Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 1.10.2023
sk
Arnold
cz
Igor
Zdroj: ©Shutterstock

16 prekvapivých faktov, ktoré totálne zmenia tvoj pohľad na svet

Vedel si, že Volkswagen vyrába klobásy?

Ako je možné, že si ďateľ pri ďobaní do kôry nepoškodí mozog? Alebo že leňochod zadrží dych na dlhšiu dobu ako delfín? Ak ťa zaujímajú odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky, si na tom správnom mieste. Dnes sme si totiž pre teba opäť pripravili zbierku zaujímavých faktov z rôznych oblastí a už teraz môžeme s určitosťou povedať, že niektoré z nich – ak nie všetky – ťa poriadne šokujú. Tak poďme na to.

1. Brokolica, karfiol, kapusta, kel aj ružičkový kel pochádzajú z toho istého druhu rastliny

Nazýva sa brassica oleraceaKaždý z jej variantov bol modifikovaný, aby zvýraznil iné prvky.

2. Väčšina tiav v Saudskej Arábii je dovezená z Austrálie

Ťavie mäso je neodmysliteľnou súčasťou moslimskej stravy. Krajina však nemá dostatok tiav, aby uživila všetkých, preto sa rozhodli zvieratá dovážať zo zámoria.

Shutterstock

3. Nikto presne nevie, kto vynašiel požiarny hydrant

Záznam o jeho patentovaní totiž – počkaj si – zhorel. Vo všeobecnosti sa verí, že za klasickým požiarnym hydrantom stojí Frederick Graff Sr., ale vďaka požiaru vo washingtonskom patentovom úrade v roku 1836 sa to nedá overiť.

4. Volkswagen vyrába údeniny

Volkswagen currywurst, to je názov mäsového výrobku, ktorý sa vyrába vo fabrike Volkswagenu vo Wolfsburgu a podáva sa v jedálňach automobilky naprieč Nemeckom. Má dokonca vlastné produktové číslo ako všetky ostatné autodiely – 199 398 500 A.

Wikimedia Commons

5. Leňochod dokáže zadržať dych dlhšie ako delfín…

Vďaka schopnosti spomaliť srdcový tep dokáže leňochod zadržať dych až na 40 minút. Delfín sa musí vynoriť nad hladinu každých 10 minút.

Odporúčame prečítať:

Hups, toto nemali povedať. Herci, ktorým sa podarilo vytárať zápletky svojich filmov

6. …a dokáže umrieť od hladu aj s plným žalúdkom

Baktérie v tráviacom trakte leňochoda sú závislé od tepla. Keď vonkajšia teplota klesne, klesne aj jeho telesná teplota, baktérie zomrú a zviera, aj napriek tomu, že prijalo potravu, ju zrazu nie je schopné stráviť. Môže teda zjesť rovnaké množstvo listov ako inokedy a umrieť od hladu, lebo jeho telo z nich nevie vyťažiť žiadne živiny.

Shutterstock

7. Ďateľ si dokáže obmotať jazyk okolo lebky

Na rozdiel od toho nášho, jazyk ďatľa nie je len sval. Nachádzajú sa v ňom kosti aj s chrupavkou, ktoré počas ďobania do kôry stabilizujú lebku a eliminujú otrasy, ktoré by mohli poškodiť mozog.

8. Niektoré kovy sa dezinfikujú samy

Kým hliníková kľučka alebo kľučka z nehrdzavejúcej ocele sú priam rajom pre množenie baktérií, tie vyrobené z mosadze, medi alebo striebra podobný problém nemajú. Sú totiž „samočistiace“. Nazýva sa to oligodynamický efekt – oligodynamické kovy obsahujú ióny, ktoré zabíjajú všetko živé, vrátane baktérií a vírusov.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.