, určite to neboli Češi, pretože v slovenčine existuje len forma Česi, bez druhého mäkčeňa.
7. Zabudol som si na izbe peňaženku
V dobe koronavírusu nie práve najčastejšia veta, keďže hotelové izby navštevuje po tieto dni málokto. Jej správne znenie by však malo obsahovať príslovkové určenie miesta v izbe, pretože na izbe používa nesprávnu predložku.
8. A ako si prišiel?
Na aute. Opäť podobný prípad so zlou predložkou. Správne by malo byť autom, rovnako ako aj vlakom, taxíkom či autobusom. A áno, keď už nič, tak aspoň povedz na autobuse a nie na autobusi! Preboha, fuj!
9. Pomazánka
Toto bude rýchly bod. Nie, nie je to pomazánka, ale nátierka.
10. Batéria verzus baterka
Toto bude drsný súboj. Najprv k tomu, čo je batéria – buď ide o zariadenie s galvanickými článkami, ktoré uskladňuje elektrickú energiu, alebo je to krátke potrubie s regulátorom toku vody. Baterka je spisovný výraz pre vreckové svietidlo, nie však pre dva vyššie spomenuté predmety.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane