Nie vždy platí rovnica, že výnimočnému filmu sa dostane aj pozitívneho kritického či diváckeho prijatia. Dobrým príkladom môže byť aj 10 filmov z nášho rebríčka. Dnes si ich ceníme ako dokonalé kultové klasiky, ktorými sa inšpirovalo množstvo ďalších tvorcov.
V čase uvedenia v kinách to však rozhodne nemali jednoduché. Často museli zniesť mizerné recenzie, prípadne katastrofálne tržby. Ich kvalitu však, našťastie, preveril čas.
1. Blade Runner
Legendárne sci-fi Ridleyho Scotta dnes patrí do zlatého fondu kinematografie. Keď však snímka v roku 1982 išla do kín, čakalo ju chladné kritické prijatie a finančné suchoty. Blade Runner dokázal trhnúť len 33,8 miliónov, čo bol oproti rozpočtu 28 miliónov vyslovene neúspech.
Pod slabý finančný výkon sa podpísal aj fakt, že snímka štartovala po boku ďalších sci-fi a fantasy, ako Vec, Star Trek II, Conan a E. T. – Mimozemšťan. S odstupom rokov sa však Blade Runnerovi dostalo kritických pochvál, veľkej fanúšikovskej základne a kultovému statusu. V roku 2017 sme sa dočkali sequelu s názvom Blade Runner 2049 v réžii Denisa Villeneuvea.
2. Vykúpenie z väznice Shawshank
Vykúpenie z väznice Shawshank patrí k najlepším filmom histórie a ide o jednu z najlepších adaptácií diela Stephena Kinga. Väzenskej dráme Franka Darabonta možno aj s odstupom rokov vyčítať len veľmi málo. Možno vás teda prekvapí, že v čase premiéry v roku 1994 išlo o finančné sklamanie, aj keď boli recenzie pozitívne.
Štúdiu Warner Bros. sa však investícia predsa len vrátila, a to prostredníctvom videokaziet a požičovní, kde sa Vykúpenie z väznice Shawshank stalo hitom. Snímka si odniesla sedem nominácií na Oscara, vrátane najlepšieho filmu, najlepšej réžie či najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. Žiaľ, neodniesla si žiadnu sošku, keďže v ten rok suverénne bodoval Forrest Gump.
3. Brazil
Famózne dystopické čierno-humorné sci-fi Brazil od Terryho Gilliama rozhodne nepatrí k filmom, ktoré znesie každý. Platilo to v roku 1985, keď si film odbil premiéru a platí to v podstate dodnes. Recenzenti Brazil zahrnuli chválou a dodnes sa objavuje v rôznych rebríčkoch najlepších filmov histórie.
Finančne však išlo o prepadák. Tržby z Ameriky činili len necelých 10 miliónov a nedosiahli tak ani na 15 miliónový rozpočet. Film napriek tomu získal niekoľko cien a dnes je právom považovaný za kultovú klasiku.
4. Potomkovia ľudí
Ani inteligentný dystopický thriller Potomkovia ľudí od Alfonsa Cuaróna to medzi divákmi nemal jednoduché. Kritici síce film vychválili do nebies, ale Cuarónovmu filmu sa finančne vôbec nedarilo. Rozpočet bol 76 miliónov a film dokázal utŕžiť len chabých 70 miliónov.
Potomkovia ľudí si odniesli tri nominácie na Oscara, ako aj množstvo ďalších ocenení. Dnes patria k zaslúženej klasike.
5. Klub bitkárov
Originálna satira podľa románu Chucka Palahniuka si išla nekompromisne vlastnou cestou, čo sa odrazilo aj na diváckom a kritickom prijatí. Film Davida Finchera v čase premiéry pozbieral veľmi rôznorodé recenzie, od obrovskej chvály až po nenávistné odsudky.
Klub bitkárov si pri rozpočte 63 miliónov prišiel v Amerike len na 37 melónov a zachraňovali ho hlavne zahraničné trhy. Keď ho však štúdio 20th Century Fox uviedlo na videokazetách a DVD, veľmi rýchlo sa stal modernou klasikou.
6. Mulholland Drive
Filmy Davida Lyncha nikdy neboli pre všetkých. Inak tomu nebolo ani v prípade jeho surreálneho noir hororu Mulholland Drive. Film bol spočiatku prijatý pomerne rozpačito, ale väčšina kritikov sa zhodovala, že ide o výnimočné dielo.
Diváci sa však do kín nehrnuli, keďže snímka dokázala na box office utŕžiť len 20 miliónov. Rozpočet činil 15 miliónov. David Lynch si odniesol nomináciu na Oscara pre najlepšieho režiséra a samotný film bol odmenený mnohými cenami. Mulholland Drive sa v súčasnosti pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najlepších filmov všetkých čias. Podľa BBC Culture ide dokonca o najlepší film 21. storočia.
7. Steve Jobs
Výborná biografická dráma Dannyho Boylea sa síce mohla pýšiť neutíchajúcou chválou kritikov, pre divákov však išlo o pomerne náročné sústo. V istom slova zmysle sa niet čomu čudovať. Štruktúra filmu bola odlišná od bežných biografických filmov, navyše scenár počítal s tým, že divák pozná Jobsov príbeh, ako aj príbeh spoločnosti Apple.
Výsledkom teda bolo, že snímka s 30 miliónovým rozpočtom dokázala nahrabať len smutných 34 miliónov. Michael Fassbender a Kate Winslet si odniesli nominácie na Oscara a filmu sa dostalo chvály aj v podobe iných cien.
8. Sunshine
Výborný sci-fi thriller Sunshine si kritici väčšinou obľúbili, ale do kina divákov nedotiahli ani skvelí herci typu Cilliana Murphyho či Chrisa Evansa. Snímka Dannyho Boylea mala 40 miliónový rozpočet, ale v kinách sa jej podarilo získať len slabučkých 32 melónov.
Snímka si však svojich fanúšikov dokázala nájsť a získala aj niekoľko ocenení.
9. Highlander
Fantasy akčňák Highlander od Russella Mulcahyho to mal veľmi ťažké. Po premiére v roku 1986 sa mu dostalo zdrvujúcich recenzií a chabého finančného výsledku. 19 miliónový film sa mohol „pochváliť“ necelými 13 miliónmi, čo bola hotová katastrofa.
Zdalo by sa, že film upadne do zabudnutia, ale nebolo tomu tak. Na domácich nosičoch si dokázal získať početné množstvo fanúšikov a stal sa kultovou klasikou. Dočkal sa aj niekoľkých (viac-menej mizerných) pokračovaní a televízneho seriálu.
10. Vec
Sci-fi horor Johna Carpentera z roku 1982 dnes patrí k absolútnej klasike. Keď však vstupoval do kín, dostalo sa mu len negatívnych recenzií a mizerných tržieb. Vec si s rozpočtom 15 miliónov prišla len na 19,6 miliónov.
Ako aj v iných prípadoch tohto rebríčka, karta sa začala obracať, keď snímka dorazila na video. Fanúšikovia sa rýchlo rozrastali a niekoľko rokov po premiére snímku docenili aj kritici. Dnes je považovaná za jeden z najlepších sci-fi hororov všetkých čias.
Zdroj: en.wikipedia.org,en.wikipedia.org,en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org