15 virálnych a obľúbených trendov poslednej dekády, ktoré už definitívne zanikli

Čas letí a trendy sa menia.

Zdroj: Wikimedia Commons

Trendy a virálne hity sú zvláštne veci. Prichádzajú nečakane, na nejaký čas (väčší či menší) spôsobia hotové šialenstvo, a potom začnú upadať do zabudnutia. V tomto článku sa trochu bližšie pozrieme na trendy, hity, zaujímavosti a virálne výzvy, ktoré vládli internetu a spoločnosti za poslednú dekádu.

Spoločným menovateľom pre všetky zmienené trendy však je, že pomaly, ale isto upadajú (niektoré už aj upadli) do zabudnutia.  

1. Koniec sveta v roku 2012? Nejak to nevyšlo…

Iste si pamätáte internetovú hystériu v konšpirátorských kruhoch v roku 2012. Práve vtedy, konkrétne tesne pred Vianocami, malo dôjsť ku koncu sveta. Priaznivci tejto teórie sa odvolávali na údajne končiaci kalendár Mayov a vykrikovali, že do Zeme narazí planéta Nibiru. Ich blúzneniu urobil prietrž čas, keďže v roku 2013 už predpovede týchto exotov nikoho nezaujímali.

2. Pokémon GO

Gotta Catch Em All! V roku 2016 sme sa dočkali malej renesancie kultových Pokémonov. Práve vtedy totiž vyšla obľúbená hra Pokémon GO. Malé potvorky mohli nadšení hráči loviť prostredníctvom svojich iPhonov na akýchkoľvek miestach v ich okolí.

3. Ice Bucket Challenge

Icet Bucket Challenge sa začala šíriť v lete roku 2014. Pointou bolo vyliať na seba vedro ľadovej vody a zároveň prispieť finančným obnosom na výskum a zvýšenie povedomia o Amyotropickej laterálnej skleróze. Touto chorobou trpel napríklad aj svetoznámy vedec Stephen Hawking.

4. FarmVille

Populárnou hrou na rôznych sociálnych sieťach bol od roku 2009 projekt FarmVille. V nej mal hráč možnosť vytvoriť si vlastnú farmu, chovať na nej zvieratá a pestovať najrôznejšie plodiny. Pokračovanie FarmVille 2 vyšlo v roku 2012.

5. AOL Instant Messenger

Chatovací program AOL Instant Messenger sa v Amerike tešil popularite najmä koncom 90. a začiatkom nultých rokov. Rozšíril sa však aj do našich končín a držal sa tu približne do roku 2010, keď začali opraty preberať sociálne siete ako Facebook a Twitter. V roku 2017 bola jeho činnosť ukončená.

6. Fruit Ninja

Hra Fruit Ninja pre Android uzrela svetlo sveta v roku 2010 a okamžite sa stala veľmi populárnou. Hráč mal za úlohu ostrou čepeľou sekať naňho letiace ovocie. Neskôr sa hráči dočkali aj verzie pre Xbox 360, Windows 8 a PlayStation 4.

7. Planking

Planking je názov hry, ktorá pozostávala z toho, že si človek ľahol tvárou dolu v tom najbizarnejšejom a často aj nebezpečnom prostredí. Prvé zmienky o tejto zábavke môžeme vystopovať už v roku 1994, na popularite však planking nabral až okolo roku 2009.

8. Škoricová výzva

Ďalšia zo známych virálnych výziev. Ako už názov hovorí, tentokrát spočívala v tom, že účastník výzvy zjedol kopcovitú lyžičku namletej škorice. Na jej zjedenie mal obyčajne 60 sekúnd a nesmel ju ničím zapíjať. Po rôznych internetových stránkach sa táto výzva začala šíriť v roku 2007, pričom jej videá začali miznúť v rokoch 2012-2014.

9. Bird Box Challenge

Táto výzva vznikla v kontexte uvedenia sci-fi hororu Bird Box na Netflixe. V snímke sa prenesieme do sveta, kde ľudstvo napadnú záhadné monštrá. Každý, kto sa na nich pozrie, okamžite spácha samovraždu. Hlavná hrdinka v podaní Sandry Bullock teda strávi veľkú čas filmu so šatkou na očiach.

Divákov film inšpiroval, aby si tiež zaviazali oči a skúšali najrôznejšie bežné činnosti (napríklad jazdu na bicykli či aute). Nezaobišlo sa to bez zranení a Netflix následne vydal varovanie, ktorým upozorňoval na nebezpečnosť podobného správania.

10. Creepy klauni v uliciach

V roku 2016 došlo na celom svete k zvýšenému nárastu ľudí, ktorí sa obliekali ako klauni, potĺkali sa po uliciach, lesoch či v blízkosti škôl a strašili ľudí. Táto podivná zábavka sa rozšírila prakticky po celej Amerike, ale strašidelní klauni sa objavili aj v Austrálii, Brazílii či Dánsku.

11. Filmové adaptácie kníh pre mládež

V roku 2011 si odbil svoju premiéru posledný diel kultovej fantasy Harry Potter, v roku 2012 zase posledná časť série Súmrak. Na trhu tak vzniklo vákuum, ktoré bolo treba zaplniť ďalšími populárnymi adaptáciami. Tie často spadali do žánru sci-fi a hlavne young adult. Dočkali sme sa tak napríklad série Hry o život, Divergencia či Labyrint.

12. What Does The Fox Say?

Humoristické video nórskych komikov vystupujúcich pod menom Ylvis sa stalo hitom internetu. Absurdná pesnička, ktorá si kladie otázku, aké zvuky vydáva líška, si našla mnohých fanúšikov. V roku 2013 vyšla dokonca aj na CD nosičoch a Ylvis dokonca aj vydali rovnomennú detskú knižku.

Ako však povedali, nebolo ich úmyslom, aby sa pesnička stala hitom a sami ju označili za „hlúposť, ktorá má len na dve minúty pobaviť.“

13. Flappy Bird

Flappy Bird je ďalšou hitovou hrou pre mobilné telefóny. Na svedomí ju má programátor Dong Nguyen a hráči v nej majú za úlohu ťukaním na obrazovku ovládať nemotorného vtáčika. Jednoduché, že? Hra samotná ale taká jednoduchá nebola, no práve preto sa stala veľmi návykovým hitom.

14. Nyan Cat

Absurdné virálne video Nyan Cat sa na YouTube objavilo v roku 2011 a zborilo rebríčky sledovanosti. Vo videu môžeme vidieť animovanú mačku s koláčom (je to koláč?) ako telom, ktorá letí vesmírom a zanecháva za sebou dúhu. To všetko za zvukov japonského pop-songu. Dadaistická animácia vznikla vďaka Christopherovi Torresovi z amerického Texasu.

15. Fidget Spinner

Antistresová hračka Fidget Spinner vznikla v 90. rokoch, ale skutočnej popularity sa jej dostalo až okolo roku 2017. Malo ísť o hračku, ktorá mala ľuďom pomáhať s úzkosťou, hyperaktivitou či autizmom. Mnoho expertov a psychiatrov však jej efekty spochybnilo.

Zdroj: reddit.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
5
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Očakávanie vs. realita: ako si myslíme, že vyzeráme v určitých situáciách

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME