19 divných faktov o ľudskom tele, ktoré si doteraz zrejme vôbec nepoznal

Zdá sa, že o našom tele ešte stále nevieme úplne všetko…

Zdroj: Samantha Gades, Randy Colas / Unsplash

Naše telo v sebe ukrýva mnoho tajomstiev. Určite ste sa už neraz pýtali, prečo má človek štikútku alebo koľko komárov by muselo sať krv z človeka, aby nezostalo ani kvapky. Tieto, ale aj iné otázky, už majú vedecké odpovede, ktoré vám prinášame v tomto článku. Tu je devätnásť z nich, ktoré vás určite prekvapia.

1. Ľudia a slimáky majú toho veľa spoločného

freestocks.org, Chantal Garnier / Unsplash

Možno tomu nebudete veriť, no je to tak. Slimáky a ľudia majú toho skutočne veľa spoločného. Naša DNA je na 70 % identická s DNA slimákov. Kedysi dávno mali všetky zvieratá spoločného „predchodcu“ s rastlinami.

Aj preto je DNA človeka a banánov identická na 50 %. A takmer do rovnakej miery sme podobní aj uhorkám. Všetky živé bytosti sú si svojím spôsobom príbuzné, len v určitom okamihu vývoj každej z nich nadobudol iný smer.

2. Ľudia môžu mať rebro navyše

Jeden človek z dvesto sa narodí s rebrom navyše. Lekári toto rebro volajú kŕčne rebro. Nachádza sa nad kľúčnou kosťou a človeku pri jeho bežnom fungovaní vôbec neprekáža.

3. Bankomaty a verejné toalety sú rovnako špinavé

Nick Pampoukidis, Curology / Unsplash

Bankomaty sa stali akousi súčasťou našich životov. No koľkí z nás si po vybratí peňazí umyjú a vydezinfikujú ruky? Testy na baktérie ukázali, že bankomaty sú také špinavé ako verejné toalety. Vzorky odobraté z tlačidiel bankomatov ukázali prítomnosť škodlivých baktérií, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie.

4. Nechty na rukách rastú rýchlejšie ako nechty na nohách

Nechty na rukách rastú rýchlejšie vďaka slnečnému svetlu, ktorému sú vystavené podstatne častejšie, ako tie na nohách. Tvrdí sa, že nechty na ruke, ktorou najčastejšie pracujete, rastú rýchlejšie ako na tej druhej, ktorú príliš nenamáhate. Hovorí sa aj to, že najdlhší necht je na strednom prste, a že čím väčší prst, tým väčší necht, aj keď sa nevie vysvetliť, prečo je to tak.

5. Botox zbavuje človeka emócií

Botox paralyzuje svaly tváre a v dôsledku toho miznú vrásky. Nedávno však vedci prišli s úplne novým účinkom botoxových injekcií – prišli na to, že znižujú schopnosť cítiť emócie.

6. Väčšina infarktov sa stane v pondelok

Kelsey Chance, Fabrice Nerfin / Unsplash

Riziko srdcového infarktu sa v pondelok zvyšuje u mužov o 20 % a u žien o 15 %. Je pravdepodobné, že to spôsobuje stres, keď sa človek po víkende vracia opäť do práce. Vedci tiež upozorňujú, že vznik infarktu môže byť spôsobený aj nadmernou konzumáciou alkoholu počas víkendu.

7. Cesnak sa dá jesť aj cez nohy

Ak si budete potierať vaše chodidlá cesnakom, jeho chuť a vôňu budete cítiť aj v ústach. Síce až po tridsiatich minútach, ale predsa. Deje sa to kvôli alicínu – organickej zlúčenine. Alicín je schopný preniknúť cez bunkové membrány, prejsť cez krvný obeh a dostať sa až do chuťových pohárikov. To je ten dôvod, prečo keď jete cesnak, necítiť ho iba z vašich úst, ale aj z celého tela.

8. Jeden človek dokáže nakŕmiť až milión komárov

Ako všetci vieme, ľudská krv je pre komáre naozaj skvelou pochúťkou. Avšak je možné, aby nás tieto miniatúrne krvilačné beštie vycucali až do dna? Odpoveď je jednoduchá – áno, je. Určite by to nezvládol jeden malý komár sám, musela by ich byť minimálne armáda, no technicky by to možné bolo.

Jeden komár vypije na posedenie zhruba 0,003 ml krvi. Toto množstvo sa však môže líšiť v závislosti od jeho aktuálneho hladu. Množstvo komárov, ktoré by bolo schopné položiť človeka na kolená, sa taktiež líši – podľa toho, akú má telesnú hmotnosť či výšku.

9. Ľudia klamú oveľa presvedčivejšie, keď potrebujú ísť na toaletu

S plným močovým mechúrom klameš ako profík. Aspoň tak to tvrdia vedci. Silné volanie prírody spôsobuje, že sa sústredíte iba na seba a svoj transport na najbližšiu toaletu. Dané klamstvo je teda oveľa presvedčivejšie. Takže milé ženy, ak sa spýtate svojho frajera, či vám tie nové šaty pristanú, overte si najskôr, či mu netreba cikať.

10. Pri bozkávaní väčšina ľudí nakloní hlavu len na jednu stranu

Samantha Gades, Randy Colas / Unsplash

Až 70 % ľudí nakláňa pri bozkávaní hlavu doprava. Potvrdil to nemecký vedec, ktorý pozoroval ľudí na vlakovej stanici, na letisku a na pláži. Možno to súvisí s tým, že ľudia sú väčšinou praváci.

11. Čím vyššie je IQ, tým zaujímavejšie sú vaše sny

Vedci tvrdia, že ľudia, ktorí majú vysoké IQ, majú naozaj úžasné sny, ktoré sú oveľa zaujímavejšie a trvajú dlhšie. Ak si však nepamätáte, čo sa vám v noci snívalo, nepanikárte. Ľudia si často nepamätajú svoje sny, pretože priemerne trvajú len pár sekúnd.

12. Ľudia vnímajú informácie lepšie, keď ich vidia na papieri

Nórski vedci urobili so študentmi jeden experiment. Rozdelili ich na dve polovice. Prvej dali do rúk vytlačené texty a druhej kázali, aby rovnaké texty čítali cez počítač v PDF formáte. Ukázalo sa, že viac informácií si predsa len zapamätala prvá skupina.

13. Schopnosť počuť sa zhoršuje po dobrom obede

Sander Dalhuisen / Unsplash, Wikimedia Commons

Niektorým ľuďom zvoní po skvelom jedle v ušiach. Pýtate sa, ako je to možné? Mnoho nápojov a potravín môže ovplyvniť hladinu tekutiny vo vnútornom uchu, čo spôsobuje šum. K dočasnému zhoršeniu sluchu môže viesť aj prebytok sladkých či slaných jedál, ale aj kofeín.

14. Slepé črevo je prospešné

Slepé črevo má zlú povesť. Môže spôsobiť veľa zdravotných problémov, dokonca v prípade zápalu ohrozuje život človeka. Bolo považované za orgán, ktorý v skutočnosti nemal žiadne výhody. Dnešní vedci tvrdia niečo celkom iné. Slepé črevo je bezpečný domov pre mnohé užitočné baktérie. Ukladá užitočné mikróby, ktoré dokážu obnoviť bakteriálny systém čreva.

15. Deti rastú rýchlejšie na jar

Myles Tan, Arrul lin / Unsplash

Deti rastú inak v každom ročnom období, no najrýchlejšie na jar. Predpokladá sa, že tento rýchly rast súvisí so slnečnou aktivitou. Otázkou však ostáva, prečo teda nerastú najrýchlejšie počas leta.

16. Med je ľahko stráviteľný

Dôvod, prečo je med pre človeka ľahko stráviteľný, spočíva v tom, že včely ho už raz predtým strávili. Skladá sa z jednoduchých sacharidov, a preto ho vie naše telo úplne absorbovať.

17. Pravý pľúcny lalok je väčší ako ten ľavý

Objem a veľkosť pľúc sú v našom tele úplne odlišné. Dôvodom je umiestnenie srdca. Pravý pľúcny lalok je ťažší a väčší, na rozdiel od toho ľavého, ktorý v hrudníku uvoľňuje miesto pre srdce.

18. Rozlíšenie ľudského oka je 140 megapixelov

Ak by bolo ľudské oko digitálnym fotoaparátom, jeho rozlíšenie by bolo 120-140 megapixelov.

19. Ľudské a žraločie rohovky sú si veľmi podobné

Perchek Industrie, David Clode

Rohovka žraloka je tak podobná rohovke ľudského oka, že ak by na to existovala vhodná technológia, mohla by byť použitá na transplantáciu.


Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
5
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
76
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
10 najlepších memes uplynulého týždňa #36

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME