Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 7.12.2022
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

V dnešnej dobe je rozlišovanie histórie skutočným umením, určiť falzifikát je niekedy mimoriadne náročné. Najmä vďaka filmom, seriálom, beletrii alebo komiksom, v ktorých sa na presnosť nedbá vždy, a nie vždy sa dajú tieto hlúposti vyvrátiť tak jednoducho ako to, že Tutanchámon bol Slovan. Ktoré to teda sú?

Gréci porazili Tróju pomocou úskoku s „trójskym koňom“

Poznáte to: Achilles vymyslel túto brilantnú lož, a v noci keď boli Trójania opití a oslavovali víťazstvo, vyskákali z koňa a otvorili Grékom brány. V skutočnosti Gréci postavili dômyselný obliehací stroj, ktorý koňa pripomínal, a hradby dobyli.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/season-13-the-simpsons-13×14-3orif0Mwzq8cL9DxJu)

Archimedov zákon bol objavený počas Archimedovho kúpeľa

Toto tiež nebolo nikdy potvrdené. Predpokladá sa skôr, že ho kúpanie ľudí inšpirovalo, ale že by na tento princíp prišiel, keď sám ležal vo vani sa nikde nepísalo.

wikimedia.org (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e7/Domenico-Fetti_Archimedes_1620.jpg)

Mendelejevovi sa periodická tabuľka prvkov zjavila vo sne

Tento mýtus sa rozšíril ešte počas jeho života, takže Mendelejev ho aj sám verejne vyvrátil slovami: „Hĺbal som nad tým cez 20 rokov, zatiaľčo vy si myslíte, že mi to napadlo v jednej chvíli.“ Mýtus sa rozšíril, keď ho ako vtip povedal svojej triede, počas prednášky, jeho priateľ Inostrancev.

Kleopatra bola Egypťanka

Egyptskí vládcovia sa nazývali faraóni, ich líniu však narušil vpád Alexandra Veľkého – Macedónskeho panovníka. Ten okrem iných dobyl aj Indiu alebo Perziu, a na týchto miestach zanechal svojich generálov ako miestodržiteľov. V Egypte takto zanechal generála menom Ptolemaios. Počas vzostupu Rímskej ríše, Cézar prenasledoval svojho politického oponenta Pompeia do Egypta, kde okrem iného pomohol Kleopatre poraziť jej brata. Preto bola kráľovnou, nie faraónkou, a ani Egypťankou.

gettyimages.com (http://www.gettyimages.com/license/479642973)

Pyramídy postavili otroci

Ani otroci, ani židia, ale platení pracovníci a doboví profesionáli v stavebníctve sa starali o stavbu tohoto divu sveta.

simpsonsworld.com (http://static-media.fxx.com/img/FX_Networks_-_FXX/950/643/Simpsons_10_18_P2.jpg)

Piráti boli výlučne muži

Ťažko by sme o pirátoch hovorili, ako o nejakom komplexnom spoločenstve, ale dá sa povedať, že boli prvým spoločenstvom, ktoré nebralo práva určitým skupinám a nediskriminovali ich. Brali medzi seba nielen ženy, ale napríklad aj černochov, ktorí v tej dobe boli braní len ako otroci, teda ako veci. Zaujímavý je aj námorný paradox – žena na lodi je údajne nešťastím, avšak loď na znak šťastia musí mať ženské meno.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/reaction-jack-sparrow-stuff-and-things-GxRJqOTR2vv0Y)

Gladiátori sa vždy zabíjali

Ďalší filmový blud. Otrok v danej dobe mal vysokú cenu, kvalitný a silný gladiátor ešte omnoho väčšiu. A biznis by mohol ťažko fungovať, ak by sa neustále iba zabíjali. Šlo hlavne o predstavenia pre ľudí.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/russell-sequel-qiDb8McXyj6Eg)

Vikingovia nosili prilby s rohami

V skutočnosti boli tieto prilby cenné, ale nepraktické a tak sa nosili iba pri rituáloch (a nevyzerali až tak podobne tým, ktoré si predstavuješ). Do boja chodili s prilbami bez rohov, jednoduchými a praktickými.

port.hu (https://legacymedia.port.hu/picture/instance_28/55934_28.jpg)

Rytieri dávali pred odchodom svojim ženám pás cudnosti

Príbehy hovoria o tom, že pred odjazdom na križiacke výpravy, si takto rytieri poisťovali vernosť svojich žien. V skutočnosti je používanie týchto pásov počas histórie blud vo všetkých ohľadoch, o akých si len mohol počuť. Mužské pásy cudnosti zase pripomínajú skôr časť brnenia.

Kráľ Artuš

Napriek tomu, že veľké množstvo panovníkov nieslo jeho skvelé vlastnosti, je Artuš iba legendou, rovnako ako okrúhly stôl, Excalibur a Merlin.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/trailer-king-arthur-legend-of-the-sword-3orifgZvyNg63fFMHe)

Salieri otrávil Mozarta

V skutočnosti bol Salieri v svojej dobe úspešnejší ako sám Mozart, ktorý ho predčil až po ich smrti, preto je akákoľvek závisť vylúčená a Salieri bol očistený od obvinení ešte počas svojho života.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/amadeus-tom-hulce-mozart-IOQvKkZt9PU6k)

Antické umenie bolo biele

Znie to trochu rasisticky ale vysvetlím to: hovoríme hlavne o budovách a sochách, veď všetky, čo vidíme sú v podstate biele, nie? Možno je ťažké tomu uveriť, ale kedysi boli pestrofarebné, avšak stáročia a tisícročia, ktoré prešli, ich pripravili o všetku farbu.

Van Gogh si odrezal ucho

Okrem iného vás možno učili, že to bolo kvôli žene, ktorej ho následne poslal. Skutočnosť je taká, že prišiel len o lalôčik počas hádky s priateľom Gauguinom.

Walt Disney namaľoval Mickey Mousa

Určite by ste tomu radi verili, ale Mickeyho nakreslil jeden z Disneyho najlepších animátorov: Ub Iwerks. Disney si ale mal možnosť chvíľu Mickeyho zahrať, v začiatkoch zvuku vo filme, môžeme počuť práve Disneyho hlas.

pixabay.com (https://pixabay.com/p-1988522/?no_redirect)

Kovboji si účty vybavovali prestrelkou

Pravé poludnie, pálivé slnko, chumáč tŕstia pomaly sa prevaľujúci púšťou, dva páry očí sledujúce sa bez uhnutia z opačného konca malého provizórneho námestia a dva páry koltov, ktoré visia „proklatě nízko“. Pekná predstava pre fanúšikov kovbojok a westernov, ktoré tento mýtus rozšírili.

Nobelova cena za matematiku neexistuje, lebo Nobelovi bola žena neverná s matematikom

Možno vás to prekvapí, ale Nobel nebol nikdy ženatý. Skutočným dôvodom, prečo sa neudeľuje cena za matematiku je ten, že sa jedná o abstraktnú vedu.

Sparťania hádzali slabé a choré deti z útesu

Vedci tento mýtus (film „300“ ho síce pomohol rozšíriť, tento blud ma ale učili v škole ešte pred jeho natočením) vyvrátili, keď preskúmali pozostatky, ktoré našli v jame tzv. „apothetae“ kam ich údajne hádzali. Kosti, ktoré našli, patrili 46 mužom vo veku od 18 do 35 rokov.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/money-triangle-blow-9p8mHahLDMbTO)

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: Warner Bros.  


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť