Nemusíš vedieť, kto napísal Antigonu, kedy umrel Abraham Lincoln, ani aký je rozdiel medzi stalagmitom a stalaktitom, ale jedno by si predsa poznať mal. Svoje telo. A presne v tom ti pomôže tento článok. Zozbierali sme pre teba 15 zaujímavých a značne šokujúcich faktov, ktoré ťa na hodinách biológie asi neučili. Aj napriek tomu je dobré ich vedieť.
1. Prirodzene ryšaví ľudia potrebujú na uspatie až o 20 percent viac anestézie ako ostatní pacienti. Na druhú stranu im však na utlmenie bolesti stačí nižšia dávka analgetík.
2. Pokiaľ človek zaspáva v neznámom prostredí, v skutočnosti oddychuje len polovica jeho mozgu, zatiaľ čo tá druhá je stále plne aktívna. Podľa psychológov z Brownovej univerzity zvyčajné ostáva hore tá ľavá. Tento jav sa neoficiálne nazýva „efekt prvej noci“.
3. Laktózová intolerancia je pre človeka prirodzený stav. To schopnosť stráviť mlieko je mutácia. Tri krajiny s najnižším výskytom laktózovej intolerancie sú Dánsko, Írsko a Švédsko, zatiaľ čo v Ghane či Južnej Kórei nevie mlieko stráviť nikto.
4. Človek cíti vôňu po daždi intenzívnejšie, ako žralok cíti krv. Dôvodom je organická zlúčenina geosmín, ktorú produkujú mikróby v pôde a na ktorú je náš nos nesmierne citlivý. Až 200-krát citlivejší ako ten žraločí na vôňu krvi.
5. Náš imunitný systém nevie, že máme oči. Oko si totiž vyvinulo niekoľko efektívnych bunkových aj molekulárnych mechanizmov, ktoré blokujú jeho pokusy robiť to, čo má, v záujme zachovania nášho zdravého zraku.
6. Väčšinu času človek dýcha primárne jednou nosnou dierkou, konkrétne na 75 percent jednou a zvyšných 25 tou druhou. Dominantná nosná dierka sa mení niekoľkokrát za deň, zhruba každú hodinu. Tento jav sa nazýva nosný cyklus.
7. Podľa Jamesa Cola, profesora z Brightonskej univerzity, má priemerné ľudské telo 81 500 kalórií. Ak by si sa ho teda rozhodol jesť, zasýtilo by ťa zhruba na mesiac.
8. Všetky bábätká plačú, no nie všetky majú slzy. Niektorí novorodenci sa rodia s upchatými slznými kanálikmi a môže trvať zopár týždňov, sem-tam dokonca aj viac, kým sa spriechodnia.
9. Ľudské vlasy dokážu vytiahnuť z vody mastnotu a teda prakticky fungujú ako jedna veľká špongia. Túto skutočnosť sa rozhodla využiť nezisková organizácia v San Franciscu Matter of Trust. Dobrovoľníci vyrábajú z darovaných vlasov „koberčeky“, ktoré pomáhajú odstraňovať škvrny po palive na cestách aj bojovať s ropnými škvrnami v mori.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane