Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 31.3.2023
sk
Benjamín
cz
Kvido
, Quido

175-miliónový cirkus. Stavbu lávky v Hradci Králové sprevádza jeden trapas za druhým

Problémy robí fyzika aj čeština.


Obyvatelia českého Hradca Králové si môžu vychutnať prechádzku po novej pešej lávke nad riekou Labe. Lávka dlhá 103 metrov a široká 5,7 metra je tvorená unikátnou rebrovou oceľovou konštrukciou pokrytou špeciálnym vysokopevným betónom.

Takýto pôsobivý kúsok nie je zadarmo. Realizácia projektu vyšla až na 175-miliónov českých korún (cca 7,3-milióna eur), čo je suma, ktorá niekoľkonásobne prevyšuje cenu podaktorých obdobných stavieb, uvádza Archiweb. Obyvatelia si kladú otázku, či to vôbec stálo za to.

Profimedia

Problém č.1 : Fyzika

Podľa zistení reportérov spravodajskej relácie Českej televízie Události má peší most jeden obrovský nedostatok – v mrazoch je jeho povrch nesmierne šmykľavý. Po niečom, čo by malo slúžiť na chodenie, sa teda v zime nedá chodiť. Riziko pošmyknutia údajne výrazne zvyšuje aj dážď.

Nová lávka vzbuzuje emoce

Nová lávka přes Labe, kterou Hradec Králové včera slavnostně otevřel, vzbuzuje emoce. Lidé se pozastavují nad její cenou, která je oproti částkám za obdobné stavby mnohonásobně vyšší. Její povrch navíc po ránu, když je venku teplota pod nulou, klouže. Technické služby tak budou muset najít řešení, aby nedošlo k úrazu.

Posted by Události východní Čechy on Friday, March 3, 2023

Takýto problém by sa dal riešiť posypom, avšak v tomto prípade to nie je také jednoduché. Povrchová úprava mostu si vyžaduje špeciálnu starostlivosť a bežné posypy sú nevyhovujúce.

Mesto si preto vyžiadalo od projektanta doplnok k plánu údržby. Podľa neho je ideálnym posypovým materiálom špeciálna frakcia umelého kameniva keramzitu, ktorá sa čiastočne môže dopĺňať aj posypovou soľou.

Problém č.2: Čeština

Kocúrkovo pokračuje. Kým sa mesto zorientuje v pláne zimnej údržby, ľudí pred nebezpečenstvom pošmyknutia varuje tabuľa vztýčená na začiatku mosta. Čo sa dá pokaziť na jednoduchej tabuli, na ktorej sú tri slová? Jedno z tých slov!

Nejdřív přibyla lávka, pak cedule. Pak zmizelo písmeno a pak zmizela cedule. 🙄 To není špatná báseň ani začátek vtipu,…

Posted by Události východní Čechy on Wednesday, March 15, 2023

Slovákom to úplne samozrejmé byť nemusí, avšak slovo „kluzský“ v češtine neexistuje. Správne sa píše „kluzký“. Zbytočné písmenko bolo z tabuľky odstránené a následne zmizla celá tabuľa. Obyvatelia mesta a rovnako aj zvyšok Česka sa naďalej bavia na vynikajúcej komédii, ktorá stála 175-miliónov českých korún.

Prekliata stavba

Archweb tvrdí, že projekt lávky cez Labe sa už od svojho začiatku stretáva s mnohými problémami. Myšlienka vznikla už v roku 2003, avšak základný kameň bol položený až v septembri 2021. Výčitky k stavbe mali ochrancovia prírody. Kvôli sporom sa natiahla architektonická súťaž a dodávateľa mesto našlo až v štvrtom tendri.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje