20 prekvapivých faktov o našej krvi, ktoré zmenia spôsob, akým sa pozeráš na svoje telo

Je súčasťou tvojho každodenného života. A aj tak o nej vlastne takmer nič nevieš.

Bez nej by si žiť nedokázal. Nie ako bez tej čajky, čo ťa na strednej nechala pre toho vymakaného fešiho z maturitného ročníka, ale naozaj. Je súčasťou tvojho každodenného života. A aj tak o nej vlastne takmer nič nevieš. To sa však teraz zmení.

1. Armáda komárov, pozostávajúca z 1,200,000 jedincov tohto krvilačného hmyzu, by bola schopná vycicať dospelého človeka do poslednej kvapky.

2. Na cirkuláciu krvi vytvára srdce taký silný tlak, že by bolo schopné vytvoriť až vyše deväťmetrový gejzír.

3. Človek dokáže žiť aj bez pulzu. V roku 2012 nainštalovali lekári do tela 55-ročného Craiga Lewisa špeciálne zariadenie, ktoré pomáha jeho telu cirkulovať krv, no celkom bez pulzu.

4. Stan Larkin žil 555 dní bez srdca. Počas tejto doby čakal na vhodného darcu, ktorého srdce by mu doktori mohli transplantovať. Na takmer dva roky bolo teda jeho skutočné srdce nahradené prístrojom, ktorý nosil na chrbte v ruksaku. To ho však neodradilo od jeho najväčšej vášne – basketbalu. Ten miloval z celého srdca a nevzdal sa ho, ani pokým vlastne žiadne nemal.

https://edition.cnn.com/2016/06/10/health/artificial-heart-555-days-transplant/index.html

5. Množstvo krvi, ktoré v tele človeka obehne za 25 dní, zodpovedá približne jednému stredne veľkému plávaciemu bazénu.

6. 21% srdcových infarktov sa udeje v pondelok. Druhý v poradí je posledný deň pracovného týždňa – piatok. Pondelkové sú pravdepodobne vyvolané stresom z nadchádzajúceho týždňa, piatkové od vzrušenia z prichádzajúceho víkendu.

7. To, akú máme náladu, závisí aj od tlkotu nášho srdca. Túto skutočnosť skúmali vedci na mužovi, ktorý bol tesne po transplantácii srdca. Po tom, čo mu bolo do hrude umiestnené jeho nové srdce, sa jeho nálada aj celkové pocity zmenili na nepoznanie.

8. Ak chcete znížiť pravdepodobnosť infarktu, asi by ste si mali na budík nastaviť pomalú pesničku, ktorá vás zobudí nežne a nie ako susedova kosačka krížená s klaksónom auta. Je totiž vedecky dokázané, že prudké budenie zvyšuje riziko infarktu. Taktiež sa odporúča necvičiť večer pred spaním, ale radšej ráno či počas dňa.

9. Kokosová voda môže nahradiť krvnú plazmu. Tieto dve tekutiny majú totiž veľmi podobné zloženie.

10. Krvné skupiny môžu byť dôvodom na rozvod. Vedci totiž zistili, že je určitá spojitosť medzi krvnými skupinami partnerov a pravdepodobnosťou, že sa v budúcnosti rozvedú. Páry, v ktorých majú obaja skupinu 0, sú väčšinou nerozlučné. Zato páry A + AB a A + 0 sa najčastejšie nepohodnú.

pixabay.com

11. Krvná skupina taktiež ovplyvňuje naše celkové zdravie a náchylnosť k určitým chorobám. Ľudia so skupinou 0 neinklinujú ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Oveľa častejšie ich postihne rakovina kože či problémy s nadváhou.

12. Tí, ktorí majú skupinu A, by si zase mali dávať pozor na zvýšený cholesterol. Taktiež im hrozia koronárne srdcové ochorenia.

13. Skupina B by si mala zapamätať, že jej najväčšou hrozbou je diabetes a rakovina podžalúdkovej žľazy.

14. Ľudia, ktorí majú skupinu AB, z toho vyviazli relatívne najlepšie. Väčšinou ich najväčšie problémy spočívajú v zlej pamäti a neschopnosti sústrediť sa.

15. Energetické nápoje zrýchľujú tlkot srdca. Takéto nápoje obsahujú až trikrát viac kofeínu ako iné povzbudivé drinky, napríklad sladené nápoje či káva. Ich nadmerné pitie môže vyvolať záchvat, ktorý môže v najhoršom prípade skončiť smrťou.

https://giphy.com/gifs/nascar-monster-drink-l44QcNYJ6aqv7zrj2

16. Stravovanie podľa krvnej skupiny nefunguje. Skúmali to vedci z Univerzity v Toronte a zistili, že celá táto teória o vybraných potravinách, ktoré by mali vyhovovať jednotlivým krvným skupinám, je len mýtus.

17. V Japonsku sa predáva množstvo produktov, určených pre špecifické krvné skupiny. Od dekoratívnej kozmetiky, cez hygienické pomôcky, až po jedlo.

18. Dokonca aj športové predispozície majú čo-to dočinenia s krvnými skupinami. Štúdia z roku 2017 ukázala, že ľudia s nulkou majú najlepšiu výdrž. Avšak tá nepríde sama od seba, a pokiaľ človek pravidelne necvičí, ani krvná skupina ho nezachráni. Skupine AB zase nerobí dobre pohyb vo vode – medzi profesionálnymi hráčmi vodného póla nemožno nájsť jediného človeka s touto krvnou skupinou.

19. Človek môže stratiť až 40% svojej krvi a stále ostať nažive. Samozrejme, že je čo najskôr potrebná transfúzia.

20. Krvné skupiny zohrávajú úlohu aj v našich povahových vlastnostiach. Vedci zistili, že je priama spojitosť medzi krvnou skupinou človeka a tým, ako sa správa. Ľudia v Japonsku veria, že krvná skupina neovplyvňuje len našu osobnosť, ale taktiež predurčuje naše úspechy ako v práci, tak aj v partnerskom živote.

depositphotos.com

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: Marat Nugumanov

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
41
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Textilný priemysel prišiel s ďalšou bizarnosťou: Táto ti však v zime zachráni krk!

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME