Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa
Zdroj: ©DreamWorks Animation / MovieStillsDB

15 zaujímavých faktov (nielen) z pozadia tvorby populárnych animovaných rozprávok

Tvorcovia filmu Shrek to vôbec nemali jednoduché.

Tvorcu ktorej animovanej rozprávky napadol aligátor? A koľko zabralo maľovanie pukancov do Koralíny a sveta za tajnými dverami? Presne to a ešte omnoho viac sa dočítaš v našom dnešnom článku. Pripravili sme si pre teba niekoľko pikošiek zo zákulisia tvorby známych animákov a aj niekoľko drobných detailov, ktoré si si pri ich pozeraní možno nevšimol. Vrhnime sa teda na ne.

1. Shrek, 2001

Tvorcovia filmu sa kúpali v bahne, aby si mohli poriadne naštudovať jeho dynamiku a celkové správanie. Umelecký vedúci Douglas Rogers sa dokonca v snahe hodnoverne zachytiť Shrekovu „bažinu“ vybral do historického domu Magnolia Plantation v Charlestone. Napadol ho aligátor.

DreamWorks Animation / MovieStillsDB

2. Príšerky s.r.o., 2001

Herečka Mary Gibbs, ktorá prepožičala svoj hlas postave Boo, bola v čase tvorby rozprávky ešte malé dieťa a nevedela obsedieť. Udržať ju v nahrávacej kabíne bolo prakticky nemožné, tak ju tvorcovia radšej sledovali s mikrofónom a následne jej výroky pozliepali dohromady. Do filmu sa prebojovalo aj niekoľko náhodných zvukov, ktoré povedala počas hry.

Pixar Animation Studios / MovieStillsDB

3. Ratatouille – Dobrú chuť!, 2007

Pokrm, ktorý Remy pripravil, navrhol americký šéfkuchár Thomas Keller. Je to jeho skutočný recept a celková príprava trvá niečo okolo štyroch hodín.

Walt Disney Pictures / MovieStillsDB

Mohlo by ťa zaujímať:

Ktorá pizza je na Slovensku najobľúbenejšia? Takto ste rozhodli 

4. Koralína a svet za tajnými dverami, 2009

Tvorcovia filmu strávili 800 hodín maľovaním viac ako 250-tisícov jednotlivých pukancov – ružových na povrchu, červených vo vnútri. Tieto pukance slúžili ako „rozkvitnuté kvety“ na takmer sedemdesiatich stromoch v pozadí. Aj kvôli detailom, ako sú tieto, trvala produkcia celej rozprávky štyri roky.

Focus Features / MovieStillsDB

5. V hlave, 2015

V japonskej verzii sa tvorcovia rozhodli brokolicu na pizzi nahradiť zelenou paprikou, pretože práve to je zelenina, ktorú miestne deti neznášajú najviac. Podobná zmena nastala aj pri športe, ktorý si predstavuje Rileyin otec. V americkej verzii je to hokej, v medzinárodnej zase futbal.

Pixar Animation Studios / MovieStillsDB

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako sa tvoria špeciálne efekty? 20 zaujímavých záberov z natáčania známych filmov

6. Lego príbeh, 2014

Pozorný divák si môže všimnúť, že astronaut Benny má prasknutý predok helmy. Tvorcovia sa tým snažili nenápadne poukázať na skutočný problém, s ktorým sa Lego figúrky s helmami pasovali v 80. rokoch minulého storočia. Stávalo sa im totiž presne to isté.

Warner Bros. / MovieStillsDB

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť