Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 15.7.2024
sk
Henrich
cz
Jindřich

Tento svet je zvláštny. My, ľudia, sme zvláštni a niekedy sa okolo nás dejú také zvláštnosti, že ich ľudský mozog nedokáže ani spracovať. O niektorých ste možno už počuli, ale veríme, že sa v celkom článku nájde aspoň jeden fakt, ktorý vás prekvapí.

#1

Cez Amazonku nie je postavený ani jeden most. Jediným mostom je most Rio Negro, ktorý bol otvorený v roku 2010. Spája brehy rieky Rio Negro, ktorá je prítokom Amazonky.

#2

V roku 2012 bola vyhlásená pátracia akcia po stratenej žene, ktorá bola na dovolenke na Islande. Žena neskôr zistila, že je v pátracom tíme, ktorý ju hľadá. Podľa jej slov samú seba v popise hľadanej ženy vôbec nespoznala a rozhodla sa pomôcť v pátraní.

#3

Srsť a aj pokožka tigra je pásikavá. Ďalším faktom je taktiež to, že na svete nenájdeš dvoch tigrov s tými istými pásikmi.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/tiger-R9z50rPINd5ew)

#4

Ak ste sa počas dlhých letov v lietadle pozreli na mapu, mohli ste si všimnúť, že lietadlá nelietajú v rovných čiarach. Namiesto toho sa zdá, že cesta je zakrivená. Po prvé, rovná čiara na 2D mape sa nezhoduje s rovnou čiarou na 3D zemeguli. Po druhé, naša Zem má tvar elipsy, ktorá je sploštená okolo pólov. Preto, napríklad, keď letíte z Indie do Ameriky, poletíte cez Rusko, Anglicko a Grónsko a bude to tá najkratšia možná cesta.

#5

Aljaška je najsevernejší, najzápadnejší a najvýchodnejší americký štát. Aleutské ostrovy, ktoré sú tiež súčasťou Aljašky, prechádzajú cez 180. poludník, preto sú najviac na východe.

#6

Ako dokážete vidieť z Afriky Veľkú Britániu? Veľmi jednoducho, ak pôjdete na Gibraltár, ktorý je zámorským územím Veľkej Británie nachádzajúcim sa na Pyrenejskom polostrove. Taktiež môžete Afriku vidieť z pobrežia Španielska, ktoré sa tiež nachádza v blízkosti.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/earth-Cgj3QxIC5McCc)

#7

Jablká, ktoré kúpime v supermarkete sú oberané 5 až 12 mesiacov predtým, než sa dostanú do supermarketu. Po zvyšok času sa skladujú v špeciálnych chladničkách s nízkym obsahom kyslíku, aby sa zabránilo hnitiu.

#8

Existuje pár teórií, prečo potrebujeme k životu spánok. Pravdepodobne je potrebný pre rast a vývoj (čím je osoba mladšia, tým viac spánku potrebuje). Možno obnovuje všetky systémy tela a aktivuje pamäť a pozornosť, avšak jasná odpoveď na otázku „Prečo spíme?“ zatiaľ neexistuje.

#9

Listy, nezrelé plody a stonky avokáda sú jedovaté. Ešte zvláštnejšie je, že sú omnoho nebezpečnejšie pre zvieratá, najmä pre vtáky. Samotné avokádo je absolútne bezpečné pre ľudí a dokonca je veľmi prospešné pre naše zdravie.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/husband-irl-OgfejiBYdTHXO)

#10

Textúra ľudského jazyka je rovnako jedinečná ako odtlačok prsta.

#11

Japonský kapor menom Hanako žil 226 rokov. Zomrel v roku 1977.

#12

Albert Einstein mohol byť prezidentom Izraelu, ale on sa rozhodol túto ponuku odmietnuť.

imgur.com (https://imgur.com/gallery/ghMb0)

#13

„Parížsky syndróm“ je populárny stav najmä medzi Japoncami. Je to syndróm, ktorý spôsobuje ich veľké sklamanie z Paríža. Samozrejme, že ľudia z iných národností ho môžu zažiť tiež. Japonský konzulát vo Francúzsku musel dokonca otvoriť hotline na poskytovanie psychologickej podpory kvôli tomuto „syndrómu“.

#14

Hnedé oči sú v skutočnosti modré oči s hnedým pigmentom. Americký biológ Gregg Homer dokonca vytvoril spoločnosť, ktorá pracuje na vytvorení postupu, ktorý umožní ľuďom zmeniť farbu ich očí z hnedých na modré.

#15

Spoločnosti Puma a Adidas, ktoré predávajú športové potreby, boli založené bratmi Dasslerovcami. Bratia na začiatku vlastnili firmu, ktorá sa venovala predaju športovej obuvi. Potom sa ale pohádali a rozhodli sa ísť každý vlastnou cestou. Puma sa pôvodne volala RuDa (ako Rudolf Dassler) a pôvodné meno značky Adidas bolo Addas (ako Adolf Dassler).

info.cz (http://www.info.cz/magazin/adidas-a-puma-za-vznikem-slavnych-sportovnich-znacek-stoji-hadka-bratru-a-trochu-i-hitler-8441.html)

Zdroj: brightside.me


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.