Určite si už niekedy videl, ako si niekto pred tebou na ulici odpľul rovno na chodník, a okrem toho, že si sa skoro povracal na mieste, si si aj položil otázku: Je toto normálne? Nuž, ako sa zdá, okrem pľuvancov sa za normálne považujú aj omnoho absurdnejšie veci, ktoré by spoločensky prijateľné teda rozhodne byť nemali. Toto sú niektoré z nich.
1. Chodiť do práce s chorobou
Jeden človek so sopľom sa za deň zmení na celé oddelenie s chrípkou a je to v prdeli. Bohužiaľ, vedenie, ktoré by si radšej pichlo drôtom do oka, ako ti preplatilo pár dní práceneschopnosti, si nevie zrátať dva a dva a výsledkom je systém, v ktorom sa človek musí dotrepať do práce, aj keby mu po ceste granát odpálil hlavu.
2. Reklamy v platených službách
Už z teba vydojili, čo sa dalo, a stále im nie je dosť. Platiť niekde mesačné členské a následne doplácať službu „bez reklám“ by malo byť trestné. Bez milosti.
3. Vyťahovanie starých sr*čiek
Deje sa to na internete aj v reálnom živote. Niekto zistí, že si na strednej šikanoval spolužiaka, a niekde počas toho, ako ťa vykresľuje ako úplné monštrum, úplne zabudne, že on v tomto veku považoval za vrchol spoločensko-kultúrneho vyžitia pichnúť si do zadku alkoholom napustený tampón. Roky nijako neovplyvnia nesprávnosť tohto konania, ale treba brať do úvahy, že ľudia sa menia. A väčšina z nás v dospelosti radikálne prehodnotí svoje životné postoje.
4. Urážanie na internete
„Skap,“ píše niekto s neurčitým pseudonymom pod videom na Youtube a väčšina z nás sa nad tým už ani nepozastaví. Klasika, veď to sa stáva. Lenže nemalo by sa.
Internetoví experti pod rúškom anonymity vypustia do éteru veci, ktoré by do očí nikomu jakživ nepovedali, a akosi zabúdajú na skutočnosť, že na druhej strane za obrazovkou sedí skutočný človek so skutočnými pocitmi, ktorému naozaj nepadne dobre prečítať si, že sa má ísť obesiť, lebo sa mu nepáči populárna pesnička. Buďme k sebe trochu milší.
5. Vyhovárať sa na náboženstvo
Je úplne jedno, čomu veríš. Žiadne náboženstvo ti nedáva právo diskriminovať a kritizovať ostatných, len preto, že nežijú v súlade s tvojím presvedčením. Pokiaľ svojím konaním neubližujú sebe ani ostatným, môže ti byť tri-päť, či majú na stene vyvesený plagát Linkin Parku alebo dúhovú vlajku.
6. Stavanie svojej inteligencie na piedestál
Fakt, že nemáš v hlave prázdno – alebo si to minimálne myslíš – neznamená, že sa môžeš k ľuďom správať ako totálny kretén.
Sheldon Cooper či doktor House boli skvelé seriálové postavy, ale ako to už býva, zasadené v kompletne fiktívnom univerze. Ich činy a slová mali úplne nulový dopad na reálnych ľudí, ale tvoje majú. Ak si myslíš, že povyšovaním nad ostatných zvýrazníš vlastnú inteligenciu, priprav sa na šokujúci objav svojho života – má to presne opačný efekt.
7. Prílišná úprimnosť
„Čo narobíš, ja som skrátka taký,“ skonštatuje hneď po tom, ako ťa v mene úprimnosti dourážal tak, že by si sa najradšej zakopal pod zem. Klamať sa nepatrí, ale to neznamená, že si niektoré postrehy nemôžeš nechať pre seba. Mlčať je zlato. Pamätaj na to.
8. Obhajovanie ubližovania zvieratám, pokiaľ ide o deti
„Ale no, veď sú to len deti,“ povie matka tesne po tom, čo sa k tebe prirútilo stádo jej potomstva a bez jediného opýtania začali otravovať tvojho psa. Presne tak. Sú to deti, nie masy želatíny bez centra nervovej sústavy – sú schopné učiť sa. Pokiaľ im vieš vysvetliť, prečo nemajú pchať prsty do elektrickej zásuvky, vieš im vysvetliť, prečo sa nemajú chytať cudzích zvierat a robiť im zle. Bodka.
9. Odhadzovanie cigaretových ohorkov na zem
Vidíš ten kôš? Tak šup. Tie dva metre ťa naozaj nezabijú, a keď si pri tom poskočíš, môžeš si to zarátať ako denné kardio.
10. Práca na dovolenke
„Čo narobíš, práca nepočká. Bezo mňa by sa tá firma hádam rozpadla,“ žartuje jedna z tvojich kamošiek, zatiaľ čo pri večeri tasí laptop, aby mohla vyplniť akúsi idiotskú tabuľku. Dnes už siedmu. Pravdou je, že hoci prepracovanosť je dnes úplne bežná a od zamestnanca sa automaticky očakáva úplná flexibilita, nemalo by to byť normálne. Každý by mal mať nárok na oddych. Každý.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane