15 chýb v slovenčine, ktoré robíš aj TY, len si to neuvedomuješ (5. časť)

Nikto nie je dokonalý. Prečo? Pretože aj po piatykrát tu stále je o čom čítať.

Zdroj: Shutterstock

Ľudia sa mýlia, tak je to raz dané. Buď si nepamätajú alebo nepoznajú správny údaj, preto uvedú nesprávny, alebo im na správnosti jednoducho nezáleží. A veľmi často sa to uplatňuje práve na používanie slovenského jazyka.

V prvej, druhej, tretej a štvrtej časti „15 chýb v slovenčine“ sme dohromady spomenuli až 60 chýb, ktoré je v reči slovenskej počuť na každom rohu, napriek tomu sa stále nájdu ďalšie, o ktorých chybne rozprávajúci jedinci netušia.

A preto je tu piata časť – ďalších 15 chýb, ktoré jednoznačne stoja za spomenutie a vysvetlenie, aby sa ich ten náš národ konečne odnaučil robiť. Tak sa poďme trošku zlepšiť v slovenčine!

Shutterstock

1. Hodiny verzus kamaráti

Možno už tušíš, o čo tu pôjde. Slovo tikať sa používa pre vyjadrenie zvuku hodín a slovo tykať je určené na vyjadrenie oslovovania kamarátov. V skratke – hodiny tikajú a kamaráti si tykajú.

2. Odhad alebo model?

Ešte chvíľku zostaneme pri ti- ty-. Keď chceme povedať náš odhad, ako si myslíme, že skončí zápas, napíšeme slovo tip s mäkkým I. Keď sa však rozprávame o tom, kto má Octaviu a kto Kodiaq, napíšeme slovo typ s ypsilonom, ako v slovnom spojení typ auta.

Shutterstock

3. Toto je teda s mäkkým?

Mnoho ľudí sa pri písaní jedného zákerného slova riadi práve pravidlom napísaným o bod vyššie. Problém je však taký, že slovo vytypovať sa skutočne píše s ypsilonom po T, napriek tomu, že táto činnosť môže pripomínať akési tipovanie. Nie, nie je to pravda. Vytypovať píšeme s tvrdým Y.

4. Tým pádom

O tomto si už zaručene počul, ale stále ťa to láka hovoriť, však? Jasné, jasné, znie to dobre a používajú to všetci. Ale aj tak by si sa to mohol skúsiť odnaučiť a namiesto tým pádom použiť niečo iné, napríklad a preto alebo a dôsledkom toho je.

Shutterstock

5. Jogurt v kelímku

Úplne bežná a o to zákernejšia chyba. Jogurty sa na Slovensku nepredávajú v kelímkoch, ale v téglikoch. Jedno slovo maďarskejšie ako druhé, ale čo už, je to tak. Téglik.

6. Prišli za nami nejakí cudzinci…

… a pýtali sa nás niečo v jazyku, ktorému sme nerozumeli. Pravdepodobne to neboli Češi – teda, určite to neboli Češi, pretože v slovenčine existuje len forma Česi, bez druhého mäkčeňa.

Shutterstock

7. Zabudol som si na izbe peňaženku

V dobe koronavírusu nie práve najčastejšia veta, keďže hotelové izby navštevuje po tieto dni málokto. Jej správne znenie by však malo obsahovať príslovkové určenie miesta v izbe, pretože na izbe používa nesprávnu predložku.

8. A ako si prišiel?

Na aute. Opäť podobný prípad so zlou predložkou. Správne by malo byť autom, rovnako ako aj vlakomtaxíkom či autobusom. A áno, keď už nič, tak aspoň povedz na autobuse a nie na autobusi! Preboha, fuj!

Shutterstock

9. Pomazánka

Toto bude rýchly bod. Nie, nie je to pomazánka, ale nátierka.

10. Batéria verzus baterka

Toto bude drsný súboj. Najprv k tomu, čo je batéria – buď ide o zariadenie s galvanickými článkami, ktoré uskladňuje elektrickú energiu, alebo je to krátke potrubie s regulátorom toku vody. Baterka je spisovný výraz pre vreckové svietidlo, nie však pre dva vyššie spomenuté predmety.

Shutterstock

11. Moja biologikárka mi povedala, že…

Tvoja kto? Určite nie biologikárka. Ak chceš, pokojne to tak hovor, ale rozhodne to nie je správne. Je to učiteľka biológie.

12. Je to krástne, si šikulko

Ďakujem, ale aké to je? Krástne? Krástne je jedine značka, o ktorej si môžeš viac prečítať tu, ale to prídavné meno sa píše krásne. Pamätaj si to, pretože tvoja veta potom rozhodne nebude krásna.

Krástne

13. Máme doma staré piáno

Pekné od vás, že si ho tak poctivo uskladňujete, ale zišlo by sa poznamenať, že pravdepodobne máte pianíno. Ide o poddruh klavíra, ktorý mnohí nazývajú piánom alebo pianom, ale pijan je človek, nie hudobný nástroj.

14. Iba osem celá päť percenta

Používanie desatinných pojmov celácelé celých funguje presne ako s čerešňami, hruškami alebo slivkami. Jedna je celá (slivka), dve, tri a štyri sú celé (slivky) a päť a viac alebo nula je celých (sliviek alebo slivák, obe sú správne). Správny tvar tohto čísla by teda mal znieť osem celých päť (desatín) percenta.

Shutterstock

15. Rýchlovka na záver

A na koniec článku len expresná oprava troch slov: elektrika → elektrina, zosilovač → zosilňovač, omaľovanka → maľovanka. Snáď by nadnes už stačilo.

Ak ťa tento článok zaujal, jeho predchádzajúce časti nájdeš tu.

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
9
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
11
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
4
Haha
Woow Woow
10
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 2

  1. Piano je súhrnný názov pre klavír (krídlo) aj pianino. Každý druh tohoto strunového hudobného nástroja má radu typov. Vyrába se v rôzných veľkostiach, výškách, farbách, tvaroch, ale aj s použitím odlišných výrobných materiálov. Ak chcete učiť slovenčinu, tak by to chcelo zistiť si aj odborný význam slov.

    1. 16-ty bod článku: nie je to „s použitím“ ale „použitím.“ Vďaka za doplnenie!

      P.S.: piano je hovorové slovo. Ako spisovný výraz ho nájdeme len v slovníku cudzích slov.

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Znalci nehnuteľností sa podelili o najbizarnejšie problémy, na ktoré v domoch narazili


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME