Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

17-ročná Brianna záhadne zmizla na ceste domov z práce. Čo sa s ňou stalo?

Zmiznutie priateľskej a veselej tínedžerky je dodnes nevyriešené.


Človek by si myslel, že v dnešnej dobe, plnej moderných informačných technológií, už nie je možné len tak odrazu zmiznúť a nezanechať po sebe ani jednu stopu. A predsa k podobne tajomným zmiznutiam dochádza, a to až nepríjemne často. Jedným takým je aj prípad tínedžerky Brianny Maitland, ktorá sa záhadne stratila ako 17-ročná.

A hoci polícia rozbehla intenzívne pátranie a dostala aj niekoľko anonymných tipov o tom, čo sa s dievčaťom stalo, dodnes nie je jasné, kam Brianna zmizla, kto za to môže a či dievča ešte žije. V tomto článku si trochu viac priblížime celý prípad.

Sympatické, veselé dievča

Brianna Alexandra Maitland sa narodila 8. októbra 1986 v meste Burlington v americkom Vermonte. Podľa všetkých informácií išlo o normálne dievča, ktoré malo veľa priateľov a nikdy s ňou neboli žiadne problémy. Jej matka ju popísala ako „úžasnú dcéru“, ktorá mala mimoriadne „silnú vôľu“. Zároveň dodala, že Brianna bola citlivá, ku všetkým sa správala priateľsky a v každom videla len to dobré. Aj jej kamaráti ju popísali ako inteligentnú a nezávislú osobu.

Wikimedia Commons

Brianna mala rada šport a navštevovala tiež lekcie bojového umenia džiu-džicu. Bez väčších problémov by sa tak dokázala prípadnému útočníkovi ubrániť. Po jej zmiznutí sa objavila informácia, že Brianna experimentovala s tvrdými drogami (konkrétne s crackom), ale pravdepodobne išlo len o jednu izolovanú epizódu.

Keď Brianna oslávila 17 rokov, rozhodla sa odsťahovať z rodičovského domu, aby mohla byť bližšie k svojim priateľom. Chcela tiež viac nezávislosti a vyskúšať si žiť samostatne. Rodina jej tento zámer nevyhovárala a Brianna sa skutočne odsťahovala. Podľa dostupných informácií jej ale tento život robil problémy, keďže počas pomerne krátkej doby vystriedala veľké množstvo bytov. Napokon sa nasťahovala ku kamarátke Jullian Stout.

"A smile is worth 1000 words!"More when it's one so beautiful. One That lights up the world!

Posted by Brianna Maitland on Wednesday, March 22, 2017

Len tri týždne pred jej zmiznutím došlo k dramatickému incidentu na jednej párty. Bývalá Briannina kamarátka Keallie Lacross sa s ňou začala hádať. Dôvodom bola zrejme žiarlivosť. Slovná potýčka vyústila do fyzického násilia, a hoci by sa Brianna dokázala ľahko ubrániť, odmietla sa s Lacross biť.

Tá ale bola naozaj rozzúrená a Briannu napadla. Dievča skončilo s rozbitým nosom a otrasom mozgu. Polícia sa neskôr na túto udalosť zamerala, ale podľa jej záverov dotyčná potýčka nemá s Brianniným zmiznutím nič spoločné.

zlepšovák, pomôcka, tipy a triky, skutočný význam bežných vecí

Odporúčame prečítať:

8 vecí, ktoré bežne používaš, ale nepoznáš ich skutočný význam a funkciu

Podivný incident na parkovisku

V osudný deň zmiznutia, v piatok 19. marca 2004, absolvovala Brianna skúšku v škole a následne sa spolu s mamou Kellie vybrala na obed. Brianna mala dobrú náladu a s mamou hovorila o svojich plánoch a budúcnosti (chystala sa študovať na vysokej škole).

Po obede zašli do niekoľkých obchodov, a práve tu sa odohrala drobná, ale možno potenciálne dôležitá epizódka. Keď v obchode čakali pri pokladni, Brianna sa od matky oddelila a povedala jej, že sa hneď vráti. Zdalo sa, že si niečo (či niekoho) všimla vonku na parkovisku.

Kellie ju následne našla pri ich aute. Podľa nej Brianna pôsobila nervózne a rozrušene. Povedala však, že jej nič nie je, ale že chce ísť domov, aby sa pripravila do práce (pracovala v reštaurácii Black Lantern Inn, kde umývala riady). Jej mama nechcela na dcéru tlačiť, a tak sa s týmto vysvetlením uspokojila s tým, že možno z Brianny niečo dostane neskôr. Okolo štvrtej ju vysadila pred jej bytom. Čo sa teda na parkovisku stalo, kým bola Briannina matka v obchode?

Shutterstock

Je možné, že sa Brianna s niekým stretla? S kým? A prečo pôsobila tak otrasene? Odpoveď na tieto otázky nepoznáme. Vieme len to, že Brianna neskôr skutočne vyrazila do práce v Black Lantern Inn a podľa všetkého jej zmena prebiehala bez problémov. Jej spolupracovníci si nevšimli nič nezvyčajné. Na odchode im len Brianna povedala, že je unavená a musí sa ísť domov vyspať, keďže na druhý deň musela nastúpiť do druhej práce.

Z Black Lantern Inn odišla na svojom sedane Oldsmobile. To bolo krátko pred pol dvanástou v noci. Zároveň išlo o posledný moment, keď Briannu Maitland niekto videl nažive.

Nález auta

V dôsledku rôznych náhod nebola Brianna vedená ako nezvestná niekoľko dní. To bolo obzvlášť nešťastné, pretože v prípade zmiznutí sú prvé hodiny často kľúčové. Brianna síce svojej spolubývajúcej Jullian Stout zanechala lístok, že sa domov vráti v piatok (teda v deň zmiznutia), ale Stout cez víkend nebola doma. V pondelok, keď po Brianne nebolo ani stopy, si myslela, že dievča sa proste niekde zdržalo.

Jej auto bolo objavené hneď na druhý deň policajnou hliadkou, ale v tej dobe Brianna nebola vedená ako nezvestná. Policajt auto našiel zaparkované pri opustenom dome pri ceste. Auto ale bolo odparkované veľmi zvláštne. Jeho zadná strana bola tesne pri bočnej stene domu. Policajt automobil zbežne prezrel. Našiel v ňom dva šeky, fľašu vody a cigaretu. Usúdil, že ho tu zrejme nechal opitý šofér, a sedan bol neskôr odvezený do mestskej garáže.

Wikimedia Commons

Oficiálne nezvestná

Rodina Brianny sa začala znepokojovať, keď sa ich dcéra neukázala ani v utorok 23. marca. Obvolali jej priateľov a známych, pričom tí tvrdili, že naposledy ju videli odchádzať v piatok večer z práce. To rodičov ešte viac znepokojilo a zavolali na políciu. Neskôr im boli predložené aj fotografie nezvyčajne zaparkovaného sedanu, ktorý bez akýchkoľvek pochybností patril Brianne.

Rozbehlo sa pátranie a polícia začala vypočúvať Brianniných priateľov a zháňať svedkov. Spočiatku pracovali s teóriou, že dievča proste ušlo z domu. Táto hypotéza sa ale nezdala príliš pravdepodobná. Vyšetrovatelia neskôr prišli s úvahou, že Briannu niekto uniesol, alebo jej ublížil, keď sa vracala v noci z práce.

This is an updated missing person Poster for BriShare it please

Posted by Brianna Maitland on Thursday, July 5, 2012

Veľa pozornosti bolo venovanej aj jej autu, resp. tomu, ako bolo zaparkované. Briannini rodičia tvrdili, že ich dcéra by takto nikdy auto nezaparkovala. Špekulovalo sa tiež, že ten, kto takto auto nechal, chcel v polícii vzbudiť zdanie, že na mieste došlo k nehode. Muži zákona ale na mieste nenašli nič, čo by naznačovalo, že by došlo k nejakému konfliktu. Prehľadali aj opustený dom a jeho bezprostredné okolie, ale nič nenašli.

Polícii sa po medializácii prípadu ale ozvalo niekoľko svedkov, ktorí v osudnú noc okolo daného opusteného domu prechádzali. Prvý svedok uviedol, že miestom prechádzal v čase 23:30 – 00:30. Povedal, že si nie je istý, či svetlá na Brianninom aute svietili, ale zdalo sa mu, že áno. V blízkosti auta ale nikoho nevidel.

Druhý svedok uviedol, že oblasťou prechádzal medzi 00:00 – 00:30 a podotkol, že na aute blikal blinker. O štvrtej ráno išiel okolo Briannin bývalý priateľ. Ten si hneď všimol, že auto je Briannine, ale nikoho v okolí nevidel. Posledné svedectvo spadá do soboty skoro ráno. Okolo prechádzali dvaja kamaráti a podivné postavenie auta ich prinútilo zastaviť a celú scenériu si vyfotiť. Pri aute na zemi našli náramok a fľašu vody.

Shutterstock

Vyšetrovanie

Polícia v kontexte vyšetrovania zavrhla teóriu o úteku a začala sa prikláňať k možnosti, že Briannu niekto uniesol alebo zavraždil. Vyšetrovatelia tvrdili, že podľa nich bolo dievča pri opustenom starom dome presunuté do iného auta a odvezené na neznáme miesto. Do úvahy podľa nich prichádza aj možnosť, že útočník sa skrýval v jej aute, už keď odchádzala z práce.

Ak by ju odzadu prekvapil, prípadne rýchlo omráčil, Brianna by sa mu nemusela vedieť ubrániť (hoci bola dobre trénovaná v džiu-džicu). Jej rodičia vyslovili domnienku, že ich dcéru uniesla skôr skupina útočníkov. Polícia ale nemá žiadne konkrétne dôkazy, čo sa s Briannou stalo. Policajný kapitán Glenn Hall sa ale vyjadril, že si myslí, že dievča je už mŕtve.

Polícia počas vyšetrovania dostala niekoľko anonymných tipov. Jeden tvrdil, že Briannu uniesli drogoví díleri Ramon L. Ryans a Nathaniel Charles Jackson. Vyšlo najavo, že Brianna ich skutočne poznala. Polícia teda v ich dome urobila raziu, ale žiadne stopy po dievčati nenašla. Ďalšie tipy hovorili o tom, že Brianna bola unesená a neskôr zavraždená.

Jej telo následne páchatelia rozsekali a hodili prasatám na farme. Polícia ale tieto tvrdenia nebola schopná overiť. Iné tvrdenia hovorili, že Briannu únoscovia odviedli do lesa, priviazali o strom a nechali zomrieť, prípadne, že jej telo hodili do jazera. Nič z toho sa dodnes nepotvrdilo. FBI istý čas prípad Brianny spájal so sériovým vrahom Israelom Keyesom, ktorý bol aktívny aj v oblasti, kde tínedžerka žila. Po podrobnom preskúmaní bol ale Keyes ako podozrivý vylúčený.

Shutterstock

V roku 2006 uzrel svetlo sveta záznam z bezpečnostnej kamery z kasína Caesars World v Atlantic City v New Jersey. Na zázname vidno ženu, sediacu pri pokrovom stole, ktorá sa na Briannu nápadne podobá. Záznam sa dostal do rúk polície, ale napriek snahe sa nepodarilo ženu na ňom identifikovať.

„Dáva nám to ale nádej, že možno Brianna stále niekde žije,“ vyjadrila sa jej matka Kellie. Brianna Maitland je nezvestná už viac ako 16 rokov. Jej zmiznutie sa stalo námetom aj pre viacero dokumentárnych filmov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť