Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Svet okolo nás je úžasný a plný neuveriteľných skutočností, o ktorých väčšina ľudskej populácie často ani len netuší. Môže ísť o neuveriteľne znejúce vedecké fakty, historické udalosti či tajomstvá našich zvieracích priateľov. V tomto článku sme si pre teba pripravili 15 úžasných faktov, o ktorých si pravdepodobne doteraz ani netušil. Poďme sa na ne teraz spoločne pozrieť…

1. Ten pocit, keď sa ti zdá, že si už niekedy niečo v minulosti zažil, hoci to tak nie je, určite poznáš pod názvom déjà vu. Ak sa ti však zdá, že si nejakú udalosť už raz videl vo vlastnom sne, tu hovoríme o pocite, ktorý sa nazýva déjà rêvé.

2. Podľa Guinness, známej firmy vyrábajúcej pivo, sa ročne len vo Veľkej Británii vyplytvá až 93 000 litrov piva tak, že sa štamgastom zachytí vo fúzoch a na brade.

3. 100 záhybov na vysokých bielych kuchárskych čiapkach vraj predstavuje 100 spôsobov, ktorými by mal dobrý kuchár vedieť pripraviť vajíčko.

https://pixabay.com/sk/photos/kuch%C3%A1r-fig%C3%BAra-funny-dennej-doby-3155248/

4. Prvou černošskou vodičkou električky v San Franciscu bola americká spisovateľka Maya Angelou.

5. Predtým, než sa Gmail stal emailovou schránkou Googlu, patrilo pomenovanie G-Mail emailovej schránke patriacej webstránke kocúra Garfielda.

6. Aj ty si zvykneš kupovať knihy, na ktoré si ale nakoniec ani nenájdeš čas a nikdy ich neprečítaš? Japonci na to majú špeciálne slovo – tsundoku.

https://unsplash.com/photos/1J8k0qqUfYY

7. Mesto, dnes známe ako Portland, dostalo svoje meno na základe hodu mincou. Ak by minca padla na druhú stranu, toto mesto v Oregone by sme dnes poznali ako Boston.

8. Trumanov syndróm je skutočná psychická porucha. Pacient je presvedčený, že je hlavnou postavou v reality show svojho vlastného života a že všetko, čo sa deje v jeho živote, je len obsah vopred pripraveného scenára.

9. Anglická kráľovná Alžbeta II. za svoj život vlastnila už viac ako 30 psíkov svojho obľúbeného plemena korgi.

https://pixabay.com/sk/photos/corgi-psi-prihl%C3%A1si%C5%A5-priate%C4%BEstvo-4267401/

10. V roku 2016 sa jeden pes menom Ludivine omylom zúčastnil polmaratónu v americkej Alabame. Zabehol celú jeho dĺžku a skončil na 7. mieste.

11. Knižnica amerického kongresu pravidelne dostáva žiadosti na vypožičanie neexistujúcich kníh. Najčastejšie žiadanou neexistujúcou knihou je Prezidentova kniha tajomstiev, ktorú v roku 2007 vymysleli scenáristi filmu Honba za pokladom: Kniha tajomstiev s Nicolasom Cageom.

12. V roku 2014 sa Tinderu podarilo dať dokopy prvý pár na Antarktíde. Asi nikoho neprekvapí, že išlo o dvoch polárnych výskumníkov.

https://unsplash.com/photos/SSxIGsySh8o

13. V kalifornskom meste Palo Alto sa nachádza socha Nikolu Teslu, ktorá slúži ako modem. Vysiela totiž wifi, a to úplne zadarmo.

14. V 60. rokoch sa začala v USA predávať hra Twister. Teda tá hra, pri ktorej sa musí skupinka ľudí dotknúť farebných kruhov a nepadnúť. Zo začiatku však Twister nemal veľký úspech. Mnohým sa nepáčilo, že sa pri hre ženy a muži príliš dotýkajú, a Twister bol považovaný za súlož v krabici.

15. Dvojitá dúha nie je žiadnym nezvyčajným úkazom. Dochádza k nej, keď sa slnečný lúč odrazí v jednej vodnej kvapke dvakrát. Druhá dúha má však vždy poradie jednotlivých farieb naopak.

https://unsplash.com/photos/j4PaE7E2_Ws

Ako hodnotíš tento článok?

Patty

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť