Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk
Zdroj: ©DreamWorks Animation / MovieStillsDB

15 pútavých faktov (nielen) z pozadia tvorby obľúbených animovaných rozprávok

Tvorcovia filmu Shrek to vôbec nemali jednoduché.

Tvorcu ktorej animovanej rozprávky napadol aligátor? A koľko zabralo maľovanie pukancov do Koralíny a sveta za tajnými dverami? Presne to a ešte omnoho viac sa dočítaš v našom dnešnom článku.

Pripravili sme si pre teba niekoľko pikošiek zo zákulisia tvorby známych animákov a aj niekoľko drobných detailov, ktoré si si pri ich pozeraní možno nevšimol. Vrhnime sa teda na ne.

1. Shrek, 2001

Tvorcovia filmu sa kúpali v bahne, aby si mohli poriadne naštudovať jeho dynamiku a celkové správanie. Umelecký vedúci Douglas Rogers sa dokonca v snahe hodnoverne zachytiť Shrekovu „bažinu“ vybral do historického domu Magnolia Plantation v Charlestone. Napadol ho aligátor.

DreamWorks Animation / MovieStillsDB

2. Príšerky s.r.o., 2001

Herečka Mary Gibbs, ktorá prepožičala svoj hlas postave Boo, bola v čase tvorby rozprávky ešte malé dieťa a nevedela obsedieť. Udržať ju v nahrávacej kabíne bolo prakticky nemožné, tak ju tvorcovia radšej sledovali s mikrofónom a následne jej výroky pozliepali dohromady. Do filmu sa prebojovalo aj niekoľko náhodných zvukov, ktoré povedala počas hry.

Pixar Animation Studios / MovieStillsDB

3. Ratatouille – Dobrú chuť!, 2007

Pokrm, ktorý Remy pripravil, navrhol americký šéfkuchár Thomas Keller. Je to jeho skutočný recept a celková príprava trvá niečo okolo štyroch hodín.

Walt Disney Pictures / MovieStillsDB

4. Koralína a svet za tajnými dverami, 2009

Tvorcovia filmu strávili 800 hodín maľovaním viac ako 250-tisícov jednotlivých pukancov – ružových na povrchu, červených vo vnútri. Tieto pukance slúžili ako „rozkvitnuté kvety“ na takmer sedemdesiatich stromoch v pozadí. Aj kvôli detailom, ako sú tieto, trvala produkcia celej rozprávky štyri roky.

Focus Features / MovieStillsDB

5. V hlave, 2015

V japonskej verzii sa tvorcovia rozhodli brokolicu na pizzi nahradiť zelenou paprikou, pretože práve to je zelenina, ktorú miestne deti neznášajú najviac. Podobná zmena nastala aj pri športe, ktorý si predstavuje Rileyin otec. V americkej verzii je to hokej, v medzinárodnej zase futbal.

Pixar Animation Studios / MovieStillsDB
Snažíš sa schudnúť, no nejde to? Toto sú skryté chyby, ktoré každodenne robíš, a majú vplyv na tvoje chudnutie

Odporúčame prečítať:

Snažíš sa schudnúť, no nejde to? Toto sú skryté chyby, ktoré každodenne robíš a majú vplyv na tvoje chudnutie

6. Lego príbeh, 2014

Pozorný divák si môže všimnúť, že astronaut Benny má prasknutý predok helmy. Tvorcovia sa tým snažili nenápadne poukázať na skutočný problém, s ktorým sa Lego figúrky s helmami pasovali v 80. rokoch minulého storočia. Stávalo sa im totiž presne to isté.

Warner Bros. / MovieStillsDB

7. Lego príbeh 2, 2019

V jednej zo scén si možno v dave všimnúť Velmu z rozprávky Scooby-Doo. Keď ľudia chceli vedieť, prečo sa tvorcovia rozhodli zakomponovať iba ju, režisér filmu sa vyjadril: „V postapokalyptickom svete by bola Velma jediná, ktorá by to prežila. Ostatné decká by to proste nezvládli.“

Warner Bros. / MovieStillsDB

8. Kung-fu panda, 2008

Poov otec vlastní reštauráciu s rezancami. Príbeh pána Pinga do značnej miery inšpiroval život herca Jamesa Honga, ktorý mu požičal svoj hlas. Jeho otec tiež vlastnil reštauráciu s rezancami, a keď sa o tom tvorcovia dozvedeli, rozhodli sa to odzrkadliť aj v rozprávke.

CFGC / MovieStillsDB

9. Na vlásku, 2010

Vizuálna stránka rozprávky je založená na obrazoch z obdobia rokoka, charakteristického najmä pastelovými farbami. Veľkou inšpiráciou bol najmä obraz Hojdačka od francúzskeho maliara Jean-Honoréa Fragonarda. Jediná postava, ktorej vzhľad možno zaradiť skôr do obdobia baroka, je Matka Gothel.

Walt Disney Pictures / MovieStillsDB

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.