16 užitočných psychologických trikov, ktoré uľahčia tvoj každodenný život

Vieš, ako vymámiť od šéfa deň voľna, prípadne od kolegu užitočné informácie?

Zdroj: maxpixel.net

Život je omnoho jednoduchší, keď máš v rukáve zopár overených psychologických trikov. A ak si si to aj doposiaľ nemyslel, po ich uzretí nepochybne budeš.

1. Keď sa chceš pridať do skupinového rozhovoru, no nevieš, ako by daní ľudia zareagovali, pozri sa im na nohy. Ak smerujú k tebe, si vítaný a pokojne k nim pristúp. Ak smerujú opačne a dokonca sa ľudia celým telom odvracajú na druhú stranu, asi to nie je najlepší nápad.

2. Keď chceš niekoho o niečo požiadať, no bojíš sa, že ťa odmietne, vyčkaj na moment, keď je unavený. Napríklad si predstav, že potrebuješ od šéfa deň voľna. Príď za ním večer, po celom dni, keď už ledva drží očné viečka od seba. Bude sa ťa chcieť čo najskôr zbaviť, tak ti pravdepodobne rýchlo kývne a pošle ťa, kade ľahšie.

3. Keď chceš vymámiť od kamaráta/kolegu/kohokoľvek nejaké informácie, no nejde ti to, skús toto. Polož mu otázku, jasnú a zreteľnú a počkaj, kým na ňu vyhýbavo odpovie. Potom ostaň pár sekúnd ticho a uprene naňho hľaď. Táto vražedná kombinácia mu bude vrcholne trápna a nepríjemná a on urobí čokoľvek, len aby sa z nej vymanil. V tomto prípade to bude znamenať, že ti povie aj to, čo nevie.

4. Keď si chceš rýchlo privodiť nejakú emóciu, použi trik švédskeho experta na reč tela Henrika Fexeusa. Podľa neho je naša myseľ priamo prepojená s našim telom, a teda sa nám snaží privodiť rovnaké pocity, akým zodpovedajú naše aktuálne činy. Takže, ak sa potrebuješ instantne nasrdiť, zatni päste a začni sa mračiť. Za pár sekúnd pocítiš razantný príval zlosti.

Icons8 team / unsplash.com (https://unsplash.com/photos/r-enAOPw8Rs)

5. Keď máš strach, že sa s niekým pohádaš, sadni si vedľa neho. Nikdy nie oproti. Sedenie oproti sebe je klasická „oponentská pozícia“, ktorá človeka priam nabáda, aby sa hašteril. Keď si sadneš vedľa neho, a je celkom jedno, či ide o tetu na vianočnej večeri alebo o kolegu na porade, je veľká šanca, že sa situácia nevyvŕbi zle. Teda minimálne nie tak zle, ako si si myslel.

6. Ďalším dobrým trikom, ako upokojiť až príliš búrlivú debatu, je jedlo. Jednoducho začni jesť. Jedlo v každom evokuje príjemné pocity, a tak sa druhá strana pri pohľade na to, ako „cháluješ“ svoju desiatu, upokojí. Veď si to len predstav na sebe – si tesne pred explóziou, najradšej by si tomu vedľa seba jednu uťal… a on si zrazu začne papkať pizzu. No bol by si ešte nahnevaný?!

7. Keď chceš, aby si ťa ľudia zapamätali, buď prvý alebo posledný. Tí vždy v pamäti človeka utkvejú viac, ako milión ostatných medzi nimi.

8. Keď chceš zistiť, či na teba niekto pozerá, skús techniku zívania. Zívanie je totiž „nákazlivé“. Má to čo dočinenia so schopnosťou empatie a jediný, kto nezíva, keď vidí zívať ostatných, je dieťa mladšie ako päť rokov, pretože touto schopnosťou ešte nedisponuje. Poriadne si teda zívni a uisti sa, že to druhá osoba vidí, aj keď len periférne. Ak začne zívať tiež, vieš, na čom si.

Sam Burriss / unsplash.com (https://unsplash.com/photos/JMHOXYAiTOw)

9. Keď sa ti v hlave zasekla otravná pesnička a nie, a nie ju z nej dostať, využi Zeigarnikovej efekt. Podľa neho naša myseľ ľahšie zabúda na dokončené úlohy, ako na tie nedokončené. Nauč sa teda posledné riadky danej piesne naspamäť. Myseľ tým bude úlohu považovať za vybavenú a konečne ju vykopne zo svojich rádov.

10. Keď nechceš pôsobiť neisto, vyhni sa frázam ako „podľa mňa“, „ja si myslím“ či „mne sa zdá, že…“. Môžu síce poslúžiť ako prevencia voči tomu, že sa niekto urazí, no uberajú ti na sebavedomí. A to predsa nechceš, v hádke už tým dupľom.

11. Keď ťa niekto požiadal o láskavosť, ktorej si vyhovel a on poďakoval, neodpovedaj štýlom: „Nie je zač.“ Pretože, povedzme si úprimne, je zač. Použi namiesto toho túto formulku: „Samozrejme, na to sú predsa priatelia.“ Určite mu to utkvie v pamäti a nabudúce, keď budeš niečo potrebovať ty, ti skôr vyjde v ústrety.

12. Keď chceš niekam ísť, no cestu ti kríži minimálne stotisíc okoloidúcich či nečinne postávajúcich ľudí, využi tento jednoduchý trik: Pozeraj sa tam, kam chceš ísť. Znie to tak primitívne, ako to aj primitívne je, no funguje to. Neobzeraj sa po ostatných, nepozeraj na svojich priateľov, do mobilu a dokonca ani nezabodni pohľad do zeme. Hľaď tam, kam chceš ísť a ľudia sa ti spontánne pouhýbajú.

mauro mora / unsplash.com (https://unsplash.com/photos/31-pOduwZGE)

13. Keď chceš niekoho presvedčiť, aby urobil, čo od neho chceš, daj mu možnosti. Tri. Pritom tú, ktorú si má vybrať, uveď ako poslednú. Nepochybne si ju vyberie, pretože bude v jeho mysli figurovať najjasnejšie, no zároveň bude mať dobrý pocit na srdiečku, že si vlastne urobil po svojom.

14. Keď chceš dať niekomu najavo, že ho pozorne počúvaš, využi trik s obráteným trojuholníkom. Najprv sa mu pozri do jedného oka, potom do druhého a napokon na ústa. Túto trojicu pohľadov opakuj v rozumnom intervale počas celého rozhovoru a druhá strana nikdy nebude mať pocit, že si myšlienkami niekde na Marse.

15. Pravidlo z predošlého bodu sa dá použiť aj v prípade, že chceš rozhovor čo najrýchlejšie ukončiť. Len vymeň ústa za čelo. Pohľady teda budú vyzerať nasledovne – najprv jedno oko, potom druhé a na záver čelo. Toto gesto dá druhej strane jasne najavo, že by si bol už radšej niekde úplne inde.

16. Keď sa ti nejaký idiot pokúsi skočiť do reči a začne veľmi intenzívne a nahlas hovoriť svoj názor, nenechaj sa vykoľajiť. Pokračuj v rozprávaní tak, ako si to robil doteraz – nezvyšuj ani neznižuj hlas. Človek, ktorý ťa prerušil, sa po chvíli začne cítiť trápne a aj sám usúdi, že bude najlepšie stíchnuť.

Kenan Buhic / unsplash.com (https://unsplash.com/photos/yjcrVIGAw9A)

Zdroje: wealthygorilla.com, twentywowords.com, brightside.me

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
7
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Chlapík sa s internetom podelil o tragikomický zážitok zo života so ženou

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME