Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.3.2024
sk
Bohumil, Bohumila
cz
Kamil
Zdroj: ©MGM / MovieStillsDB

20 legendárnych filmových hlášok, ktoré si budeme pamätať už navždy

Na tieto slová len tak nezabudneme!

Zrejme každý z nás má nejaký zoznam tých najlepších filmových hlášok. Mnohé z nich sa nám vryli hlboko do pamäti a možno ich aj používame v bežnom živote.

V tomto článku nájdeš výber 20 legendárnych hlášok z rôznorodých snímok. Ide skutočne len o výber, takže je jasné, že mnoho hlášok ostalo (aspoň nateraz) mimo. V budúcnosti ti však možno prinesieme pokračovanie.

1. „Dám mu ponuku, ktorú nebude môcť odmietnuť.“

Táto legendárna hláška zaznela v slávnej gangsterke Krstný otec z roku 1972 od Francisa Forda Coppolu. Vetu vyslovil mafián don Corleone v podaní Marlona Branda. Hláška sa stala takým kultom, že ju poznajú a používajú aj tí, ktorí Krstného otca nikdy nevideli.

Paramount Pictures / MovieStillsDB

2. „Bond. James Bond.“

Čo viac dodávať? Cool predstavenie agenta Jamesa Bonda prvýkrát zaznelo vo filme Dr. No (1962) od Terenca Younga. Jamesa Bonda si v ňom zahral Sean Connery.

MGM / MovieStillsDB

3. „Nech ťa Sila sprevádza.“

Ďalšia hláška, ktorá sa už zrejme navždy vryla do filmovej histórie. Pochádza zo série Star Wars a prvýkrát ju diváci počuli vo filme Nová nádej (1977) od Georgea Lucasa. Vyslovil ju múdry rytier Jedi Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness).

20th Century Fox / MovieStillsDB

4. „Život je ako bonboniéra. Nikdy nevieš, čo ochutnáš.“

Známy výrok z dramédie Forrest Gump (1994) od Roberta Zemeckisa sa dočkal mnohých citácií aj paródií a dodnes sa s obľubou používa. Túto múdrosť divákom prezradil hlavný hrdina Forrest Gump v podaní Toma Hanksa.

Paramount Pictures / MovieStillsDB

5. „Ja sa vrátim!“

Hlášku „Ja sa vrátim“ si už pevne spájame s hercom Arnoldom Schwarzeneggerom. Ten ju použil hneď v niekoľkých svojich filmoch (napríklad Komando či Policajt zo škôlky). Vôbec prvýkrát však zaznela v kultovom akčnom sci-fi Terminátor (1984) od Jamesa Camerona. Počuť sme ju mohli aj v ďalších pokračovaniach série.

MGM / MovieStillsDB

Mohlo by ťa zaujímať:

10 filmov a seriálov, ktoré si nevieme predstaviť inak ako s českým či slovenským dabingom

6. „Nikto nie je dokonalý.“

„Nikto nie je dokonalý“ patrí k ďalším nesmrteľným hláškam. Pochádza z komédie Niekto to rád horúce (1959) od Billyho Wildera a zaznie v úplnom závere. Keď jeden z hlavných hrdinov Jerry (Jack Lemmon), ktorý počas filmu vystupoval ako žena Daphne, odhalí svoju pravú identitu Osgoodovi (Joe E. Brown), ktorý sa do Daphne zamiloval, ten mu odpovie práve vyššie zmienenou hláškou.

United Artists / MovieStillsDB

7. „Hasta la vista, baby.“

Túto hlášku prvýkrát vyslovil Arnold Schwarzenegger v akčnom sci-fi Terminátor 2: Deň zúčtovania (1991) od Jamesa Camerona. Vo filme Terminátor 3: Vzbura strojov ju zase predniesol John Connor (Nick Stahl).

MGM / MovieStillsDB

8. „Pre hlupáka každý hlúpy.“

Aj táto veta sa stala do veľkej miery kultom sama osebe. Pochádza z už zmieňovanej dramédie Forrest Gump (1994). Rovnomenný hlavný hrdina ňou reaguje na ľudí, ktorí jeho činy a nápady považujú za bláznivé či nie príliš inteligentné.

Paramount Pictures / MovieStillsDB

9. „To krása zabila to zviera.“

Táto hláška uzatvára jeden z najslávnejších filmov všetkých čias, a síce monster horor King Kong (1933) od Meriana C. Coopera a Ernesta B. Schoedsacka. Vyslovil ju režisér Carl Denham (Robert Armstrong), ktorý King Konga objavil a priviedol do New Yorku. Zo zajatia však utečie a je odhodlaný získať mladú herečku Ann Darrow (Fay Wray), ktorá ho očarila, ale napokon zomiera.

RKO Radio Pictures / MovieStillsDB

10. „Najväčší trik, ktorý diabol urobil, bolo, že presvedčil svet, že neexistuje.“

S týmto výrokom sme sa stretli v parádnej kriminálke Zvyčajní podozriví (1995) od Bryana Singera. Vyslovil ho zlodej Roger „Verbal“ Kint (Kevin Spacey), keď polícii opisoval desivú postavu Keysera Sözeho. Filmári si však túto hlášku nevymysleli, prevzali ju z básnickej zbierky Parížsky spleen od Charlesa Baudelaira z roku 1869.

Spelling Films International / MovieStillsDB

11. „Milujem vôňu napalmu takto zrána.“

Hláška o nádhernej vôni napalmu pochádza z oceňovanej vojnovej drámy Apokalypsa (1979) od Francisa Forda Coppolu. Vyslovil ju podplukovník Bill Kilgore (Robert Duvall). Výrok bol nespočetnekrát citovaný a parodovaný.

United Artists / MovieStillsDB

12. „Donekonečna a ešte ďalej!“

Milovníci Pixaru a špeciálne filmu Toy Story (1995) od Johna Lassetera si túto hlášku určite dobre pamätajú. Išlo o osobné heslo Buzza Lightyeara.

Walt Disney Pictures / MovieStillsDB

13. „Louis, myslím, že toto je začiatok krásneho priateľstva.“

Práve týmito slovami končí kultová dráma Casablanca (1942) od Michaela Curtiza. Vyslovil ju Rick Blaine, ktorého si zahral Humphrey Bogart.

Warner Bros. / MovieStillsDB

14. „To hovoríš so mnou?“

S nezabudnuteľnou scénou a hláškou „To hovoríš so mnou?“ si sa mohol stretnúť v trileri Taxikár (1976) od Martina Scorseseho. Nenapodobiteľne ju predniesol Robert De Niro, ktorý si vo filme zahral veterána z Vietnamu a taxikára Travisa Bickleho.

Columbia Pictures / MovieStillsDB

15. „Som Maximus Decimus Meridius. Veliteľ severnej armády. Generál légie Felix. Verný služobník pravého cisára Marca Aurelia… Zavraždili ste mi syna a zavraždili moju ženu. Ale ja sa pomstím, teraz alebo v budúcom živote.“

O mimoriadne cool predstavenie sa nám v roku 2000 postaral Russell Crowe, respektíve jeho postava Maxima Decima Meridia v historickom epose Gladiátor v réžii Ridleyho Scotta.

Tieto slová venoval Commodovi (Joaquin Phoenix), synovi Marca Aurelia (Richard Harris), keď vyhral gladiátorský súboj na život a na smrť.

Dreamworks Pictures / MovieStillsDB

Mohlo by ťa zaujímať:

Ktorý film je najvulgárnejší? 10 snímok, v ktorých zaznelo najviac nadávok

16. „Môžu nám vziať život, ale nikdy nám nevezmú slobodu!“

Poriadne epická hláška pochádza zo známeho a ceneného historického eposu Statočné srdce (1995) od Mela Gibsona. Ten si v ňom zahral aj hlavnú rolu škótskeho vojaka Williama Wallacea, ktorý viedol vojská proti Angličanom vo vojne za nezávislosť Škótska.

Paramount Pictures / MovieStillsDB

17. „Nová doba! Host vyhazuje vrchního!“

Aby sme tu nemali len samé anglické filmy, spomenieme aj kultovú českú komédiu Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992) od Věry Chytilovej. Hláška zaznela v známej scéne v reštaurácii, do ktorej dorazí čerstvý milionár Bohuš Stejskal (Bolek Polívka) so svojím právnikom (Miroslav Donutil) a začne brnkať na nervy cholerickému čašníkovi (Cyril Drozda). Keď ho Bohuš (ako nový majiteľ) vyhodí, čašník len tresne podnosom o zem a s výkrikom: „Nová doba! Host vyhazuje vrchního!“ odíde.

Česká televize

18. „Ja som tvoj otec!“

Hláška zaznela v sci-fi Star Wars: Impérium vracia úder (1980) od režiséra Irvina Kershnera. Démonický záporák Darth Vader (James Earl Jones) týmito slovami odhalil Lukovi Skywalkerovi (Mark Hamill), že je jeho otcom. Svojho času toto odhalenie na fanúšikov poriadne zapôsobilo, a tak sa aj hláška z tejto scény stala nesmrteľnou. Dočkala sa tiež mnohých paródií.

20th Century Fox / MovieStillsDB

19. „Mě by jen zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu.“

Aj túto hlášku iste veľmi dobre poznáš. Pochádza z kultovej dramédie Pelíšky (1999) od Jana Hřebejka a padne v scéne, v ktorej hrdý Šebek (Miroslav Donutil) predstavuje nový vynález: plastové lyžičky „vyrobené v NDR“. Na jeho sklamanie sa v horúcej káve úplne rozpustia, na čo Kraus (Jiří Kodet) vysloví túto pamätnú vetu.

Space Films

20. „Yippie-ki-yay, motherfu*ker!“

Ťažko preložiteľná hláška z akčného hitu Smrtonostná pasca (1988) od Johna McTiernana a absolútne neodolateľne ju predniesol Bruce Willis, ktorý si zahral drsného policajta Johna McClanea.

20th Century Fox / MovieStillsDB
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.