Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Rady do života sa vždy zídu. Najmä tie, ktoré sú rokmi a skúsenosťami overené. Napríklad tieto, ktoré zahŕňajú hádam každú oblasť, od medziľudských vzťahov cez techniku až po robotu.

1. Skvelou pomôckou pri učení nových jazykov sú detské rozprávky. Hoci to na prvý pohľad znie trošku hlúpo, naozaj to funguje. V rozprávkach pre deti sa často rozoberajú tvary, farby, príroda či jednoduché počty. Základy daného jazyka sa teda na teba nalepia rýchlejšie, keď ich budeš precvičovať takouto formou.

2. Nikdy nikomu nedávaj do daru domáce zvieratko. A už vôbec nie ako prekvapenie. Domáci miláčik nie je vec, ktorú možno odložiť do police a nechať ju zapadnúť prachom, keď ťa prestane baviť. Treba sa oňho starať a táto starostlivosť si vyžaduje nielen čas a ochotu, ale aj financie. Je to veľká zodpovednosť a to, či ju chce niekto prijať, by malo byť jeho slobodné rozhodnutie.

https://foreverhomewanted.com/2017/06/22/doggy-depression-cheer-sad-dog/

3. Od kamaráta či príbuzného, ktorý ponúka nejaké služby (právnické poradenstvo, oprava áut či portréty na objednávku), nežiadaj veci zadarmo. Ak chceš jeho služby využiť, zaplať si za ne. Je to jeho práca, ktorou si zarába na živobytie a je od teba maximálne sebecké očakávať, že sa ti bude venovať za pekný úsmev.

4. Ak niekomu ponúkneš kúsok koláča a on povie, že nechce, nepresviedčaj ho, aby si dal. „Je to len jeden kúsok, to ťa predsa nezabije.“ To je hádam to najhoršie, čo môžeš povedať. Ten kúsok ho síce naozaj nezabije, ale pokiaľ sa daný človek snaží žiť zdravo, dennodenne bojuje s takýmito kúskami minimálne miliónkrát.

https://www.diabetesselfmanagement.com/blog/diabetes-hunger-and-food-cravings/

5. Neostávaj v zamestnaní len z lojality. Máloktorá firma si váži verných zamestnancov a takmer žiadna im nedáva nejaké badateľné benefity. Ak chceš odísť, tak choď. Ak chceš ostať, tak ostaň. Ale nie len preto, že si naivne myslíš, že šesť rokov v jednej firme ti u šéfa nejako prilepší.

6. Chceš podrobiť slúchadlá či reproduktory nejakej poriadnej skúške predtým, ako ich kúpiš? Pusti si Bohemian Rhapsody. V tejto skladbe sa nachádza kompletné spektrum tónov, od najnižších až po najvyššie.

7. Ak si našiel pesničku od interpreta, ktorá je naozaj parádna, no zvyšok jeho tvorby ťa nijako neočaril, skús si vyhľadať producenta. Ten má veľký vplyv na to, ako bude výsledná skladba vyzerať. Medzi ostatnými songmi, ktoré produkoval, možno nájdeš čosi, čo ti ulahodí.

8. Keď ti niekto povie, že nepije, nerýp do toho. Nepýtaj sa prečo a nesnaž sa ho presvedčiť, že jeden pohárik na prípitok mu nemôže uškodiť. Ak nepije, nepochybne na to má svoj dôvod. Takéto narážky však počúva na každej akcii, a to posledné, čo potrebuje, je počuť to znova.

https://www.discoverynj.org/alcohol-rehab-in-nj-refuse-drinks/

9. Všimni si, ako vonia (prípadne páchne) tvoj byt po príchode z dovolenky. Toto cítia všetci tvoji hostia, keď prídu na návštevu.

10. Drž sa dvojminútového pravidla: Ak niečo, čo treba spraviť, trvá len dve minúty, tak to sprav. Okamžite. Kvôli dvom minútam z teba neubudne, dokonca to ani nerozbije celý tvoj deň. No keď sa takéto dvojminútové záležitosti nakopia, tak tým naozaj zabiješ pol dňa.

11. Ak pri prehliadaní stránky omylom stlačíš medzerník a hodí ťa to kamsi dopreč, stlač medzerník spolu so shiftom. Táto klávesová skratka ťa vráti naspäť na miesto, kde si bol predtým.

12. Nájdi si tri záľuby. Jednu, ktorá ti bude zarábať, druhú, ktorá udrží tvoje telo v skvelej forme a tretiu, vďaka ktorej môžeš popustiť uzdu fantázie a byť kreatívny.

https://sportsbeem.com/water-and-exercise-how-much-do-you-need-for-a-great-workout/

13. Ak je tvoj chlpatý psí spoločník z tých hanblivejších, nehladkaj ho po hlave. Radšej ho poškrabkaj pod krkom. Nebude mať pocit, že si ten nadradený a trošku mu to boostne sebavedomie.

14. Nabudúce, keď budeš mať nejakú jednoduchú otázku o jedle, oblečení či hocičom inom, napríklad práškoch na pranie, napíš svojej mame. Opýtaj sa to jej, aj keď je to drobnosť, ktorú by si vygooglil za dvadsať sekúnd. Poteší sa, keď bude vedieť, že stále potrebuješ a dáš na jej rady.

15. O svojich peniazoch premýšľaj ako o čase strávenom v práci. Jednoduchšie a rozumnejšie sa budeš potom rozhodovať, na čo ich utratíš. Vidíš na vešiaku tričko, ktoré stoji štyridsať eur. Hodinová mzda priemerného Slováka sú štyri eurá na hodinu. Naozaj je toto tričko hodné desiatich odmakaných hodín?

16. Nedohadzuj kamarátom prácu, pokiaľ si ich nikdy nevidel reálne ju vykonávať. Riskuješ tak oba dobré vzťahy – ten s kamarátom aj ten s tvojim šéfom. Dobrý kamarát nemusí byť zákonite aj dobrý zamestnanec a keď sa niečo v takejto situácii pokazí, nakoniec z toho vyjdeš ty ako ten najhorší.

https://fee.org/articles/are-millennials-actually-lazy/

17. Ak na internete hľadáš nejaký program (fotoeditor a podobne) a chceš ho zadarmo, nezadaj ako kľúčové slovo „free“. Namiesto toho použi „open source“. Takto sa vyhneš miliónom výsledkov, ktoré ponúkajú free skúšobnú verziu na pár dní, a potom si od teba vypýtajú obličku.

18. Keď zistíš, že tvoja chladnička zíva prázdnotou, nájdi si pol hodinu a vyčisti ju. Až potom choď na nakúp a doplň zásoby. Sú miesta v byte, ktoré pucujeme na dennej báze a sú miesta, na ktoré zabúdame. Jedným z nich je aj chladnička, čo je dosť paradoxné. Najmä keď vezmeme do úvahy fakt, že to je miesto, kde skladujeme väčšinu jedla.

19. Požičať niekomu pero je riskantný biznis. Vo väčšine prípadov si si takmer istý, že ho už nikdy v živote neuvidíš. Stále ho však môžeš požičať bez vrchnáčika. Ani tam síce nie je stopercentná garancia, že ti ho dotyčný vráti, ale je podstatne vyššia ako predtým.

https://www.realtor.com/advice/buy/how-choose-home-loan/

Titulná fotka: iStock


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť