Piatok 12.8.2022
sk
Darina
, Dárius, Dária
cz
Klára
, Clara
Zdroj: ©Shutterstock

15 zaujímavých faktov o ľudskom tele, ktoré by si mal vedieť

Prečo sa nikdy na novom mieste nevieš dobre vyspať? Veda má odpoveď.

Nemusíš vedieť, kto napísal Antigonu, kedy umrel Abraham Lincoln, ani aký je rozdiel medzi stalagmitom a stalaktitom, ale jedno by si predsa poznať mal. Svoje telo. A presne v tom ti pomôže tento článok. Zozbierali sme pre teba 15 zaujímavých a značne šokujúcich faktov, ktoré ťa na hodinách biológie asi neučili. Aj napriek tomu je dobré ich vedieť.

1. Prirodzene ryšaví ľudia potrebujú na uspatie až o 20 percent viac anestézie ako ostatní pacienti. Na druhú stranu im však na utlmenie bolesti stačí nižšia dávka analgetík.

2. Pokiaľ človek zaspáva v neznámom prostredí, v skutočnosti oddychuje len polovica jeho mozgu, zatiaľ čo tá druhá je stále plne aktívna. Podľa psychológov z Brownovej univerzity zvyčajné ostáva hore tá ľavá. Tento jav sa neoficiálne nazýva „efekt prvej noci“.

3. Laktózová intolerancia je pre človeka prirodzený stav. To schopnosť stráviť mlieko je mutácia. Tri krajiny s najnižším výskytom laktózovej intolerancie sú Dánsko, Írsko a Švédsko, zatiaľ čo v Ghane či Južnej Kórei nevie mlieko stráviť nikto.

15 zaujímavých faktov o ľudskom tele, ktoré by si mal vedieť
Shutterstock

4. Človek cíti vôňu po daždi intenzívnejšie, ako žralok cíti krv. Dôvodom je organická zlúčenina geosmín, ktorú produkujú mikróby v pôde a na ktorú je náš nos nesmierne citlivý. Až 200-krát citlivejší ako ten žraločí na vôňu krvi.

5. Náš imunitný systém nevie, že máme oči. Oko si totiž vyvinulo niekoľko efektívnych bunkových aj molekulárnych mechanizmov, ktoré blokujú jeho pokusy robiť to, čo má, v záujme zachovania nášho zdravého zraku.

Zaujímavé fakty o zvieratách

Mohlo by ťa zaujímať:

12 zaujímavých faktov o zvieratách, ktoré ťa len utvrdia v tom, že príroda je úchvatná

6. Väčšinu času človek dýcha primárne jednou nosnou dierkou, konkrétne na 75 percent jednou a zvyšných 25 tou druhou. Dominantná nosná dierka sa mení niekoľkokrát za deň, zhruba každú hodinu. Tento jav sa nazýva nosný cyklus.

15 zaujímavých faktov o ľudskom tele, ktoré by si mal vedieť
Shutterstock

7. Podľa Jamesa Cola, profesora z Brightonskej univerzity, má priemerné ľudské telo 81 500 kalórií. Ak by si sa ho teda rozhodol jesť, zasýtilo by ťa zhruba na mesiac.

8. Všetky bábätká plačú, no nie všetky majú slzy. Niektorí novorodenci sa rodia s upchatými slznými kanálikmi a môže trvať zopár týždňov, sem-tam dokonca aj viac, kým sa spriechodnia.

9. Ľudské vlasy dokážu vytiahnuť z vody mastnotu a teda prakticky fungujú ako jedna veľká špongia. Túto skutočnosť sa rozhodla využiť nezisková organizácia v San Franciscu Matter of Trust. Dobrovoľníci vyrábajú z darovaných vlasov „koberčeky“, ktoré pomáhajú odstraňovať škvrny po palive na cestách aj bojovať s ropnými škvrnami v mori.

15 zaujímavých faktov o ľudskom tele, ktoré by si mal vedieť
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť