15 zaujímavých faktov o teniskách, o ktorých si dodnes určite netušil

Aj v pozadí známych značiek sa skrýva mnoho zaujímavých skutočností, ktoré rozhodne zaujmú

Či už ide o mladšie generácie alebo tie staršie, tenisky sa stali neodmysliteľnou súčasťou šatníka nás všetkých. No aj napriek tomu, že sú pre teba jasnou voľbou, keď ráno ešte v polovičnej kóme a so škvrnou od kávy zaschnutou na brade utekáš na autobus, je tu množstvo zaujímavých faktov o tejto pohodlnej obuvi, o ktorých si určite ešte nepočul.

1. Nové Jordany sa vždy uvádzajú do predaja v sobotu, aby decká nezameškali školu, keď si ich pôjdu kúpiť. Teraz už len zameškávajú školu, aby sa mohli postaviť do radu a nejaké si ukoristiť.

2. Modely tenisiek značky New Balance boli pôvodne číslované tak, aby ste po vydelení čísla desiatimi dostali približnú cenu produktu v dolároch. Čiže napríklad tenisky New Balance 574 by mali stáť 57,40 dolárov.

3. Najpredávanejšie tenisky všetkých čias sú Converse Chuck Taylor All-Stars, ktoré sa prvýkrát objavili na pultoch predajní v roku 1917. Odvtedy sa predalo viac ako 600 miliónov párov.

https://giphy.com/gifs/focusworld-kicks-justin-tipping-kicksfilm-3o7TKA9qD3bBwK6VYA

4. Veľké spoločnosti vyrábajúce tenisky ako napríklad Nike či adidas majú v niektorých basketbalových či iných známych športových halách vlastné boxy. Ak sa však do nich budete snažiť dostať v topánkach od týchto značiek, pravdepodobne vás poprosia, aby ste šli bosí, alebo si na požičali nejaké iné topánky. Sú tam totiž zakázané.

5. Najväčšou zbierkou tenisiek sa môže hrdo pýšiť Jordy Geller, rodák zo Spojených štátov. Jeho botník s 2388 pármi totiž praská vo švíkoch a zariadil svojmu majiteľovi aj zápis v Guinnessovej knihe rekordov. Ak si však myslíte, že ich Jordy aj pravidelne nosí, ste na omyle. Všetky sú ešte nerozbalené a uložené v originálnych krabiciach majú hodnotu viac ako milión dolárov.

6. Aj napriek tomu, že ľudia dnes už trpia všakovakými fóbiami – od strachu z hrášku až po ten, že sa staneš banánom a niekto ťa ošúpe – nikto doposiaľ nepomenoval strach z topánok. Je preto pravdepodobné, že ním doposiaľ nikto netrpí. Existuje však všeobecný strach z oblečenia – vestifóbia.

https://giphy.com/gifs/mrw-summer-start-1ym5LJ17vp77BL8X5O

7. V roku 1990 sa do Tichého oceánu vysypalo viac ako 80 tisíc párov topánok Nike.

8. Spoločnosť Nike nikdy nebola v mínuse. Od jej štartu až do dnešného dňa má stále zisky vyššie ako výdavky.

9. Tenisky New Balance 996 boli prvými teniskami, ktoré sa predávali za sumu vyššiu ako 100 dolárov. V dnešnej dobe je to síce nič, no v roku 1981, kedy boli uvedené do predaja, to bola celkom slušná pálka.

10. To, či značka Nike vôbec začne vyrábať Air Maxy bolo otázne. Mnohým dizajnérom sa totiž nápad so „vzduchovou bublinou“ nepáčil, vraj topánky vďaka nej vyzerajú až príliš zvláštne.

https://giphy.com/gifs/girl-shoes-sneakers-M4vfLlVQ54Ccg

11. Andy Roddick, bývalý profesionálny americký tenista, spolupracoval na jedných teniskách značky Reebok. Model dostal názov „Figjam DMX“, z čoho Figjam je len skratkou pre „F*ck I’m good… Just ask me!“ (v slovenskom preklade niečo ako „som šialene dobrý, len sa ma na to spýtajte!“).

12. Priemerná cena mužských tenisiek je zhruba 69 dolárov.

13. Bill Bowerman (spoluzakladateľ značky Nike) používal na prvé dizajny podrážok kuchynský wafflovač.

https://giphy.com/gifs/lol-celebs-kevin-hart-G2LWShhAiF7by

14. No a keď už sme pri histórii Nike, pôvodne sa táto značka mala volať Dimension 6.

15. Človeku, ktorý navrhol logo značky Nike, za tú robotu zaplatili 35 dolárov. Ktovie, či v tom čase tušil, že tvorí základy ikony v oblasti športových garderób.

https://giphy.com/gifs/reactionseditor-interesting-hmm-l4FGq9MV1TZXDcn4Y

Ak by si hľadal nejaké štýlové tenisky, napríklad aj z tohoto zoznamu, nájdeš ich pod jednou strechou na stránke Footshopu.

Zdroje: endlessfacts.com, sneakernews.com, complex.com, guinnessworldrecords.com
Titulná fotka: pexels.com


Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
12
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
11
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
44
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
23 toaliet s najkrajšími výhľadmi, ktoré potešia každého návštevníka

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME