Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Svet je perfektné miesto, v ktorom sa stále niečo deje. Aj keby ste prečítali všetky encyklopédie sveta, určite by ste s istotou nemohli povedať, že už o ňom viete úplne všetko. Stále niečo pribúda, stále sa niečo mení.

Vedeli ste napríklad ako vznikla bublinková fólia alebo to, že človek cíti odmietnutie milovanej osoby ako fyzickú bolesť? Zrejme nie, a tak sme sa rozhodli, že vám niekoľko zaujímavosti zo sveta opäť prezradíme.

labaq.com (http://labaq.com/archives/51889846.html)

1. V Číne je disciplína slovo, s ktorým si tykajú mnohí ľudia. Napríklad takí čínski vojaci majú nastavenú ihlu ku krku, ktorá ich vždy upozorní, aby zostali v pozore.

2. Existujú len dve časti na tele, ktoré rastú po celý život – uši a nos.

3. Mravce spia osem minút každých 12 hodín. Zaujímavé je aj to, že činnosť ich mozgu počas spánku je stále pomerne vysoká.

depositphotos.com (https://ru.depositphotos.com/26408119/stock-photo-bubble-wrap.html?utm_source=Adme&utm_medium=freesub&utm_campaign=RU-brand)

4. Bublinkovú fóliu poznáte snáď všetci. No viete, na čo sa mala pôvodne používať? Jej tvorcovia ju prvotne vyrobili ako tapetu na stenu. Neuspeli. Nakoniec sa však využitie bublinkovej fólie predsa len našlo. Dnes ochraňuje tovar pred poškodením, ale je aj skvelý pomocník na upokojenie, však?

5. Výskumníci nedávno zistili, že netopiere so sebou vedia individuálne komunikovať, ba čo viac, vedia sa aj osloviť. Potvrdili aj to, že sa spolu pomerne často hádajú.

6. V meste Santa Clara sa minulý rok stala naozaj vtipná udalosť. Zlodeji ukradli GPS zariadenia priamo z firmy, kde sa vyrábajú. Pre firmu bola samozrejme malina vypátrať polohu zlodejov, a do pár hodín ich chytili policajti. Nuž, keď chceš kradnúť, dobre si premysli od koho.

wikipedia.org (https://ru.wikipedia.org/wiki/Малярийные_комары#/media/File:Anopheles_stephensi.jpeg)

7. Tieto čísla vás určite dostanú. Podľa niektorých údajov zabila malária počas celej existencie ľudstva asi 50 miliárd ľudí. Za rovnaký čas sa podľa demografov na našej planéte narodilo asi 100 miliárd ľudí.

8. V roku 1986 americký psychológ George Stratton vynašiel invertoskop – okuliare, ktoré prevrátia obraz predtým než prenikne do očí. Jednoducho povedané, to čo malo byť hore, bolo dolu, a čo mal človek vidieť vľavo, videl vpravo. Počas používania týchto okuliarov bol prvé tri dni dezorientovaný. (Veď bodaj by aj nie.) Deň po dni však strácal pocit, že svet je obrátený. Keď si tento vedec dal dole okuliare, vnímanie tohto sveta sa rozpadlo, no tentokrát bolo prispôsobovanie sa normálnemu videniu oveľa rýchlejšie.

wikipedia.org, wikia.com

9. Pojem bluetooth je anglická adaptácia slova Blåtand a v preklade znamená ,,modrozubý“. Bola to prezývka kráľa Vikingov, Harald Bluetooth, ktorý žil v Dánsku v 10. storočí. Bol to významný kráľ, ktorý dokázal zjednotiť nepriateľské dánske kmene do jedného kráľovstva. No a vlastne funkcia bluetooth robí to isté, akurát s ľudskou komunikáciou.

10. Súčasný japonský cisár Akihito v apríli 2019 odovzdá svoj trón a prenesie ho na dediča. Ide o prvú dobrovoľnú abdikáciu cisára za dvesto rokov v krajine, ktorá sa nazýva aj krajina vychádzajúceho slnka.

linternaute.com ( https://www.linternaute.com/cinema/star-cinema/1236736-saviez-vous-que-ces-stars-avaient-un-jumeau/1237901-ashton-kutcher)

11. Na obrázku môžete vidieť Ashtona Kutchera so svojim bratom Michaelom. Keď mal Ashton 13, takmer spáchal samovraždu, po tom ako chcel vyskočil z nemocničného balkóna. Jeho brat v tom čase ležal v nemocnici a čakal na srdce od darcu. Jeho stav bol veľmi zlý a tak sa v Ashtonovej hlave zrodila myšlienka, že keby sa zabije, jeho brat môže dostať jeho srdce. Jeho plány zastavil ich otec a dobre urobil, keďže srdce od iného darcu už bolo na ceste.

12. Analýza histórie ukázala, že existuje len 22 svetových krajín, ktoré Briti nenapadli. Sú to: Andora, Bielorusko, Bolívia, Burundi (Afrika), Stredoafrická republika, Čad, Kongo, Guatemala, Pobrežie slonoviny, Kirgizsko, Lichtenštajnsko, Luxembursko, Mali, Marshallove ostrovy, Monako, Mongolsko, Paraguaj, Svätý Tomáš a Princov ostrov (áno, aj ja o ňom počujem prvýkrát, no nachádza sa pri západnom pobreží Afriky), Švédsko, Tadžikistan, Uzbekistan a Vatikán.

Agus Triyanto/Pixabay (https://pixabay.com/ru/утром-восход-солнца-фермер-храм-2477957/)

13. Na pestovanie ryže sa vôbec nepotrebuje veľa vody. Ryža však v takýchto podmienkach môže rásť, no burina nie, a tak sa voda stáva pre ryžu prirodzenou ochranou. Inak, vedeli ste, že sa viac ako polovica svetovej populácie živí ryžou?

14. 24. mája 1987 oslávil most Golden Gate 50. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti na most prišlo 300-tisíc ľudí a zostalo na ňom niekoľko hodín. Viete, čo sa stalo? Nie, most nespadol, no kvôli takej veľkej váhe sa stredná časť mosta posunula o dva metre! Na most sa chcelo dostať ešte ďalších 500-tisíc zvedavcov, no úrady vstup zavreli z bezpečnostných dôvodov.

15. Keď vás odmieta človek, ktorého milujete, váš mozog má rovnakú reakciu ako fyzická bolesť.

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: wikipedia.org, wikia.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť