Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Nepochybujem o tom, že takéto či podobné rady a životné múdrosti si už niekde počul. Avšak keďže si rozklikol tento článok, asi sa nimi ešte stále neriadiš. A tak si ich pre istotu zopakujeme – lebo je to matka múdrosti a v tomto prípade aj cesta k jednoduchšiemu životu.

1. Nemusíš byť vďačný za to, že tvoj život nie je ešte horší. To, že sú na svete ľudia, ktorí žijú v ešte väčšej nepohode ako ty neznamená, že sa musíš uspokojiť s málom. Netreba plakať nad drobnosťami a preháňať, no taktiež sa netreba porovnávať s hladujúcimi deťmi v Afrike. Ak sa ti nepáči tvoj život, tak ho zmeň. Naozaj sa nemusíš zmieriť s tým, ako to je, len preto, že to môže byť aj horšie.

2. Trestať sa za zlé rozhodnutia je nanič. Každý človek robí to najlepšie, čo v danej situácii robiť vládze, a ak sa v budúcnosti ukáže, že to nebolo práve najšťastnejšie, tak sa ide ďalej. Vyčítať si zlé rozhodnutia ti nepomôže urobiť neskôr lepšie. Ľudia sa mýlia, úplne všetci a dokonca aj ty – tak to jednoducho funguje. A imaginárnym facákom po papuli pri každej chybe na tom nič nezmeníš.

3. Venuj rovnakú pozornosť najlepším možným scenárom ako tým najhorším. Vedeli ste, že naozaj existuje profesia odborník na predpovedanie katastrofických scenárov (teda minimálne to bolo v Kobre 11, takže to určite musí existovať)? Stavím sa, že si na túto pozíciu kvalifikovaný už od prírody, netreba žiadne dodatočné kurzy či školenia. Zo stresu analyzuješ všetko zlé, čo sa môže prihodiť a vo výsledku si ešte väčšia kôpka nervov ako predtým. No na čo ti to bolo dobré?

https://giphy.com/gifs/chuber-pma-positive-mental-attitude-l0Nwz1ehUndfqL9MQ

4. Nie všetky vzťahy budú trvať večne a to je úplne v poriadku. Ľudia sa vyvíjajú, menia, strácajú seba samých a následne sa zase nachádzajú v niečom celkom novom. To, že si mal s chalaniskom zo strednej rovnaké záľuby v 15-ke ti negarantuje, že to tak bude aj po vysokej. Ale to nevadí – svet sa predsa nezrúti. Žije na ňom sedem miliárd ľudí a keď jeden z tvojho života odíde, na jeho miesto nastúpi niekto nový. Nehovorím, že ti to nikdy nepríde ľúto a že si nad tým možno aj nepoplačeš, ale je to prirodzené a aj tak s tým nič nenarobíš.

5. Dovoľ sebe samému prežívať emócie. Keď je smutný tvoj kamarát, frajerka či mama, nesnažíš sa ich presvedčiť, že na to vlastne nemajú pádny dôvod. Prídeš za nimi, objímeš ich, vypočuješ a ľúbiš ich ešte viac, keďže to teraz potrebujú. Tak prečo rovnaký luxus pochopenia nedopraješ aj sebe?

6. Slovné spojenie „mal by som“ vyhoď zo svojho slovníka. Nič by si nemal. Nič nemusíš. Jediné, čomu sa nevyhneš, je smrť, no ostatné je iba na tebe. Nerob to, čo by si robiť mal, lebo to od teba očakávajú rodičia, spoločnosť či manželka. Rob to, čo robiť chceš. Na smrteľnej posteli sa nebudeš tešiť z toho, že si splnil všetky požiadavky svojho okolia, ale zo svojich vlastných úspechov a splnených snov.

https://giphy.com/search/positive

7. Máš právo hovoriť nie. Máš právo odmietať ľudí, ktorí žiadajú priveľa. Máš právo určiť si svoje vlastné hranice, robiť len to, pri čom sa cítiš komfortne, netlačiť sa do vecí, z ktorých ti je na tyčku a byť sám sebou. Na to nikdy nezabúdaj. Hovoriť „nie“ nie je prejav sebeckosti ani egoizmu, hoci sa ťa o tom možno bude snažiť niekto presvedčiť.

8. Nikdy nezistíš, čo si ľudia naozaj myslia. Najmä nie teraz, kedy je trendom myslieť si jedno a hovoriť druhé. Tak načo míňať kvantá energie a snažiť sa ohúriť niekoho, kto by pre teba v stave najvyššej núdze ani prstom nepohol? Ten čas môžeš investovať aj rozumnejšie – napríklad do sebauznania.

9. Neporovnávaj sa s ostatnými. Nech už budeš robiť čokoľvek, vždy sa nájde niekto, kto to robí lepšie aj horšie. Bodka. Tak sa tým už viac nezaoberaj.

https://giphy.com/gifs/disney-amy-adams-enchanted-LzSYmi3zlTs6A

10. Nemôžeš vedieť, prečo ľudia hovoria to, čo hovoria, tak nerob predčasné závery. Tie naozaj ešte nikdy nevyriešili žiadnu situáciu. Práve naopak – majú magickú schopnosť všetko dosr*ť ešte viac. Nechaj si veci vysvetliť. Daj ostatným právo obhájiť sa. Aj teba by predsa vytočilo, keby tvoje činy ľudia odsúdili hneď, bez bližšieho objasnenia. Nie je všetko zlato čo sa blyští a nie je všetko také čierne, ako to vyzerá. Vyvoď si z každej situácie, čo len uznáš za vhodné, no najprv zisti celý príbeh.

11. Keď ťa život skúša, nenechaj si kydať na hlavu. Život má naozaj zvrátený zmysel pre humor a niekedy sa až prílišne vyžíva v tvojom utrpení. A nech – keď ho to baví, tak mu to dopraj. Ale nenechaj si kadiť na hlavu. Aj keď sa všetko rúti dole vodou, zachovaj si chladnú hlavu a pozitívny prístup a napokon sa to už len nejako vyvŕbi.  

12. „Ale čo keď ma odmietne?“ „Ale čo keď sa mama bude hnevať, keď sa jej toto opýtam?“ „Čo ak mi na stole pristane hodinová výpoveď, keď požiadam o zvýšenie platu?“ Nenechaj sa odradiť svojimi výmyslami o tom, čo by ostatní mohli urobiť. Ľudia nie sú také strašidlá, aké si ich vykresľujeme v našej mysli, a niekedy nás svojou reakciou dokážu milo prekvapiť. Tak prestaň zase raz hľadať katastrofu tam, kde ešte žiadna nie je.

https://giphy.com/gifs/cartoon-rainbow-spongebob-kI0mZhnqikAgg

13. Pred problémami neutečieš. Môžeš si zmeniť meno, prefarbiť sa naryšavo a odísť bývať do drevenice na alpskú pastvinu, aj tak si ťa nájdu. Nemá žiaden zmysel ich odkladať – budú ťa len ťažiť a znervózňovať. Radšej ich vyrieš čím skôr, nech to máš z krku a môžeš sa zase voľne nadýchnuť.

14. Napíš si zoznam úspechov, na ktoré by si mal byť hrdý. Väčšinou sa len bičujeme za to zlé a všetky tie úžasné veci, ktoré sme za život stihli, potláčame do úzadia, akoby neboli podstatné. Sú. Tak si ich pripomeň.

15. Zakaždým, keď máš potrebu sa kritizovať, predstav si, že tie urážky hovorí tvoj úhlavný nepriateľ. Čo by si robil, keby na teba tá puchra z vedľajšieho kanclu začala vrieskať, že si tučná a nestojíš ani za desať deka malokarpatskej salámy? Poslala by si ju kade ľahšie, možno dokonca aj fyzicky cez okno. Tak presne to isté urob sebe, keď do seba najbližšie začneš rýpať.

https://giphy.com/gifs/bellatirx-the-coen-brothers-burn-after-reading-PpJfoFy9nLImA

16. Niekedy budeš musieť byť ty sám svojim najlepším kamarátom. Tak buď k*rva dobrý kamoš a maj sa rád. V živote nastanú momenty, kedy budeš mať pocit, že sa ti celý svet otočil chrbtom a na všetko si sám. Keď si však uvedomíš, že to nie je koniec sveta a že aj sám o sebe si stále funkčný a super, prejde to. Na sto percent.

17. Nič sa nezmení, kým sa nezmeníš ty. Ak budeš donekonečna maľovať obrázok čiernou farbou, nikdy nebude ružový. Ak budeš donekonečna sadiť bodliaky, nikdy nebudeš mať záhon muškátov. A ak budeš donekonečna ten istý uzlík sebaľútosti a nešťastia, nikdy sa ti nezačnú diať pekné veci. Dáva to zmysel, nie?

18. Hnev je často maskovaný smútok či strach. Ľudia, ktorých vytočí aj najmenšia banalita sa za svoje výbuchy väčšinou len skrývajú, aby nemuseli prežívať skutočné emócie. Je jednoduchšie nahnevať sa na niekoho, lebo odchádza do inej krajiny, ako priznať, že ti bude chýbať. Smútok síce nikomu nedáva právo chovať sa ako chuj, no aspoň vieš, prečo niektorí ľudia reagujú ako reagujú. 

https://giphy.com/gifs/selenagomez-selena-gomez-back-to-you-crXSXOeomKnjqpZlvW

Zdroj: buzzfeed.com
Titulná fotka: Joana Gniady


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje