Dobrý psychológ ti môže obrátiť celý život hore nohami (samozrejme, k lepšiemu). Väčšina z nás sa však k jeho návšteve akosi nevie dokopať. Psychológ Anton Shutov sa aj kvôli takýmto večným odkladačom problémov rozhodol na svojom Twitteri zdieľať rady, ktoré skvalitnia možno aj tvoj život.
1. Stres nie je tvoj nepriateľ, ale spojenec. Ak by nám neustále všetko vychádzalo a stres by sa nám oblúkom vyhýbal, náš život by čoskoro upadol do stereotypu. A stereotyp je nuda, bez ohľadu na to, či je plný radosti, alebo nie. Hovorí sa, že bez búrky by nebola dúha, a rovnako je to aj so stresom – bez neho by sme nedokázali relaxovať.
2. Zastav sa na malú chvíľu a zhlboka sa nadýchni. Uvedom si, kde si, čo sa okolo teba deje a potom pomaličky začni vzduch z pľúc vypúšťať na slobodu. Tento trik, ktorý sotva zaberie viac ako minútu, je recept na meditáciu pre uponáhľaných ľudí. Jeden hlboký nádych nás upokojí, vráti naspäť do reality a pripomenie, že keď nejde o život, tak nejde vlastne o nič.
3. Keď sa potýkaš so zradou, pamätaj na tieto múdre slová: Zrada je vždy len jednostranná. Len jedna strana cíti bolesť, len jedna strana cíti krivdu, len jednej strane prináša množstvo sĺz a bezsenných nocí. Tej druhej je to zväčša jedno. Nesnaž sa do toho rýpať, nesnaž sa niečo dokazovať… nechaj to tak, nemá to zmysel.
4. Skvelým pomocníkom počas rušných dní je plánovač. Človek, ktorý si rozvrhne svoj deň a poznačí si, čo všetko zaň chce stihnúť, má väčšiu šancu na želaný výsledok ako ten, ktorý všetko necháva na náhodu. Bez jasného „to-do“ listu často strácame smer, nevieme, kam skôr skočiť, a napokon celá snaha končí fiaskom. Desať minút ranného plánovania ti v závere môže ušetriť niekoľko hodín nezmyselnej práce.
5. Pokiaľ si kreatívny človek, niekedy jednoducho potrebuješ dávku samoty. Mnohí z nás sa jej stránia ako čert kríža, pretože samota s obľubou vyťahuje zo skrine všetkých našich strašiakov… niekedy ju ale potrebuješ ako soľ. Práve ticho dáva priestor myšlienkovým pochodom, ktoré začínajú drobnosťou a končia skvelým nápadom. Buď z času na čas sám. Veď tá samota nehryzie.
6. Pri návšteve psychológa naňho nevysyp všetky svoje strasti na úvodnom sedení. Vyber si jeden problém, ktorý považuješ za podstatnejší, a rieš len ten. Jedno sedenie – jeden problém. Je totiž veľmi pravdepodobné, že potom, čo rozlúskneš problém číslo jedna, budeš vidieť dvojku a trojku z celkom inej perspektívy.
7. Niekedy sme naším najväčším nepriateľom práve my sami. Respektíve, naša potreba všetko analyzovať do najmenších detailov. Schopnosť načisto vypnúť a aspoň na pár chvíľ sa nezaoberať všetkými tými trápnosťami, čo si v robote zase vypustil z úst, je pre šťastný život kľúčová. Skús sa jej priučiť.
8. Predstav si nasledujúcu situáciu – sedíš s kolegami na obede a, ako vždy, dojedáš prvý. Po zvyšok prestávky teda len hľadíš na ostatných, ako do seba láduju obsahy tanierov. Vieš, čo to znamená? Že nie sú v strese, na rozdiel od teba. Vedci tvrdia, že človek, ktorý v spoločnosti ostatných konzumuje jedlo na štýl skartovačky, je vždy ten, čo sa cíti nekomfortne.
Pokračovanie článku nájdeš na druhej strane