15 zaujímavých faktov zo sveta, ktoré vám opäť raz vyrazia dych a naučia vás čosi nové

Vedel si, ako vyzerá snímka z angiogramu profesionálneho jojistu? Že nevieš, čo to vlastne profesionálny jojista je?! No tak to by si teda mal…

Zdroj: Koláž EMEFKA

Zaujímavých faktov nikdy nie je dosť a aby ste o niekoľko rokov z tohto sveta mohli odísť s pocitom, že ste z neho videli naozaj maximum, tak jednoznačne musíte vidieť a vedieť aj o tých, ktoré sme si pre vás pripravili dnes.

1. Toto je jediná hnedá panda na celom svete, no jej unikátne sfarbenie jej spočiatku prinieslo viac škody ako úžitku. Rodičia ju opustili, pretože práve vďaka jej zaujímavému kožúšku pravdepodobne nespoznali, že ide o ich potomka a tak sa musela hnedá panda pretĺkať životom, ako len vedela. Našťastie ju po dvoch mesiacoch objavili vedci z Číny a teraz je slávna. Dali jej meno Qizai, dostala vlastný park, ochranku a špeciálne jedlo vyrobené z bambusu. Nešťastie tohto zvieratka sa však prevalilo aj do sexuálnej sféry jeho života – tento rok sa po prvýkrát pokúšalo páriť, no bohužiaľ to skončilo fiaskom. A keďže pandy sa pária len raz ročne, bude si musieť na druhú šancu počkať pekne dlho…

© He Xin

2. Na konci filmu It z roku 2017 nechal Burger King odkaz svojej červeno-žltej konkurencii. Po tom ako skončia titulky sa totiž na obrazovke ukáže veta: „The moral is: Never trust a clown“, čo v preklade do slovenčiny znamená, že ponaučenie z celého filmu je, nikdy never klaunovi. Je to vtipný, no na druhej strane, veľmi okatý útok na ich najväčšieho súpera vo svete fastfoodov – McDonald’s.

https://twitter.com/hashtag/%E8%BF%99%E4%B8%AA%E5%B9%BF%E5%91%8A%E6%88%91%E7%BB%99%E6%BB%A1%E5%88%86

3. Fotografia Winstona Churchilla na päťlibrovej bankovke nie je práve vydarená a na prvý pohľad by sa zdalo, že zosnulý britský politik nemal v ten deň práve dobrú náladu. Toto zdanie nie je tak celkom mimo, pretože, hoci možno nemal zlý deň vo všeobecnosti, vo chvíli ako sa postavil pred objektív bol poriadne namosúrený. Fotograf mu totiž pred tým, ako ho odfotografoval, zabavil jeho cigaru.

https://winstonchurchill.hillsdale.edu/fake-news-from-the-huffington-post/

4. Značka Nike chcela jednu zo svojich kolekcií pomenovať Aztec, avšak zistili, že šťastie im neprialo a tento názov pre svoju kolekciu im už vyfúkla konkurencia – Adidas. Dali preto svojej novej rade obuvi názov Cortéz – po španielskom mužovi, ktorý porazil a okradol Aztécov.

https://sneakerstudio.com.ua/product-ukr-12813-%D0%96%D1%96%D0%BD%D0%BE%D1%87%D0%B5-%D0%B2%D0%B7%D1%83%D1%82%D1%82%D1%8F-Nike-Classic-Cortez-Nylon-Premium-882258-101.html

5. Havrany zbožňujú ťahať ostatné zvieratá za chvost. Niektorí vedci si myslia, že je to ich spôsob odlákania pozornosti – potiahnu iné zviera za chvost, to sa rozruší a kým si uvedomí, čo sa vlastne deje, havran je už dávno preč aj s ukradnutým jedlom. Ale sú tu aj vedci presvedčení o tom, že ich to ťahanie za chvost proste len baví.

https://www.pinterest.ca/pin/731623901938758150/

6. Mona Lisa v minulosti vyzerala inak ako dnes. Kedže sa maľba vystavuje v múzeu a teda neustále čelí dennému svetlu, farby na obraze vybledli. Existuje kópia Mony Lisy, ktorá vznikla v tom istom čase ako originál a jej autorom bol jeden z Da Vinciho študentov a bola uložená v špeciálnej krypte. Na obrázku môžete teda vidieť ten diametrálny rozdiel.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mona_Lisa#/media/File:Mona_Lisa,_by_Leonardo_da_Vinci,_from_C2RMF_retouched.jpg

7. Výskumy ukazujú, že existujú len štyri typy opitých ľudí – Hemingway, Mary Poppins, bláznivý profesor a Hyde. Hemingway je ten, ktorý sa môže ožrať jak delová guľa a vôbec to na ňom nevidno – nespráva sa inak, dokonca aj sem-tam artikuluje a nebyť lesklých očí, ani by ste nepovedali, že je opitý. Človek, ktorý po niekoľkých pohárikoch prechádza do stavu radosti a bezhraničnej eufórii, spadá do kategórie Mary Poppins. Pokiaľ si za normálnych okolností introvert, no alkohol z teba zrazu robí najukecanejšieho človeka v miestnosti, potom môžeš hrdo prehlásiť, že si bláznivý profesor. No a Hyde je ten, pri ktorom na povrch vyplávajú všetky jeho agresívne sklony vždy, keď si vypije. Ktorý z nich si ty?

© iStock

8. V Nepále sa každoročne opakuje festival, ktorý trvá päť dní a oslavuje všetkých psov za ich priateľstvo a lojalitu. Počas osláv ľudia zdobia svojich psov kvetmi, svetielkami, maľujú na nich kriedou (som si istá, že chlpáče sú z toho celé bez seba…) a núkajú im pamlsky tej najvyššej kvality.

https://www.lifewithdogs.tv/2015/11/dogs-are-celebrated-in-nepals-kukur-tahir-festival/

9. Ľavá strana človeka sa považuje za tú atraktívnejšiu. Množstvo umelcov preto kreslí postavy práve z ľavej strany – vraj tak dokážu zachytiť osobu a jej výraz lepšie. Toto tvrdenie je aj vedecky dokázané a teda je naozaj pravda, že ľavá strana našej tváre odráža emócie viac ako tá pravá.

© Pascal Cotte

10. Pablo Picasso nosil svoju zbraň neustále pri sebe. Bola plná slepých nábojov a jeden z nich sa ušiel každému, kto sa ho odvážil opýtať, čo jeho maľby vlastne znamenajú.

https://imgur.com/gallery/B3BHglN

11. Písal sa rok 1991, keď Sergei Krikalev odletel na misiu do vesmíru ako občan Sovietskeho zväzu. Keď sa však opäť vrátil na zem, už ním nebol. Medzičasom, čo sa nachádzal mimo našu planétu, sa totiž Sovietsky zväz rozpadol a sformovalo sa Rusko. Zmenila sa vláda, prezident a dokonca aj meno jeho rodného mesta bolo po jeho návrate už celkom iné.

https://sputniknews.com/interviews/201712081059838555-cosmonaut-space-krikalev-sputnik/

12. V roku 2013 archeológovia v Turecku objavili pravdepodobne celkom prvé meme na svete. Mozaika z Antakye, ktorá bola zhruba dvesto rokov stará, zobrazovala muža, ležiaceho pri chlebe a víne a text nad ním hlásal dôležité posolstvo: „Buď šťastný a ži svoj život naplno.“ Dalo by sa povedať, že to bola akási obdoba nášho „keep calm and…“ meme.

http://aktuelarkeoloji.com.tr/CF/CP/264724812075818d55f1aa234ada34ac76c61468588939.jpg

13. Väčšina strašidelných zvukov, ktoré počujeme v hororových filmoch, vydáva hudobný nástroj v angličtine zvaný „waterphone“. To, čím všetkým dokáže počastovať naše ušné bubienky, si môžete pozrieť na tomto videu.

14. Na to, aké sú hady ohybné, majú až prekvapivo veľa kostí. Je ich vyše 400 a celá kostra je uspôsobená tak, aby sa mohol had „vlniť“ tak, ako to poznáme.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Snake_skeleton_3.jpg

15. A na záver jedna zaujímavá snímka z angiogramu, ktorá jasne ukazuje poškodené cievy v ukazováku profesionálneho jojistu (áno, to je človek, ktorý sa hrá s jojom za peniaze).

https://imgur.com/gallery/GQuGQ

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: imgur.com

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
32
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Vtipný sprievodca rôznymi spôsobmi, ako prdieť v spoločnej posteli

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME