Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada

Tento svet je zvláštny. My, ľudia, sme zvláštni a niekedy sa okolo nás dejú také zvláštnosti, že ich ľudský mozog nedokáže ani spracovať. O niektorých ste možno už počuli, ale veríme, že sa v celkom článku nájde aspoň jeden fakt, ktorý vás prekvapí.

#1

Cez Amazonku nie je postavený ani jeden most. Jediným mostom je most Rio Negro, ktorý bol otvorený v roku 2010. Spája brehy rieky Rio Negro, ktorá je prítokom Amazonky.

#2

V roku 2012 bola vyhlásená pátracia akcia po stratenej žene, ktorá bola na dovolenke na Islande. Žena neskôr zistila, že je v pátracom tíme, ktorý ju hľadá. Podľa jej slov samú seba v popise hľadanej ženy vôbec nespoznala a rozhodla sa pomôcť v pátraní.

#3

Srsť a aj pokožka tigra je pásikavá. Ďalším faktom je taktiež to, že na svete nenájdeš dvoch tigrov s tými istými pásikmi.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/tiger-R9z50rPINd5ew)

#4

Ak ste sa počas dlhých letov v lietadle pozreli na mapu, mohli ste si všimnúť, že lietadlá nelietajú v rovných čiarach. Namiesto toho sa zdá, že cesta je zakrivená. Po prvé, rovná čiara na 2D mape sa nezhoduje s rovnou čiarou na 3D zemeguli. Po druhé, naša Zem má tvar elipsy, ktorá je sploštená okolo pólov. Preto, napríklad, keď letíte z Indie do Ameriky, poletíte cez Rusko, Anglicko a Grónsko a bude to tá najkratšia možná cesta.

#5

Aljaška je najsevernejší, najzápadnejší a najvýchodnejší americký štát. Aleutské ostrovy, ktoré sú tiež súčasťou Aljašky, prechádzajú cez 180. poludník, preto sú najviac na východe.

#6

Ako dokážete vidieť z Afriky Veľkú Britániu? Veľmi jednoducho, ak pôjdete na Gibraltár, ktorý je zámorským územím Veľkej Británie nachádzajúcim sa na Pyrenejskom polostrove. Taktiež môžete Afriku vidieť z pobrežia Španielska, ktoré sa tiež nachádza v blízkosti.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/earth-Cgj3QxIC5McCc)

#7

Jablká, ktoré kúpime v supermarkete sú oberané 5 až 12 mesiacov predtým, než sa dostanú do supermarketu. Po zvyšok času sa skladujú v špeciálnych chladničkách s nízkym obsahom kyslíku, aby sa zabránilo hnitiu.

#8

Existuje pár teórií, prečo potrebujeme k životu spánok. Pravdepodobne je potrebný pre rast a vývoj (čím je osoba mladšia, tým viac spánku potrebuje). Možno obnovuje všetky systémy tela a aktivuje pamäť a pozornosť, avšak jasná odpoveď na otázku „Prečo spíme?“ zatiaľ neexistuje.

#9

Listy, nezrelé plody a stonky avokáda sú jedovaté. Ešte zvláštnejšie je, že sú omnoho nebezpečnejšie pre zvieratá, najmä pre vtáky. Samotné avokádo je absolútne bezpečné pre ľudí a dokonca je veľmi prospešné pre naše zdravie.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/husband-irl-OgfejiBYdTHXO)

#10

Textúra ľudského jazyka je rovnako jedinečná ako odtlačok prsta.

#11

Japonský kapor menom Hanako žil 226 rokov. Zomrel v roku 1977.

#12

Albert Einstein mohol byť prezidentom Izraelu, ale on sa rozhodol túto ponuku odmietnuť.

imgur.com (https://imgur.com/gallery/ghMb0)

#13

„Parížsky syndróm“ je populárny stav najmä medzi Japoncami. Je to syndróm, ktorý spôsobuje ich veľké sklamanie z Paríža. Samozrejme, že ľudia z iných národností ho môžu zažiť tiež. Japonský konzulát vo Francúzsku musel dokonca otvoriť hotline na poskytovanie psychologickej podpory kvôli tomuto „syndrómu“.

#14

Hnedé oči sú v skutočnosti modré oči s hnedým pigmentom. Americký biológ Gregg Homer dokonca vytvoril spoločnosť, ktorá pracuje na vytvorení postupu, ktorý umožní ľuďom zmeniť farbu ich očí z hnedých na modré.

#15

Spoločnosti Puma a Adidas, ktoré predávajú športové potreby, boli založené bratmi Dasslerovcami. Bratia na začiatku vlastnili firmu, ktorá sa venovala predaju športovej obuvi. Potom sa ale pohádali a rozhodli sa ísť každý vlastnou cestou. Puma sa pôvodne volala RuDa (ako Rudolf Dassler) a pôvodné meno značky Adidas bolo Addas (ako Adolf Dassler).

info.cz (http://www.info.cz/magazin/adidas-a-puma-za-vznikem-slavnych-sportovnich-znacek-stoji-hadka-bratru-a-trochu-i-hitler-8441.html)

Zdroj: brightside.me


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť