Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 30.9.2023
sk
Jarolím
cz
Jeroným
, Jeronym, Jarolím

Niektoré zistenia jednoducho prichádzajú s vekom. A nie je na tom nič zlé.

1. Život je príliš krátky na to, aby si nepozval von osobu, ktorá sa ti páči. Hoci sa to omnoho ľahšie hovorí, ako prenáša do reality, vzťahy a život ako taký sú nepredvídateľné. Nikdy nevieš, či práve tento človek nebude ten, s ktorým si jedného dňa poviete svoje áno.

2. Ani dospelí nevedia, čo vlastne robia. Snažia sa robiť to najlepšie, čo vedia alebo to minimálne len veľmi dobre maskujú. No to nič nemení na fakte, že ani oni nemajú to vytúžené životné know how. Návod na život neprichádza v obálke s neznámym odosielateľom na osemnáste narodeniny, dokonca ťa ani o polnoci netrafí blesk poznania z jasného neba.

3. Nič netrvá večne. A hoci sa to zvyčajne spája s tými peknými vecami, platí to aj na tie menej pekné. To, že si nešťastný dnes neznamená, že budeš nešťastný aj o týždeň. Zlý deň neznamená zlý život. Aj tie najhoršie sr*čky budú jedného dňa len spomienkou, ktorá ťa posilní.

https://giphy.com/gifs/black-and-white-taylor-swift-4pUkSewiuAqxq

4. Ďakuj ľuďom. Nič na svete by pre teba nemalo byť samozrejmosťou – od jedla, cez strechu nad hlavou až po ľudí, ktorí ťa podržia, keď to najviac potrebuješ. Nespoliehaj sa na to, že oni vedia, ako veľmi si im vďačný. Vyjadri to verbálne.

5. Všetko sa deje presne tak, ako sa to diať má. Nie, toto nie je fráza vystrihnutá z motivačnej literatúry pre slaboduchých ľudí. Toto je fakt a princíp, ktorému sa podriaďuje celý vesmír. Možno si v tejto chvíli nedokážeš predstaviť, ako by ti asi hodinová výpoveď mohla byť v živote na osoh, no práve vďaka nej máš možnosť nájsť si ešte lepšiu prácu. Aj tie najväčšie katastrofy sa dejú preto, lebo to tak má byť. Tak s tým nebojuj a neľutuj sa. Nemá to zmysel.

6. Je lepšie urobiť jednu vec poriadne, ako ich rozrobiť desať a nič nedotiahnuť do konca. Je veľmi dôležité naučiť sa určovať si priority a rozoznávať podstatné od nepodstatného. Hoci aj snaha sa cení, vo väčšine situácií ľudia omnoho viac ako na ňu prihliadajú na výsledky. A tie sa nedostavia, pokiaľ sa budeš snažiť robiť dvesto vecí naraz.

https://giphy.com/gifs/party-hard-cheer-7kNpmi8jKFarm

7. Buď len vo vzťahoch, ktoré sú pre teba jednoznačné „áno“. Ak si neustále na vážkach, v skrini máš zbalený kufor pre každý prípad a po každej hádke si už jednou nohou za dverami, nikdy to nebude fungovať. Predstav si, že neexistuje možnosť „aj toto je lepšie ako nič“, na výber je len „áno“ alebo „nie“. Bol by tvoj vzťah to prvé?

8. Život nie je romantická komédia, tak sa prestaň chovať ako podľa stupídneho scenára. Nemeň sa od hlavy až po päty kvôli babe, ktorú si na prvej prednáške zo sociológie oblial kávou, lebo vo fiktívnom svete by z vás takýto incident urobil spriaznené duše. Tu sme v skutočnosti a tam fungujú veci diametrálne odlišne.

9. Navštevuj svoju rodinu. Určite sa sem-tam dostaneš do situácie, kedy si budeš musieť vybrať medzi svojou rodinou a partiou kamarátov či firemným večierkom. Uprednostni rodinu. To sú ľudia, ktorí pri tebe stoja, ktorým na tebe záleží a hlavne – ktorí tu budú podstatne kratšie ako tvoji rovesníci. Neriskuj, že si uvedomíš, ako málo si sa im venoval, až keď už bude neskoro.

https://giphy.com/gifs/a24-lady-bird-xUOxeX5rYwL64AQTx6

10. Nemôžeš dôverovať každému, koho stretneš. Nikto netvrdí, že máš všetkých nováčikov podrobiť testu na detektore lži, ani to, že správna cesta je preventívne sa neotvárať nikomu. Ale vieš, opatrnosti nikdy nie je dosť.

11. Uvedom si, že chceš robiť chyby. Omyly sú v živote tvojim najlepším priateľom – vždy ťa varujú pred tým, čo už nikdy viac urobiť nechceš a dávajú tie najúčinnejšie lekcie. Namiesto toho, aby si sa za ne bičoval a hovoril si, aký kus chuja sa z teba zase raz vykľul, pouč sa. Vtedy majú naozaj zmysel.

12. Či už tomu veríš alebo nie, tvojmu okoliu na tebe záleží. Určite sa nájdu ľudia, ktorí by ťa pokojne vymenili za desať deka šunkového nárezu alebo ťa bodli do chrbta pri prvej príležitosti, aká sa im naskytne. Avšak je oveľa viac tých, ktorým na tebe záleží. Nie všetci to dávajú okato najavo, nie všetci sú schopní to vyjadriť, no až jedného dňa skončíš s holým zadkom, pochopíš, že nie si až taký osamelý, ako si si myslel.

https://giphy.com/gifs/wasted-obama-eulogy-muUruWe87TfmU

13. Z času na čas prehodnoť to, čomu naozaj veríš. Niektorí z nás preberajú cudzie názory za svoje a ani sa neobťažujú zisťovať, či sú naozaj pravdivé, a zaujať k nim vlastné stanovisko. Je omnoho jednoduchšie presadzovať to, čo ti kedysi povedala mama/učiteľ/kamarát zo strednej, ako hľadať svoju pravdu. Ale ver mi – stojí to za to.

14. Nepočúvaj rozum. A nepočúvaj ani srdce. Vyhoď ich von oknom a naslúchaj svojej intuícii. Tá väčšinou vie, čo je správne a to správne je často v rozpore ako s citmi, tak aj s racionálnym zmýšľaním.

15. Ty si zárukou svojho vlastného šťastia. Ty. Nie tvoj šéf, ktorý ti dáva mzdu, nie rodičia, ktorí ti majú zabezpečiť láskyplný domov, nie politici, ktorí rozkrádajú štát, nie ľudia na ulici, ktorí sa na teba zvláštne pozerajú. Nie frajerka, nie kamaráti, nie každý na tomto svete, okrem teba. Ty. Tvoje šťastie je tvoja zodpovednosť, tak ju konečne prestaň hádzať na plecia ľuďom, ktorí o ňu nestoja.

https://giphy.com/gifs/happy-happiness-olivia-wilde-nJJRyoJyFRasE

16. Nie všetky kamarátstva trvajú večne. Niekedy to bude bolieť. Niekedy si pred spaním zavrieš oči a pospomínaš na všetky tie krásne chvíle, ktoré si prežila s človekom, ktorému je dnes zaťažko ťa čo i len pozdraviť na ulici. Niekedy ti pri tej predstave vyhŕknu slzy a nebudeš vedieť, prečo to celé dopadlo takto. Ale to je v poriadku.

17. A na záver – zmena je život. Ľudia sa menia, frajeri sa menia, práca sa mení… Všetko sa mení. Dokonca aj ty sám sa meníš. Je ťažké vypadnúť zo svojho stereotypu a pristáť rovno na hubu. Je ťažké opäť hľadať seba samého v celkom novej situácii. Je ťažké aklimatizovať sa a začať od začiatku. Ale deje sa to. Musí sa to diať. A bojovať s tým nemá vôbec žiaden zmysel.

https://giphy.com/gifs/fox-tv-broadcasting-love-connection-3ov9jKswgPcC9Y8n7i

Titulná fotka: punchdrink.com


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.