16 prekvapivých faktov o krvi, ktoré ti rozšíria obzory o svojom tele

Je súčasťou tvojho každodenného života, no vieš o nej len veľmi málo.

Zdroj: Pixabay

Bez nej by si žiť nedokázal. Nie ako bez tej čajky, čo ťa na strednej nechala pre toho vymakaného fešiho z maturitného ročníka. Ale naozaj. Je súčasťou tvojho každodenného života. A aj tak o nej vlastne takmer nič nevieš. To sa však teraz zmení.

1. Armáda komárov, pozostávajúca z 1,200,000 jedincov tohto krvilačného hmyzu, by bola schopná vycicať dospelého človeka do poslednej kvapky.

2. Na cirkuláciu krvi vytvára srdce taký silný tlak, že by bolo schopné vytvoriť až vyše deväťmetrový gejzír.

3. Človek dokáže žiť aj bez pulzu. V roku 2012 vložili lekári do tela 55-ročného Craiga Lewisa špeciálne zariadenie, ktoré pomáha jeho telu cirkulovať krv, no celkom bez pulzu.

4. Stan Larkin žil 555 dní bez srdca. Počas tejto doby čakal na vhodného darcu, ktorého srdce by mu doktori mohli transplantovať. Na takmer dva roky bolo teda jeho skutočné srdce nahradené prístrojom, ktorý nosil na chrbte v ruksaku. To ho však neodradilo od jeho najväčšej vášne – basketbalu. Ten miloval z celého srdca a nevzdal sa ho, ani keď vlastne žiadne nemal.

Robina Weermeijer / Unsplash (https://unsplash.com/photos/NIuGLCC7q54)

5. Množstvo krvi, ktoré v tele človeka obehne za 25 dní, zodpovedá približne jednému stredne veľkému plaveckému bazénu.

6. 21 % srdcových infarktov sa udeje v pondelok. Druhý v poradí je posledný deň pracovného týždňa – piatok. Pondelkové sú pravdepodobne vyvolané stresom z nadchádzajúceho týždňa, piatkové od vzrušenia z prichádzajúceho víkendu.

7. To, akú máme náladu, závisí aj od tlkotu nášho srdca. Túto skutočnosť skúmali vedci na mužovi, ktorý bol tesne po transplantácii srdca. Po tom, čo mu bolo do hrude umiestnené jeho nové srdce, sa jeho nálada aj celkové pocity zmenili na nepoznanie.

8. Ak chcete znížiť pravdepodobnosť infarktu, asi by ste si mali na budík nastaviť pomalú pesničku, ktorá vás zobudí nežne. A nie ako susedova kosačka krížená s klaksónom auta. Je totiž vedecky dokázané, že prudké budenie zvyšuje riziko infarktu. Taktiež sa odporúča necvičiť večer pred spaním, ale radšej ráno či počas dňa.

9. Kokosová voda môže nahradiť krvnú plazmu. Tieto dve tekutiny majú totiž veľmi podobné zloženie.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/illustrations/%C4%8Derven%C3%A9-krvinky-mikrobiol%C3%B3gie-3188223/)

10. Krvná skupina taktiež ovplyvňuje naše celkové zdravie a náchylnosť k určitým chorobám. Ľudia so skupinou 0 neinklinujú ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Oveľa častejšie ich postihne rakovina kože či problémy s nadváhou.

11. Tí, ktorí majú skupinu A, by si zase mali dávať pozor na zvýšený cholesterol. Taktiež im hrozia koronárne srdcové ochorenia.

12. Skupina B by mala mať na pamäti, že jej najväčšou hrozbou je diabetes a rakovina podžalúdkovej žľazy.

13. Ľudia, ktorí majú skupinu AB, z toho vyviazli relatívne najlepšie. Väčšinou ich najväčšie problémy spočívajú v zlej pamäti a neschopnosti sústrediť sa.

Shutterstock

14. Stravovanie podľa krvnej skupiny nefunguje. Skúmali to vedci z Univerzity v Toronte a zistili, že celá táto teória o vybraných potravinách, ktoré by mali vyhovovať jednotlivým krvným skupinám, je len mýtus.

15. V Japonsku sa predáva množstvo produktov, ktoré sú určené pre špecifické krvné skupiny. Od dekoratívnej kozmetiky, cez hygienické pomôcky, až po jedlo.

16. Človek môže stratiť až 40 % svojej krvi a stále ostať nažive. Samozrejme, že je čo najskôr potrebná transfúzia.

Hush Naidoo / Unsplash (https://unsplash.com/photos/Zp7ebyti3MU)


Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
6
Haha
Woow Woow
75
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Druhá séria Zaklínača dorazila s oficiálnym trailerom! Láka na epickú fantasy plnú emócií a akcie

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME