Streda 28.9.2022
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava

Viete ako sa hovorí – muži sú z Marsu a ženy z Venuše. Asi na tom niečo bude, pretože mužský a ženský svet, to sú dve úplne odlišné galaxie. Jedna strana nikdy kompletne nepochopí tú druhú. Snahy síce boli, sú aj budú, ale je to jedna z tých vecí, ktoré radíme do kolónky „mission impossible“. Čo je ale isté, sú vedecké fakty, ktoré jasne definujú rozdiely medzi mužmi a ženami.

1. Zmysel pre chuť, čuch a sluch je u mužov menej vyvinutý ako u žien. Je to výsledok evolúcie, kedy bol muž považovaný za lovca a musel zaznamenávať hlavne pohyby. Žena zberačka musela vnímať iné podnety.

2. Keď muži počúvajú, používajú iba polovicu mozgu. Druhá polovica vie myslieť na niečo iné. Naopak ženy, keď počúvajú, tak využívajú celú kapacitu mozgu. Preto je dôležité, pri rozhovore s mužom byť čo najviac stručný a informatívny.

3. Muži sa vedia lepšie vyrovnať s fyzickou aktivitou. Mužská krv je bohatšia o červené krvinky a hemoglobín, ktorý spôsobuje rýchlejší obeh kyslíka v krvi.

https://media.giphy.com/media/l2R0actOL6bpMnIyI/giphy.gif

4. Ženy vedia v tme rozpoznať oveľa viac detailov, ale iba v tom prípade, ak sú blízko. Muži vidia v tme o trošku horšie, ale zase vedia rozpoznať detaily z akejkoľvek vzdialenosti.

5. Na svete je trikrát viac mužov ľavákov ako žien. Žiadne odborné vysvetlenie tohto javu ešte neexistuje. Výskumníci na austrálskej národnej univerzite dokázali, že ľaváci vedia spracovať oveľa väčšie množstvo informácií ako praváci.

6. Muži nemajú celulitídu (áno, život niekedy nie je fér). Je to preto, lebo muži a ženy majú v tele rôzny pomer svalov, tukov a spojivového tkaniva. Muži sa rodia s rozvinutými svalmi a ich koža obsahuje viac kolagénu.

https://media.giphy.com/media/3o6nUWGofghgLAHrkQ/giphy.gif

7. Muži spia lepšie ako ženy. Aktivita mozgu pri spánku u mužov klesá o 70% zatiaľčo u žien klesne iba o 10%. Zase je to historicky opodstatnené, kedy muži lovci museli v noci odpočívať, aby mali dostatok síl na lov. Ženy zase neustále podvedome myslia na ochranu domova a starostlivosť o deti.

8. Pre mužov je oveľa jednoduchšie schudnúť. Ich telo spaľuje rýchlejšie ako u žien.

9. Ale na druhej strane majú oveľa väčší nábeh na tučné brucho. Dôvodom je, že muži nenaberajú tuk pod kožou (ako ženy), ale ukladá sa im vo vnútri brušnej dutiny medzi vnútornými orgánmi.

10. Muži si rýchlejšie všimnú pohybujúce sa objekty. Preto si ťa na diskotéke všimnú skôr, keď sa budeš vlniť na parkete ako keď budeš iba znudene sedieť pri poháriku za stolom.

https://media.giphy.com/media/l0HlOWpCtvk3ImJpe/giphy.gif

11. Muži majú slabší imunitný systém a sú častejšie postihnutí infekčnými chorobami. Je to spôsobené vyššou hladinou testosterónu, ktorý má protizápalový účinok. Tento hormón posilňuje gény, ktoré znižujú zápal a telo tým pádom produkuje menej protilátok.

12. Ženy majú menší močový mechúr ako muži. Objem mechúra u ženy je v priemere 300 ml. U mužov je to 700 ml. Preto tie dlhé rady na ženských toaletách.

13. Mužská pokožka obsahuje dvakrát viac olejových a potných žliaz. Preto sa muži potia oveľa viac ako ženy.

14. Muži sú menej odolní voči vysokým teplotám. Ich telo je „prirodzený ohrievač“ pretože je o 0,2°C teplejšie ako ženské telo.

15. Muži sú geneticky jednoduchší ako ženy. Aktívne X chromozómy sú kombináciou materských a otcovských buniek. Muži dostávajú X chromozómy od matiek. Y chromozómy obsahujú menej ako 100 génov zatiaľčo X chromozómy ich majú viac ako 1500.

Zdroj: Brightside.me
Titulná fotka: Pexels.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Sandy

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť