Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Keby si si náhodou myslel, že svet je fér, tak tu máš hneď niekoľko dôkazov, že opak je pravdou.

1. Ceny menštruačných produktov. Na to, že je to v podstate nevyhnutnosť pre každú ženu, sú ich ceny značne premrštené. A prečo? Aby ich mohli zabaliť do krásnych škatuliek, natočiť reklamu so škeriacimi sa dievčatami v bielych nohaviciach a tváriť sa, že je to úplne v poriadku.

2. Dopravné zápchy. Sú profesie, ktoré sa nedajú vykonávať bez toho, aby sa človek nenachádzal priamo na pracovisku. Doktor by ťa asi ťažko vyšetril u seba v obývačke, zatiaľčo v pozadí bežia správy a ani pokladník asi nemá potrebné vybavenie u seba na toalete. Existuje však množstvo profesií, ktoré sa pokojne dajú robiť z domu. Namiesto toho zamestnávatelia trvajú na tom, aby sme mimo pracovnej doby trávili dve hodiny cestou do práce a z nej každý boží deň. Je to „normálne“, lebo to tak funguje všade. To ale neznamená, že to dáva zmysel.

https://www.sherwoodford.ca/blog/benefits-of-adaptive-cruise-control-technology-in-ford-models/

3. Zabudované kazítka. Výrobcovia elektroniky nechcú, aby sme si kúpili nový telefón a boli s ním spokojní ďalších desať rokov. Chcú, aby sme si kúpili nový telefón a prestali s ním byť spokojní zhodou okolností práve vtedy, keď spustia predaj nového modelu. Takže do nich zabudujú kazítka. Produkt (nech už je jeho cena akákoľvek vysoká) je už vopred predurčený sa pokaziť.

4. Platíš si za televíziu, no dostaneš reklamy. Dobrý deal. Namiesto schopného filmu dostaneš trojminútovú inštruktáž o tom, ako rozoznať kvasinkovú infekciu od tej bakteriálnej, dve ponuky na kúpu super krájača na zeleninu a niekoľko vtipných sloganov, ktoré pol storočia nebudeš vedieť dostať z hlavy.

http://www.operasoftware.com/press/releases/devices/2014-09-09

5. Superpotraviny a vitamínové doplnky. Nejedzte zeleninu a ovocie. Jedzte tony produktov z lekárne, veď potrebné látky doplnia rovnako a nemajú takú hnusnú arómu ako variaca sa brokolica. Nekupujte jahody, čučoriedky či iné bobuľové ovocie. Radšej si zožeňte acai za trikrát takú cenu – je to predsa super potravina!

6. XXL balenia. Namiesto troch plátkov šunky za euro dostaneš päť plátkov za dve. To je princíp, na ktorom fungujú všetky tieto XXL akcie. Ono, balenie je skutočne niekoľkonásobne väčšie, no s veľkosťou narastá aj jeho cena. A keď si to v závere rozrátate na kusy, zistíte, že ste vlastne ušetrili jedno veľké makové…

http://www.drkproduction.com/project-category/vfx/

7. „Nehovor o plate s kolegami.“ Na prvý pohľad nevinná formulka v zmluve, ktorej väčšina ľudí nevenuje pozornosť. V realite spôsob, akým chce zamestnávateľ zabezpečiť, aby sa jeden zamestnanec nedozvedel, že druhý má za tú istú robotu o stovku viac. Len preto, že si dupol a pohrozil výpoveďou.

8. Nízkotučné produkty, produkty bez tuku, produkty so zdravými tukmi… je naozaj skvelé, že v tejto umelej cukrovej paste s prímesou sacharózy nie je žiaden tuk. Už som si myslela, že žijem nezdravo, ale teraz je celý môj jedálniček zachránený. Po tomto dezerte si natriem rožtek „maslom“ z palmového tuku a život bude krásny.

https://youngofficial.com/7-reasons-to-avoid-low-fat-diets/

9. Školské učebnice a ich ceny. Na začiatku školského roka učitelia vyzbierajú peniaze na nové učebnice. Pri trochu šťastia máte dole v sklade ešte nejaké socialistické, ktoré sa dajú použiť, no vo väčšine prípadov treba na každý predmet kúpiť novú. Sto eur sem, päťdesiat tam, čakacia doba na dodanie mesiac… a potom dôjde zdrap recyklovaného papiera s čiernobielymi obrázkami, zopnutý tromi spinkami. Dobrá kúpa. No hlavne, že to školstvo je zadarmo.

10. Poplatok za výber z bankomatu. Ďakujem, moja drahá banka, môj samozvaný najlepší životný partner, že mi umožňuješ platiť za to, aby som sa dostala ku svojim peniazom. K tým peniazom, ktoré som si zarobila, odviedla z nich dane a v dobrej vôli zverila do rúk práve tebe.

https://www.stltoday.com/business/columns/david-nicklaus/cash-can-be-costly-but-st-louis-has-nation-s/article_1662162c-7b4a-5135-9bb9-150da238223e.html

11. Ceny, ktoré sú uvedené ako xx.99€. Človek s inteligenčným kvocientom drevenej zárubne si pomyslí, že je to lacnejšie. Avšak ten, čo má v hlave viac ako jednu fungujúcu a logicky zmýšľajúcu nervovú bunku vie, že 199,99€ je stále dvesto.

12. Voda v plastovej fľaši za niekoľko eur. Raz darmo, smädné hrdlo je mocný pán, a tak nám niekedy neostáva iné, než zablúdiť do obchodu a kúpiť si balenú vodu. Ale aj tak je to tak decentne postavené na hlavu. A neekologické.

https://www.thedailymeal.com/healthy-eating/you-don-t-want-drink-bottled-water-after-its-expiration-date

13. Mobilné dáta. Operátori k nim pristupujú ako ku vyčerpateľnému zdroju. Ako k niečomu, čo je limitované a v určitom momente sa to proste minie. A my im to, samozrejme, žerieme, lebo dnes je doba internetu. Dnes sa bez neustáleho pripojenia žiť nedá. Bez mihnutia oka teda vyvalíme desiatky eur len za to, aby sme si v autobuse mohli pozrieť počasie a zistiť, že Hanka z Pardubíc dnes raňajkovala žitnú kašu.

14. Nedávno som potrebovala naskenovať jeden papier. Slovom jeden. Navštívila som teda nemenovanú pobočku firmy, ktorá má v názve niečo s faxovaním a kopírovaním a mala by sa niečim podobným zaoberať. Strčila som papier do kopírky, naskenovala papier, pichla som do kopírky kľúč a preniesla naň súbor. Ja sama. Obsluha si za pokladňou škrabala vajcia a hrala na firemnom počítači soliter. V sekunde, ako som sa sama doobsluhovala, týpek ožil a zahučal: „To bude 2,50!“ Žiadna ochota, žiaden spotrebovaný materiál, žiadna pomoc… tieto tri faktory skĺbili do, podľa nich prijateľnej, ceny dve eurá a päťdesiat centov. Svet je krásne miesto.

http://www.sharelocation.gr/copy-shop/

15. Džúsy bez ovocia. Kúpil by si si kurací burger, keby v ňom nebolo žiadne mäso? Len šalát, rajčina a majonéza v žemli. No kúpil? Jasné, že nie. Tak prečo kupuješ pomarančový džús, v ktorom je na zozname ingrediencií glukózovo-fruktózový sirup?!

16. Ojazdené autá. Tu opäť prichádza jedna z osobných skúseností. Na stránke autobazáru sme s priateľom našli auto, ktoré vyhovovalo našim kritériám. Zavolali sme tam, oni potvrdili, že auto tam je a dohodli sme si stretnutie na nasledujúci deň. Podľa internetového popisu malo byť auto v dobrom stave, nedokonalosti na ňom mali byť čisto estetického charakteru. Dorazili sme na predajňu, milá teta nám oznámila, že auto je v Prešove, no za 160€ nám môžu sprostredkovať jeho prevoz. Malo to však háčik: „Nie som si istá, či sem to auto dojazdí. Tečie mu olej spod motora, nefunguje prevodovka a chýba zadná pneumatika. Ale hádam sa to nejako vybaví.“

https://www.whatsuplife.in/kolkata/blog/buy-certified-pre-owned-used-second-hand-cars-kolkata/

17. Donuty. Zaplatiť za šišku štyridsať centov alebo zaplatiť šesťdesiat centov za šišku s dierou uprostred? Byť či nebyť? To je otázka…

https://www.thrillist.com/news/nation/national-donut-day-deals-2018-free-donuts

Titulná fotka: iStock


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť