Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava
Zdroj: ©Shutterstock

20 nepísaných pravidiel, ktoré by mal ovládať každý, kto sa chystá do USA

Míle za hodinu nie sú také isté ako kilometre za hodinu.

Pred cestou do zahraničia by si mal každý overiť, čo sa v danej krajine patrí a čo nie. USA nie je výnimkou. Hoci z médií sa zdá, že v Amerike sa môže naozaj všetko, aj tu platí zopár (nielen) nepísaných pravidiel, ktoré nie je na škodu dodržiavať.

A kto iný by sa mal o ne podeliť so svetom, ak nie práve Američania? Presne to teda nedávno urobili na Reddite a my sme ich užitočné postrehy spísali do tohto článku. Poďme si ich teda prečítať, a čo ty vieš – možno zo seba práve vďaka nim jedného dňa neurobíš totálneho idiota.

1. Cena na cenovke nie je výsledná – na pokladni sa k nej pripočítava daň. Veľa cudzincov nechápe prečo, no dôvod je prostý. Spoločnosti chcú mať jednotnú cenu produktu, ktorú môžu uviesť v reklame, no daň sa v každom štáte líši.

2. Občas okolo teba prejde človek a len tak sa usmeje. Nie, nepoznáte sa. Toto je náš spôsob, ako ukázať slušnosť, a očakáva sa, že sa ten druhý usmeje naspäť. Potom si ide každý vlastnou cestou.

3. Verejné toalety sú zadarmo a nie je neslušné použiť nejakú v obchode či reštaurácii. Nepísané pravidlo ale znie – vždy by si si mal niečo kúpiť. Hoci len úplnú drobnosť.

4. Porcie jedla sú všade obrovské, no čokoľvek, čo nezvládneš zjesť, ti personál rád zabalí domov. Stačí ich o to poprosiť.

5. Keď si objednáš nápoj, automaticky príde s ľadom a do vody na väčšine miest pridávajú plátok citróna. Plus, voda je všade zadarmo. Dokonca aj v McDonalde.

Nepísané pravidlá v USA
Shutterstock

6. Na rozdiel od európskych krajín, tu neprejdeš z jedného konca krajiny na druhý za 12 hodín. Môžeš šoférovať 8 hodín z východu na západ a stále budeš v Texase.

7. Keď prídeš do Štátov tesne pred Vďakyvzdaním a ležérne pred domácim poznamenáš, že budeš na Vďakyvzdanie sám, očakávaj pozvánku k nemu. A nehanbi sa ju prijať. Každý z nás má vlastné zvyky, ktoré sa nám s týmto sviatkom spájajú, a radi sa o ne delíme.

Matt Damon, Luciana Barroso, herec, manželstvo

Odporúčame prečítať:

5 svetových celebrít, ktoré sa zosobášili so svojimi fanúšikmi

8. Nikdy si nič neber od ľudí na ulici. To CD-čko nie je zadarmo. Je dosť možné, že sa ti stane, že ti niekto do ruky strčí CD-čko (zvyčajne nejaký ich vlastný mixtape), chvíľu sa bude tváriť, že je to zadarmo, a potom na teba vybafne, že chce peniaze. Takíto ľudia číhajú na turistov a je lepšie sa im oblúkom vyhnúť.

9. Keď ťa polícia odstaví s autom na krajnici, nevystupuj von, dokiaľ to vyslovene neprikážu. A hlavne – nikdy sa ich nesnaž podplatiť. V niektorých krajinách to funguje, ale tu? Tu sa tak akurát dostaneš do poriadnych problémov.

10. Naše 24-hodinové dinery nie sú vychýrené len tak pre nič za nič. Určite jeden navštív.

20 nepísaných pravidiel, ktoré by mal ovládať každý, kto sa chystá do USA
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť