Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 27.4.2025
sk
Jaroslav
cz
Jaroslav
Zdroj: ©DreamWorks Animation / MovieStillsDB

15 fascinujúcich zákulisných faktov o animákoch, ktoré si (možno) nevedel

Práca na Shrekovi bola všetko, len nie jednoduchá.

Vieš, ktorého tvorcu animovaného filmu napadol aligátor? A tipneš si, koľko času zabralo ručné maľovanie pukancov vo filme Koralína a svet za tajnými dverami?

Presne takéto bizarné aj fascinujúce zákulisné pikošky sme pre teba zozbierali do tohto článku.
Okrem toho tu nájdeš aj drobnosti, ktoré ti pri sledovaní známych animákov možno úplne unikli. Poďme na to – svet animácie ukrýva viac, než by si čakal.

1. Shrek (2001): Keď pre umenie vlezieš do bahna… aj k aligátorovi

Aby tvorcovia Shreka zachytili bažinu čo najautentickejšie, išli na to poriadne zblízka. Niektorí sa kúpali v bahne, aby pochopili jeho pohyb a štruktúru. Umelecký vedúci Douglas Rogers zašiel ešte ďalej – navštívil historickú Magnolia Plantation v Charlestone, kde sa inšpiroval prostredím pre Shrekov domov. Na mieste ho však napadol aligátor. Našťastie to prežil.

DreamWorks Animation / MovieStillsDB

2. Príšerky s.r.o. (2001): Malá Boo a veľké improvizácie

Mary Gibbs, ktorá prepožičala hlas rozkošnej Boo, bola v čase nahrávania ešte len batoľa. Namiesto klasického dabingu sa tvorcovia museli prispôsobiť jej detskej energii – v nahrávacej kabíne totiž nevedela obsedieť. Namiesto toho ju naháňali s mikrofónom, kým sa hrala, rozprávala a smiala.
Výsledné repliky vznikli zo zostrihu jej spontánnych výrokov.

Pixar Animation Studios / MovieStillsDB

3. Ratatouille – Dobrú chuť! (2007): Recept od šéfkuchára svetového formátu

Slávne jedlo, ktoré vo filme pripraví myšiak Remy, nie je len výplodom animátorov. Jeho recept vytvoril americký michelinský šéfkuchár Thomas Keller, ktorý spolupracoval priamo s tvorcami filmu. A nešlo len o vzhľad – išlo o skutočný recept, ktorý sa dá navariť aj doma. Celá príprava však zaberie zhruba štyri hodiny, takže to nie je žiadna rýchlovka.

Walt Disney Pictures / MovieStillsDB

4. Koralína a svet za tajnými dverami (2009): Keď pukance rozkvitnú ako kvety

Animátori z filmu Koralína posunuli pojem trpezlivosti na úplne novú úroveň. Na pozadí scény sa objavuje približne 70 stromov, na ktorých rozkvitli kvety, no nie len tak hocijaké. Boli to ručne maľované pukance. Tvorcovia strávili neuveriteľných 800 hodín, aby nafarbili viac ako 250-tisíc pukancov – zvonka ružových, zvnútra červených. Aj vďaka takejto precíznosti trvala produkcia tohto stop-motion filmu celé štyri roky.

Focus Features / MovieStillsDB

5. V hlave (2015): Iná krajina, iné zeleninové traumy

Aj detské chute sú kultúrne odlišné – a tvorcovia V hlave to zohľadnili. V pôvodnej verzii Riley znechutene zareaguje na pizzu s brokolicou, ktorú americké deti často nemajú rady. V japonskej verzii však tento vtip nezafungoval, preto ho tvorcovia upravili. Brokolicu nahradili zelenou paprikou, pretože práve tá je v Japonsku zeleninovým strašiakom číslo jeden.

Zmeny sa dotkli aj športu. Kým v USA Rileyin otec sníva o hokeji, v medzinárodnej verzii ho nahradili futbalom – univerzálnejším športom, s ktorým sa ľahšie stotožní globálne publikum.

Pixar Animation Studios / MovieStillsDB

6. LEGO príbeh (2014): Malá prasklina s veľkou nostalgiou

Fanúšikovia si určite všimli, že astronaut Benny má na helme malú prasklinu. Nejde o chybu v animácii, ale o úmyselný detail, ktorý tvorcovia do filmu pridali ako nostalgickú narážku. V 80. rokoch totiž LEGO figúrkam s helmami praskala predná časť presne tým istým spôsobom. Bennyho poškodená helma tak nie je náhoda.

Warner Bros. / MovieStillsDB

7. LEGO príbeh 2 (2019): Velma ako jediná prežila apokalypsu

Ak si pozorne sledoval Lego príbeh 2, mohol si si v jednom zábere všimnúť známu postavičku – Velmu zo Scooby-Doo. V dave post-apokalyptických postáv pôsobí možno nečakane, no neobjavila sa tam náhodou. Režisér filmu neskôr prezradil, prečo sa rozhodli pridať práve ju: „V postapokalyptickom svete by bola Velma jediná, ktorá by to prežila. Ostatné decká by to proste nezvládli.“

Warner Bros. / MovieStillsDB

8. Kung-fu panda (2008): Rezance, ktoré spájajú fikciu a realitu

Vo filme má Poov otec, pán Ping, vlastnú reštauráciu s rezancami. Nie je to len roztomilý detail – ide o poctu skutočnému životu herca Jamesa Honga, ktorý tejto postave prepožičal hlas. Keď sa tvorcovia dozvedeli, že Hongov otec tiež vlastnil takúto reštauráciu, rozhodli sa to premietnuť aj do príbehu.

CFGC / MovieStillsDB

Odporúčame prečítať:

Príroda volá, no verejné WC nikde. Táto veta ťa zadarmo dostane do hotela aj reštaurácie

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.