Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

20 fotografií, ktoré zachytávajú život v najchladnejšom regióne na svete

Veľa snehu. Veľmi veľa snehu.


Počul si niekedy o Jakutskej republike? Pokiaľ áno, tak vieš, že sa nachádza na východe Ruskej federácie a ide o jej najväčšiu republiku. Jakutsko sa rozkladá na Sibíri, ktorá je povestná rekordne nízkymi teplotami. Tamojší život je náročný a Alex Vasilyev, profesionálny dokumentárny fotograf, sa ho rozhodol čo najpresnejšie zachytiť.

Teplotné rekordy

Jakutská republika alebo Sacha je najväčšou republikou Ruskej federácie. Rozprestiera sa na troch miliónoch km² a žije tu viac než 900-tisíc obyvateľov. Keď sa povie Sibír, každý si hneď predstaví rekordné teploty, ktoré siahajú hlboko pod nulu. V roku 1926 tu bola napríklad nameraná teplota -71 °C.

Avšak nemysli si, že každú jednu zimu musia obyvatelia prečkať až takéto rekordné teploty. Priemerná teplota v januári klesá k rozpätiu medzi -28 až -47 °C. To sa ešte celkom dá vydržať, nie? No, pre nás, z mierneho pásma, asi ťažko. Život v takýchto podmienkach si nejeden človek ani nedokáže predstaviť. Asi nie je prekvapením, že je to zároveň jediný región na svete, ktorý nebol doteraz poriadne preskúmaný človekom.

Jakutský rodák

Fotograf Alex Vasilyev chcel priblížiť zvyšku sveta život v tom najchladnejšom regióne. Koniec-koncov, je to jeho domovina, v ktorej vyrastal. Pomery v Jakutsku pozná najlepšie. On sám tvrdí, že nikde inde na svete ľudia nežijú v takých drastických klimatických podmienkach.

Sneh sa obvykle drží od októbra do polovice apríla. Väčšina zachytených fotiek je preto zasadená do zasneženého prostredia. Vasilyev však nezachytáva len zasnežené budovy a prázdne ulice uprostred treskúcej zimy. Ľuďom sa snaží priblížiť aj unikátnosť jakutskej kultúry a bežný život obyvateľov.

Za svoje snahy bol odmenený prestížnou cenou o najlepšiu reportážnu fotografiu. Túto medzinárodnú súťaž každoročne usporadúva nezisková organizácia World Press Photo. Súťaží sa hneď v niekoľkých kategóriách a z fotiek jednotlivých víťazov sa tradične vytvorí portfólio pre putovnú výstavu. Vasilyev vyhral v kategórii Problémy súčasnosti.

My ti prinášame 20 najlepších fotografií, ktoré sa podarilo rodákovi z Jakutska zachytiť. Pri pohľade na ne niet pochýb o jeho talente.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť