15 geniálnych počítačových hier, pri ktorých sme v detstve strávili celé hodiny

Zaspomínaj si s nami na herné klasiky našich mladých čias.

Zdroj: Super Mario Bros. / Nintendo (úprava redakcie)

Počítačové hry sprevádzali detstvo drvivej väčšiny z nás. Niektorí z hier postupne odrástli, iní zase túto svoju záľubu pestujú aj dnes. V tomto článku sa bližšie pozrieme na 15 hier, ktoré tvorili neoddeliteľnú súčasť nášho detstva a dospievania.

Je jasné, že sme nemohli zaradiť všetky, ale myslíme si, že sa nám podarilo vybrať celkom reprezentatívny rebríček. Každý náruživý hráč si na tieto kúsky iste veľmi dobre pamätá.

1. Prince of Persia

Klasika všetkých klasík. Aj tak by sme mohli nazvať legendárneho Princa z Perzie. Kultová záležitosť o udatnom princovi, ktorý musí prejsť niekoľko levelov, plných smrtiacich nástrah a nepriateľov, a zachrániť princeznú, patrila k povinnej výbave každého začínajúceho hráča. Zvládol si niekedy hru prejsť za tých šibeničných 60 minút alebo si používal cheaty?

2. Super Mario Bros.

No áno, kto by ho nepoznal. Super Mario a jeho plošinovky slávili úspechy nielen na Nintende, ale aj na počítačoch. Kto by si nepamätal na známe hríbiky, zbieranie mincí či otravné korytnačky. Zábava to bola slušná, hoci sa musíme priznať, že hru sme nikdy neprešli až do konca.

3. Jazz Jackrabbit

Jazz Jackrabbit je séria videohier, ktorú odštartoval prvý diel z roku 1994. Práve on a následná dvojka, ktorá vyšla o rok neskôr, sa stal naším verným herným spoločníkom po mnoho dní. Naspeedovaný zajac Jazz musel v nápaditých leveloch zachrániť krásnu princeznú. Vďaka dynamickej akcii je Jazz Jackrabbit dodnes skvelou zábavou.

4. Tomb Raider

Tomb Raider je dnes už slávna a legendárna značka, pod ktorou sa skrýva mnoho videoherných dobrodružstiev. Prvý diel z roku 1996 s nezabudnuteľnou hranatou grafikou však už navždy ostane spojený s naším detstvom.

Lara Croft musela vo svojom prvom dobrodružstve čeliť netopierom, medveďom a iným nebezpečným potvorám. Navyše, musela prejsť aj cez niekoľko logických prekážok.

5. Crash Bandicoot

Prvého Crasha Bandicoota si užili výhradne majitelia konzoly PlayStation (ako sme im len závideli!). O spopularizovanie tejto vydarenej hry sa postarala aj slovenská relácia Maxihra. Hlavný hrdina Crash na svojej ceste zbieral jablká, rozbíjal debničky a prekonával najrôznejšie prekážky v podobe jám a rôznych nepriateľov.

Išlo o zábavnú skákačku, ktorá patrí k najlepšie predávajúcim sa PlayStation hrám histórie.

6. Dyna Blaster

Dyna Blaster patrí k vôbec najobľúbenejším hrám nášho detstva. Išlo o DOSovskú verziu populárneho Bombermana. Hlavný hrdina za sebou v leveloch trúsil bomby jedna radosť a musel tak prejsť cez rozum rôznym nepriateľom. Zábavná pecka, ktorá spoľahlivo zaženie nudu aj dnes.

7. Worms

Strategická hra s agresívnymi červíkmi s názvom Worms bola skutočnou peckou. Ťahová stratégia ponúkla kreatívne levely a šialené zbrane, ktorými sa následne červíky ostreľovali. Výborné boli aj následné pokračovania Worms 2 či Worms Armageddon.

8. Age of Empires

Priaznivci stratégií nedajú na Age of Empires dopustiť, a nie je ťažké domyslieť si, prečo. Prvý diel bol situovaný do hlbokej pravekej histórie, odkiaľ sa hráč mohol prepracovať až do európskej Antiky.

