Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand
Zdroj: ©Shutterstock

15 zvláštnych faktov o zvieratách, ktoré v učebnici biológie nenájdeš

Svet zvierat je fascinujúcejší, než sa na prvý pohľad zdá.

Hovorí sa, že spomedzi všetkých tvorov na tejto zemi je človek najinteligentnejší. No, úprimne povedané, vzhľadom na to, čo sa deje v našej spoločnosti, pravdivosť tohto tvrdenia je naozaj veľmi otázna. Možno v tom výroku chýba upresnenie – každý človek si o sebe myslí, že je najinteligentnejší.

Určite si toho o zvieratách už veľa čítal, množstvo informácií do nás hustili pani učiteľky v škole, no niektoré zaujímavosti z ríše zvierat len tak v šiestackej učebnici nenájdeš. Prinášame ti 15 zaujímavých faktov o zvieratách, ktoré ťa určite prekvapia.

1. Antropológ Maciej Henneberg počas svojho výskumu v rezervácii divokej zveri v Austrálii zistil, že koaly majú jedinečné odtlačky prstov, ktoré sa veľmi podobajú tým ľudským.

2. Nosorožce v skutočnosti vôbec nemajú rohy. Podľa výskumu Oxfordskej univerzity je roh nosorožca tvorený chumáčom vlasov a chlpov, ktoré pokope drží tekutina produkovaná mazovými žľazami zvieraťa.

3. So slonmi si cez švihadlo asi nezaskáčeš, nevedia totiž skákať. Podľa Tonyho Barthela zo Smithsonian’s National Zoo je to preto, že majú obrovskú váhu, čo nie je práve dobrý predpoklad na skákanie.

zvieratá, fakty a zaujímavosti, príroda, ríša zvierat, slon, sloníča
Shutterstock

4. Narvaly tiež nemajú rohy. A nie, nie sú to ani kly, ako si si možno hneď pomyslel. Podľa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) je hrot, ktorý vyčnieva z hlavy tohto živočícha, veľký zub so zmyslovými schopnosťami a miliónmi nervových zakončení.

5. Páči sa ti leňochod, lebo si sa stotožnil s jeho životným rytmom? Tak toto sa ti bude páčiť ešte viac. Podľa portálu Live Science potrebujú leňochody na strávenie potravy dva týždne až jeden celý mesiac. Nuž, niečo na tom šlofíku po obede zrejme bude…

najdlhšie žijúce živočíchy na svete

Určite si prečítaj:

10 najdlhšie žijúcich živočíchov. O niektorých si nikdy nepočul, dva sú dokonca nesmrteľné

6. Toto bude bolieť, ale plameniaky v skutočnosti nie sú ružové. Podľa medzinárodného vedeckého časopisu New Scientist sa tieto zvieratá rodia sivé alebo biele a až to, čo jedia (riasy, krevety a kôrovce), farbu ich operenia zmení na ružovú.

7. Najsmrteľnejším zvieraťom na svete je podľa WHO komár, ročne zodpovedá za smrť približne 750-tisíc ľudí. A potom nech sa čudujú, že ich nikto nemá rád.

zvieratá, fakty a zaujímavosti, príroda, ríša zvierat, komár
Shutterstock

8. Šváby dokážu žiť ešte niekoľko týždňov po tom, čo ich usmrtíš oddelením hlavy od trupu.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje