15 neuveriteľných a šialených zákonov v Severnej Kórei, z ktorých ťa bude mraziť

Režim v Severnej Kórei patrí k tým najhorším a najbrutálnejším na celom svete.

Zdroj: © Profimedia

V Severnej Kórei platí zrejme jeden z najbrutálnejších a najhorších režimov na svete. Izolovaná krajina absolútne podlieha vládnucej strane a samozvanému vodcovi Kim Jong-unovi. Obyvatelia musia živoriť v hlade, často bez elektriny a v neustálom strachu.

Pravidelne v nej prebiehajú popravy a nepohodlní ľudia miznú v pracovných táboroch. Podľa odborníkov dochádza v Severnej Kórei k masívnemu porušovaniu ľudských práv „v takej závažnosti, rozsiahlosti a brutalite, aká nemá v súčasnom svete obdobu“.

Samozrejmosťou sú pre tamojších obyvateľov aj tvrdé a šialené zákony, nad ktorými sa nám priam zastavuje rozum. V tomto článku ti prinášame 15 faktov a zákonov z krajiny, kam by si na dovolenku skutočne nechcel vyraziť.

1. Cenzúra internetu

Internet nemôže používať hocikto. Jeho používanie je striktne monitorované a dostanú sa k nemu len určití ľudia, hlavne vo vládnych pozíciách. Samotný obsah je navyše tvrdo cenzurovaný. K dispozícii je len približne 26 stránok, ktoré môžu užívatelia navštíviť.

The Internet is not working in North Korea. Coincidence?Click here for more —> http://bit.ly/1E3RG94

Gepostet von WWAY TV am Montag, 22. Dezember 2014

2. 100 % účasť vo voľbách

Každý občan Severnej Kórey nad 17 rokov má zo zákona povinnosť zúčastniť sa vo voľbách. Keďže v tejto krajine neexistuje žiadna opozícia, na volebnom lístku je názov len jednej strany – Kórejskej strany práce. Pokiaľ sa niekto volieb nezúčastní, môže si byť istý, že vláda si ho náležite preklepne.

North Korea holds elections every 5 years in which the ballots list only one candidate.

Gepostet von Interesting Things ツ am Sonntag, 25. Dezember 2016

3. Na využívanie elektriny potrebuješ povolenie

Elektrina je v Severnej Kórei luxusnou a nedostatkovou energiou. Využívať ju bez povolenia štátu je nelegálne. Taktiež je protizákonné vlastniť a používať mikrovlnku či varič, keďže spotrebovávajú veľa elektriny.

4. Zákaz predaja Biblie, ale prakticky aj akýchkoľvek iných kníh

Severná Kórea je oficiálne ateistickým štátom, ktorý navyše tvrdo postihuje náboženské viery. Samozrejme, okrem tej, ktorá hovorí, že samotný Kim Jong-un je božskou bytosťou. Napriek tomu v krajine nájdeme prívržencov budhizmu aj kresťanstva, hoci je ich veľmi málo.

Najmä kresťania sú za svoju vieru prenasledovaní a trestaní. V Severnej Kórei je zakázané vlastniť Bibliu. Ak ju u niekoho nájdu, dotyčný môže byť poslaný do koncentračného tábora a popravený.

Gepostet von Holy Bible Book am Samstag, 15. Februar 2014

V tejto krajine je prakticky nemožné dostať sa k akýmkoľvek iným knihám okrem propagandistickej literatúry. Kníhkupectvá sú plné kníh od predchádzajúcich vodcov Kim Il-sunga a Kim Jong-ila a iných ideologických publikácií.

Pri troche šťastia sa dá natrafiť na výber indických, nemeckých, čínskych a ruských rozprávok, detskú knižku Tales from Shakespeare na motívy Williama Shakespearea či vybrané knihy Bertolta Brechta.

5. Ak neutrieš od prachu portrét Kim Il-sunga, môžeš skončiť zle

Posadnutosť čistotou je vlastná celej Severnej Kórei. Ak však bude čo i len smietka na obrazoch súčasného vodcu Kim Jong-una či bývalých vodcov, tak sa obyvateľ zahráva so životom. Každá rodina totiž od vlády dostáva špeciálnu prachovku, ktorou musí odstraňovať prach z podobizní vodcov. Ak tak neurobí, môže skončiť v koncentráku.

North Korea Kim Jong IlA portrait of late North Korean leader Kim Jong Il is carried past mourners during his funeral procession through the streets of Pyongyang. AP

Gepostet von Kim Il Sung (김일성) am Mittwoch, 28. Dezember 2011

6. Máš na výber len z určitého množstva účesov

Vládna moc zasahuje dokonca aj do podoby účesov svojich obyvateľov. Tí majú k dispozícii len obmedzený počet možností, z ktorých si môžu vybrať, ako sa dajú ostrihať a učesať. Muži majú na výber 10 účesov, ženy „až“ 18. Platí tiež, že dĺžka vlasov nesmie presiahnuť vládou stanovené rozmery. Vydaté ženy majú prikázané nosiť krátke vlasy, slobodné môžu nosiť o trochu dlhšie.

North Korea encourages women to choose from 18 approved hairstyles. Which would you…

Gepostet von ELLE am Dienstag, 9. April 2013

7. V deň, keď zomrel Kim Il-Sung, je zakázaný smiech

8. júl je v Severnej Kórei považovaný za deň smútku, keďže vtedy zomrel otec národa Kim Il-sung (otec Kim Jong-una). V tento deň je prikázané smútiť a je zakázané usmievať sa či hovoriť nahlas. Stojí za zmienku, že pokiaľ obyvatelia nebudú plakať a smútiť „dostatočne“, skončia v pracovných táboroch.

North Korea Obit Kim Jong IlNorth Koreans cry and scream in a display of mourning for their leader Kim Jong Il at the…

Gepostet von North Korea News.Net am Samstag, 7. Januar 2012

8. Absolútna kontrola všetkých televíznych programov

Vláda má, pravdaže, kompletne pod palcom aj televízne vysielanie. V krajine je možné sledovať len štyri oficiálne stanice. Nie sú k dispozícii žiadne zahraničné stanice. Program týchto kanálov sa sústreďuje na správy, propagandistickú, „vzdelávaciu“ činnosť a šport.

NORTH KOREA warns 'whole of US' in TV broadcast > N Korea has broadcast a breaking television announcement to deliver a chilling message to the world. FULL STORY here: http://bit.ly/2zA52tA >>

Gepostet von The NT News am Dienstag, 28. November 2017

9. Ak spáchaš zločin, odnesie si to celá rodina

Severná Kórea mimoriadne brutálnym spôsobom trestá tých, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu previnili voči vládnucej moci. Do koncentráku totiž nie je poslaný len samotný „vinník“, ale aj celá jeho rodina, často dokonca všetci rodinní príslušníci vrátane vzdialenejšej rodiny.

V krajine navyše platí „zákon troch generácií“, ktorý hovorí, že aj ďalšie dve generácie, ktoré sa prípadne v tábore narodia, musia v ňom za trest stráviť celý svoj život.

10. Medzinárodné hovory sú zakázané

Medzinárodné hovory sa nesmú uskutočňovať. Mobilné telefóny sú síce povolené, ale tvrdo regulované a nie je možné sa nimi dovolať mimo Severnej Kórey. Jediným spôsobom, ako niekomu zavolať do zahraničia, je zaobstarať si na čiernom trhu mobil z Číny. Ak na to však príde vláda, dotyčný bude pravdepodobne popravený.

Prime Minister Malcolm Turnbull has responded to North Korea's successful launch of a hydrogen bomb.Story:…

Gepostet von 7NEWS Sydney am Sonntag, 3. September 2017

11. Šoférovať auto môžu len vyvolení

Vlastniť a šoférovať autá môžu len členovia vlády a navyše výhradne muži.

Beep beep! Cars are becoming increasingly popular in North Korea, as seen in this photo of a traffic jam in Pyongyang.

Gepostet von North Korea Guide am Mittwoch, 27. Juli 2016

12. Ak zaspíš počas verejnej slávnosti či udalosti, máš problém

Pokiaľ na nejakej oficiálnej slávnosti či dokonca stretnutí s vodcom niekto zaspí, podpisuje si tým rozsudok smrti. Presne takto dopadol aj minister obrany Hyon Yong-Chol, ktorý počas slávnostného stretnutia s Kim Jong-unom zaspal. Okamžite bol popravený.

Nordkorea: Verteidigungsminister hingerichtetMinister Hyon Yong-chol soll bei Militärveranstaltungen eingeschlafen sein und Diktator Kim widersprochen haben. (phu)http://goo.gl/rlBn01

Gepostet von Die Presse am Dienstag, 12. Mai 2015

13. Ak začne tvoj dom horieť, najprv musíš zachrániť fotky drahého vodcu

Pokiaľ sa prihodí nešťastie, napríklad začne horieť dom radového obyvateľa, ako prvé sa musia z neho zachrániť fotografie a podobizne Kim Jong-una (ako aj minulých vodcov) a až potom obyvatelia môžu zachraňovať svoje osobné veci.

14. Vláda predpisuje, aké oblečenie môžu občania nosiť

Každý občan Severnej Kórey musí dodržiavať vládou predpísaný dress code. Vláda tým chce zabrániť ľuďom nosiť oblečenie, ktoré by mohlo pôsobiť „zahranične“. Zakázané sú akékoľvek nápisy na tričkách (v akomkoľvek jazyku). Zákaz sa vzťahuje aj na slnečné klobúky, džínsy či oblečenie, ktoré príliš odhaľuje telo.

Pokiaľ tento zákon nebude dodržaný, dotyčný môže byť obvinený z kultúrno-ideologickej propagandy“ a bude potrestaný.

Good Morning Folks,Dress code in temples:God doesn't like to see you in jeans anymore! You won't get his blessings if…

Gepostet von Ashok Srinithi am Freitag, 1. Januar 2016

15. Na život v hlavnom meste je potrebné povolenie

Pokiaľ chce niekto žiť v hlavnom meste – Pchjongjangu, potrebuje na to povolenie od vlády. Všeobecne sa má za to, že život v Pchjongjangu je o niečo jednoduchší než na severokórejskom vidieku. Žijú v ňom najmä členovia strany, prípadne ľudia z vyššej sociálnej kasty. Bežným obyvateľom je však vstup do mesta bez povolenia striktne zakázaný.

Pyongyang, North Korea, 2018photographer Lena Schipper*https://www.instagram.com/designersparty/http://www.designersparty.com/

Gepostet von Designersparty am Dienstag, 25. Juni 2019

BONUS: Marihuana

Na záver si dáme tak trochu bizarnú záležitosť. Popri všetkých tých šialených zákazoch, ktoré nemajú v civilizovanom svete obdobu, sa Severná Kórea vymyká ešte v jednej veci. Marihuana je totiž v tomto štáte legálna a je možné ju beztrestne predávať (na rozdiel od mnohých demokratických krajín vrátane Slovenska).

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Cannabis_(drug)#/media/File:Unrolled_joint.jpg)

Zdroj: msn.com, ranker.com, fashionbeans.com

Reagujte!
Grr Grr
9
Grr
Fuuj Fuuj
49
Fuuj
Fňuk Fňuk
31
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
5
Haha
Woow Woow
19
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Situácie a hlášky, ktoré poznáš, ak máš narodeniny v okolí Vianoc

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME