Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš

Bez nej by si žiť nedokázal. Nie ako bez tej čajky, čo ťa na strednej nechala pre toho vymakaného fešiho z maturitného ročníka. Ale naozaj. Je súčasťou tvojho každodenného života. A aj tak o nej vlastne takmer nič nevieš. To sa však teraz zmení.

1. Armáda komárov, pozostávajúca z 1,200,000 jedincov tohto krvilačného hmyzu, by bola schopná vycicať dospelého človeka do poslednej kvapky.

2. Na cirkuláciu krvi vytvára srdce taký silný tlak, že by bolo schopné vytvoriť až vyše deväťmetrový gejzír.

3. Človek dokáže žiť aj bez pulzu. V roku 2012 vložili lekári do tela 55-ročného Craiga Lewisa špeciálne zariadenie, ktoré pomáha jeho telu cirkulovať krv, no celkom bez pulzu.

4. Stan Larkin žil 555 dní bez srdca. Počas tejto doby čakal na vhodného darcu, ktorého srdce by mu doktori mohli transplantovať. Na takmer dva roky bolo teda jeho skutočné srdce nahradené prístrojom, ktorý nosil na chrbte v ruksaku. To ho však neodradilo od jeho najväčšej vášne – basketbalu. Ten miloval z celého srdca a nevzdal sa ho, ani keď vlastne žiadne nemal.

Robina Weermeijer / Unsplash (https://unsplash.com/photos/NIuGLCC7q54)

5. Množstvo krvi, ktoré v tele človeka obehne za 25 dní, zodpovedá približne jednému stredne veľkému plaveckému bazénu.

6. 21 % srdcových infarktov sa udeje v pondelok. Druhý v poradí je posledný deň pracovného týždňa – piatok. Pondelkové sú pravdepodobne vyvolané stresom z nadchádzajúceho týždňa, piatkové od vzrušenia z prichádzajúceho víkendu.

7. To, akú máme náladu, závisí aj od tlkotu nášho srdca. Túto skutočnosť skúmali vedci na mužovi, ktorý bol tesne po transplantácii srdca. Po tom, čo mu bolo do hrude umiestnené jeho nové srdce, sa jeho nálada aj celkové pocity zmenili na nepoznanie.

8. Ak chcete znížiť pravdepodobnosť infarktu, asi by ste si mali na budík nastaviť pomalú pesničku, ktorá vás zobudí nežne. A nie ako susedova kosačka krížená s klaksónom auta. Je totiž vedecky dokázané, že prudké budenie zvyšuje riziko infarktu. Taktiež sa odporúča necvičiť večer pred spaním, ale radšej ráno či počas dňa.

9. Kokosová voda môže nahradiť krvnú plazmu. Tieto dve tekutiny majú totiž veľmi podobné zloženie.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/illustrations/%C4%8Derven%C3%A9-krvinky-mikrobiol%C3%B3gie-3188223/)

10. Krvná skupina taktiež ovplyvňuje naše celkové zdravie a náchylnosť k určitým chorobám. Ľudia so skupinou 0 neinklinujú ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Oveľa častejšie ich postihne rakovina kože či problémy s nadváhou.

11. Tí, ktorí majú skupinu A, by si zase mali dávať pozor na zvýšený cholesterol. Taktiež im hrozia koronárne srdcové ochorenia.

12. Skupina B by mala mať na pamäti, že jej najväčšou hrozbou je diabetes a rakovina podžalúdkovej žľazy.

13. Ľudia, ktorí majú skupinu AB, z toho vyviazli relatívne najlepšie. Väčšinou ich najväčšie problémy spočívajú v zlej pamäti a neschopnosti sústrediť sa.

Shutterstock

14. Stravovanie podľa krvnej skupiny nefunguje. Skúmali to vedci z Univerzity v Toronte a zistili, že celá táto teória o vybraných potravinách, ktoré by mali vyhovovať jednotlivým krvným skupinám, je len mýtus.

15. V Japonsku sa predáva množstvo produktov, ktoré sú určené pre špecifické krvné skupiny. Od dekoratívnej kozmetiky, cez hygienické pomôcky, až po jedlo.

16. Človek môže stratiť až 40 % svojej krvi a stále ostať nažive. Samozrejme, že je čo najskôr potrebná transfúzia.

Hush Naidoo / Unsplash (https://unsplash.com/photos/Zp7ebyti3MU)

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť