Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 27.11.2022
sk
Milan
cz
Xenie
Zdroj: ©Great American Films Limited Partnership / MovieStillsDB

20 legendárnych filmových hlášok, ktoré si budeme pamätať už navždy (2. časť)

Hlášky, ktoré sa samy osebe stali kultom.

Legendárnych, kultových, mrazivých či vtipných filmových hlášok máme naozaj veľa. Jeden výber sme ti už na našich stránkach priniesli a v tomto článku nájdeš ďalších 20 kultových filmových výrokov.

Našiel si si medzi nimi svojho favorita?

1. „Úprimne, miláčik, je mi to fuk.“

Veľmi známa hláška pochádza z kultového filmu Odviate vetrom od Victora Fleminga z roku 1939. Vyslovil ju Rhett Butler v podaní Clarka Gablea, keď sa ho Scarlett O’Hara (Vivien Leigh) spýtala: „Kam mám ísť? Čo mám robiť?“ Hláška veľmi rýchlo skultovnela.

Svojho času spôsobila aj veľkú kontroverziu, keďže v angličtine obsahuje aj slovíčko „damn“, čo je nadávka (niečo ako „dopekla“). Dnes to síce pôsobí úsmevne, ale v dobe premiéry panovali oveľa prísnejšie pravidlá, týkajúce sa vulgarizmov či nahoty.

Legendárne filmové hlášky
Warner Bros. / MovieStillsDB

2. „Budeme potrebovať väčšiu loď.“

Veta „Budeme potrebovať väčšiu loď“ zaznela v známom horore Čeľuste (1975) od Stevena Spielberga. Vo filme ju utrúsil šerif Martin Brody (Roy Schneider), keď na vlastné oči uvidel obrovského žraloka, ktorého mala jeho skupina zneškodniť.

Legendárne filmové hlášky
Universal Studios / MovieStillsDB

3. „Pomôž mi, Obi-Wan Kenobi. Si moja jediná nádej.“

Túto vetu pozná snáď každý. Pochádza z filmu Star Wars: Nová nádej (1977) od Georgea Lucasa. Vyslovila ju zúfalá princezná Leia (Carrie Fisher) a za pomoci robota R2D2 ju poslala rytierovi Jedi Obi-Wanovi Kenobimu (Alec Guinness).

Legendárne filmové hlášky
20th Century Fox / MovieStillsDB

4. „Cesty? Tam, kam ideme, nebudeme potrebovať žiadne cesty!“

Kultovou hláškou o cestách končí prvý diel kultovej sci-fi komédie Návrat do budúcnosti (1985) od Roberta Zemeckisa. Vyslovil ju Dr. Emmett Brown (Christopher Lloyd) a následne sa s hlavnými hrdinami vo svojom aute opäť prenesie do budúcnosti. Návrat do budúcnosti 2 (1989) touto hláškou začína.

Legendárne filmové hlášky
Universal Studios / MovieStillsDB

5. „Heeeere’s Johnny!“

Táto hláška je najlepšia, keď sa neprekladá. Nezabudnuteľne ju predniesol Jack Torrance (Jack Nicholson) v horore Osvietenie (1980) od Stanleyho Kubricka. Stalo sa tak, keď so sekerou v ruke prenasledoval svoju vydesenú manželku Wendy (Shelley Duvall).

Pôvodne táto veta v scenári nebola, išlo o Nicholsonovu improvizáciu. Prebral ju od moderátora Eda McMahona zo show The Tonight Show Starring Johnny Carson.

Legendárne filmové hlášky
Warner Bros. / MovieStillsDB

Mohlo by ťa zaujímať:

Užitočné technologické vychytávky, vďaka ktorým zažiješ to najlepšie leto

6. „Pozdrav môjho malého priateľa!“

Drsňácku hlášku vyslovil Al Pacino alias gangster Tony Montana v kriminálke Zjazvená tvár (1983) od Briana De Palmu, pričom „malým priateľom“ myslel samopal.

Legendárne filmové hlášky
Universal Studios / MovieStillsDB

7. „Na večeru mám starého priateľa.“

Legendárnou replikou o večeri a starom priateľovi končí parádny psychologický triler Mlčanie jahniat z roku 1990 od režiséra Jonathana Demmea. Vyslovil ju démonický kanibalistický sériový vrah Hannibal Lecter (Anthony Hopkins), keď si v dave ľudí všimol nenávideného Dr. Fredericka Chiltona (Anthony Heald).

V anglickom origináli lepšie vynikne dvojzmyselnosť onej vety. Možno ju vnímať jednak ako posedenie na večeri s priateľom, ale aj to, že na večeru bude práve onen priateľ. Druhá možnosť je v tomto prípade, samozrejme, správna.

Legendárne filmové hlášky
Orion Pictures / MovieStillsDB

8. „Houston, máme problém.“

Populárna hláška zaznela vo filme Apollo 13 (1995) od Rona Howarda. Filmári sa inšpirovali veľmi podobnou vetou, ktorú vyslovil astronaut Jack Swigert (vo filme Kevin Bacon) počas skutočnej misie Apollo 13.

Legendárne filmové hlášky
Universal Pictures / MovieStillsDB

9. „Najlepším priateľom chlapca je jeho matka.“

Tento názor vysloví postava na prvý pohľad slušného mladíka Normana Batesa (Anthony Perkins) z hororu Psycho (1960) od Alfreda Hitchcocka. V kontexte ďalšieho deja pôsobí veta poriadne znepokojivo.

Legendárne filmové hlášky
Paramount Pictures / MovieStillsDB

Mohlo by ťa zaujímať:

20 legendárnych filmových hlášok, ktoré si budeme pamätať už navždy

10. „Však vaši p**u jsem taky neviděl a věřím, že ju máte!“

Komédia Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992) od Věry Chytilovej je bohatá na viaceré zábavné hlášky. Jednou z nich je aj vyššie zmienená veta. Tú Bohuš Stejskal (Bolek Polívka) vysloví v teologickej diskusii s manželkou doktora Ulricha (Ivana Chýlková). Keď sa jej spýta, či verí v Boha, ona mu odpovie, že nie, pretože ho nikto nevidel. Bohuš následne zareaguje typicky svojským spôsobom.

Legendárne filmové hlášky
Česká televize

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť