Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

15 pútavých faktov o filmoch, ktoré by mal vedieť každý fanúšik

Vieš, že ikonická hláška Terminátora znie v španielčine úplne inak?

Patríš medzi kinematografických nadšencov a túžiš obohatiť svoju zbierku filmových vedomostí zase o čosi nové? Tak si na správnom mieste. Od marveloviek cez kultové horory až po filmy, o ktorých si pravdepodobne v živote nepočul, dnes tu máme pre teba z každého rožku trošku. Poďme na to.

1. Vykúpenie z väznice Shawshank (1994) sa natáčalo v opustenej väznici Ohio State Reformatory, ktorá bola po skončení natáčania čiastočne zbúraná. O šesť rokov neskôr ju organizácia Mansfield Reformatory Preservation Society odkúpila za jediný dolár. Zrenovovaná väznica sa stala populárnou turistickou atrakciou a momentálne zarába viac ako 10 miliónov dolárov ročne.

2. Matrix (1999) sa veľmi rýchlo zaradil medzi kultové záležitosti, vďaka čomu ikonické stĺpčeky zeleného kódu kmitajúce na čiernom pozadí poznajú filmoví fanúšikovia naprieč celým svetom. Znamenajú však niečo? V roku 2017 ich tvorca Simon Whiteley prezradil, že áno – je to kopa rôznych receptov na suši.

3. Keď už sme pri Matrixe, Club Hel – a teda klub, v ktorom sa Neo a Trinity po prvýkrát stretnú – je skutočný BDSM klub v Sydney. Ľudia v pozadí nie sú komparzisti, ale návštevníci klubu, a nemajú na sebe kostýmy, ale svoje oblečenie.

Matrix, Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, film, fakty, zaujímavosti
Warner Bros. / MovieStillsDB

4. Hoci sa dnes film Pulp Fiction: Historky z podsvetia (1994) teší kultovému statusu, jeho začiatky boli pomerne kostrbaté. Produkčná spoločnosť TriStar projekt zamietla s veľmi nelichotivým vyjadrením: „Najhoršia vec, akú kto kedy napísal. Nedáva to zmysel. Niekto je mŕtvy a potom už nie je. Príliš dlhé, príliš násilné… nenatočiteľné.“

Slováci v kreatívnej súťaži ukázali svoju predstavu bohémskeho života. Pomôž nám nájsť jej víťaza

Odporúčame prečítať:

Slováci v kreatívnej výzve ukázali svoju predstavu bohémskeho života. Pomôž nám nájsť víťaza súťaže

5. Rovnako vo filme Pulp Fictionkufrík mal byť pôvodne plný diamantov. To by ale bolo značne predvídateľné, preto sa tvorcovia napokon rozhodli jeho obsah neukázať. Tak si môže každý divák domyslieť, čo v ňom bolo, podľa seba.

6. Počas natáčania hororu Vreskot (1996) Drew Barrymore skutočne niekoľkokrát vytočila 911-ku. Človek, čo mal na starosti kulisy, totiž zabudol odpojiť telefón. Herečka opakovane volala na tiesňovú linku, zakričala a položila. Na polícii nevedeli, čo si o tom myslieť, tak jej zmätení a vydesení volali naspäť.

Vreskot, Drew Barrymore, film, fakty, zaujímavosti
Dimension Films / MovieStillsDB

7. Ryan Reynolds sa začal o rolu Deadpoola zaujímať len preto, že Deadpool sám seba v komikse z roku 2004 opisuje ako „Ryana Reynoldsa kríženého so šarpejom“. Hoci sa v knihe jeho priezvisko skomolilo na Renolds, herec veril, že sa pre túto úlohu narodil.

8. Keď už sa Reynolds roly ujal, rozhodol sa urobiť, čo bolo v jeho silách, aby bol výsledok autentický. Komiksový Deadpool zbožňuje americkú herečku a komičku Beu Arthur a otvorene hlása, že je jej fanúšikom číslo jedna. Herec chcel túto skutočnosť pretaviť aj do filmovej verzie.

Z vlastného vrecka venoval 10-tisíc dolárov nemenovanej charitatívnej organizácii, vďaka čomu sme ho v jednej zo scén mohli vidieť v tričku s tvárou Bey Arthur.

9. Seann William Scott je dodnes známy ako Stifler z filmovej série Prci, prci, prcičky. Hoci po jej skončení účinkoval v mnohých ďalších filmových projektoch, tieň svojej najznámejšej postavy sa mu doposiaľ prekročiť nepodarilo. O to šokujúcejšie je, že si za túto úlohu domov odniesol len 8-tisíc dolárov.

Seann William Scott, Jason Biggs, Prci, prci, prcičky, film, fakty, zaujímavosti
Universal Pictures / MovieStillsDB

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.