Plusom bola kvalitná grafika, chytľavosť konceptu, a hlavne, parádna zábava. Niet divu, že išlo o jednu z najhranejších hier 90. rokov.

9. The Sims

Simulátor života The Sims tiež patril k našim obľúbeným hrám. Svojho „simíka“ ste si mohli nadizajnovať podľa vlastnej fantázie a následne rozvíjať jeho život a život jeho rodiny až po starobu a smrť. Tvorcovia mali v rukávoch plno skvelých nápadov, takže niet divu, že sa The Sims stalo kultom. Výborné boli aj nasledujúce pokračovania.

10. Diablo

Mix RPG a akčnej „mlátičky“ Diablo patrí ku hrám, ktoré patria medzi legendárne. Prvý diel sme dostali v roku 1996 a okamžite sa naň namotalo obrovské množstvo fanúšikov, ktorí pri ňom trávili celé hodiny. Dočkali sme aj dvoch výborných pokračovaní.

Príbeh sa odohrával v kráľovstve Khanduras a hrdinov napokon zaviedol až do samotného Pekla.

11. Duke Nukem 3D

Duke Nukem 3D patrí medzi najznámejšie first person strieľačky. Príbeh sa odohráva v post-apokalyptickej budúcnosti, v ktorej si hlavný hrdina prestrieľava cestu najrôznejšími potvorami a mimozemšťanmi. Príbeh v tomto prípade nehrá veľkú rolu, hlavná je celková zábavnosť a sympatická drsnosť.

Vo svojej dobe dokonca hra vzbudila nemalú dávku kontroverzie. Obviňovali ju z toho, že propaguje vraždu a pornografiu.

12. Doom

Ďalšia first person strieľačka, ktorá je zrejme ešte populárnejšia než spomínaný Duke Nukem 3D. V tomto prípade sa hráč zhostí nepomenovaného vesmírneho vojaka, ktorý sa musí prebojovať hordou pekelných démonov. Doom položil základný kameň pre moderné strieľačky a dodnes je hodnotený ako jedna z najlepších hier všetkých čias.

Dostalo sa jej veľkej popularity, ale aj nemalej kontroverzie, keďže na svoju dobu bola veru poriadne brutálna a temná.

13. Wolfenstein 3D

Ďalšia perla, na ktorú sme nemohli zabudnúť. Spolu s vyššie spomenutým Doomom išlo o hru, ktorá sa významne podieľala na tvarovaní žánru first person strieľačiek.

Príbeh zavedie hráča do obdobia druhej svetovej vojny, konkrétne do roku 1943. Hlavný hrdina William „B. J.“ Blazkowicz musí uprostred pevnosti Hollehammer odhaliť tajný nacistický program. Ako si môžeš domyslieť, nepriateľov tvorili nacistickí pohlavári, a dokonca aj samotný Adolf Hitler.

14. Counter Strike

Spin-off legendárneho Half-Life s názvom Counter-Strike patril k najpopulárnejším multiplayerovým hrám vôbec. Dodnes má táto hra z roku 2000 milióny fanúšikov. Môže za to najmä chytľavá hrateľnosť, dynamická akcia a kvalitná grafika. Protiteroristické jednotky sa v hre snažia zabrániť teroristom vo vykonaní smrtiacich útokov.

15. Quake

Výborná strieľačka z roku 1996 si okamžite po vydaní získala medzi hráčmi veľkú popularitu. Mohla za to najmä parádne temná atmosféra a hlavne na tú dobu nevídane prepracovaná grafika. Hlavným hrdinom bol Ranger, ktorý musel zastaviť obávaného nepriateľa pod krycím názvom Quake. Z neho sa následne vykľuje démonický boh Shub-Niggurath.

Hra sa vo veľkom inšpirovala literárnym dielom H. P. Lovecrafta a pre fanúšikov jeho poviedok je Quake povinnou záležitosťou. Hráči na ňu dodnes nedajú dopustiť.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
10
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Medaily na tokijskú olympiádu 2020 budú vyrobené z mobilov a iných netradičných materiálov

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME