20 užitočných rád, ktoré ti jedného dňa môžu zachrániť život

Človek nikdy nevie, kedy sa bude musieť dostať z potápajúceho sa auta.

Zdroj: Shutterstock

Život je nevyspytateľný a hoci každý tak trochu dúfa, že nikdy nebude musieť utekať z horiacej budovy alebo potápajúceho sa auta, stať sa to môže. Preto treba byť pripravený. Ľudia na Reddite sa pod nedávnym príspevkom podelili o užitočné rady, ktoré ti jedného dňa môžu zachrániť život. A keďže jeden nikdy nevie, čo prinesie zajtrajšok, naozaj by si im mal venovať pozornosť.

1. Ak za tebou pribehne vodiaci pes bez majiteľa, nasleduj ho.

2. Ak sa niekto z tvojho okolia s klinickou depresiou začne zrazu správať ako nový človek (je šťastný, smeje sa, vyzerá, že ho nič netrápi), určite ho nenechávaj osamote. Keď ľudia so samovražednými sklonmi konečne vymyslia plán a chcú to definitívne ukončiť, zrazu cítia úľavu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa ich stav lepší, no len málokedy to tak naozaj je.

3. Ak sa rútiš s autom do vody, otvor okná. Ak ich necháš zavreté, tlak vody ti znemožní otvoriť dvere a je šanca, že sa utopíš skôr, ako sa vyrovná.

4. Ak dávaš niekomu masáž srdca, použi silu. Veľa sily. Zlomené rebrá sú vždy lepšie ako prísť o život.

Shutterstock

5. Ak sa ti niekto vláme do domu a ty chceš na obranu použiť bejzbalovú pálku, skús na ňu (ak čas dovoľuje) navliecť ponožku. Keď sa ti ju protivník bude snažiť zobrať, vďaka ponožke sa mu vyšmykne z rúk.

6. Ak sa dostaneš do nemocnice a lekári sa ťa pýtajú, či si užil nejaké drogy, kašli na to, že je to ilegálne. Nebudú ťa súdiť. Jednoducho potrebujú vedieť, čo máš v sebe, aby ti nepodali lieky, ktoré môžu vyvolať zlú reakciu.

7. Ak ťa niekto bodol, nevyberaj nôž. Ten nôž môže byť rozdiel medzi životom a smrťou, pretože blokuje krvácanie a znižuje riziko vykrvácania. Nechaj ho tam, kým dorazia lekári.

8. Ak tvoje zvratky vyzerajú ako kávová usadenina, môže to byť následkom vnútorného krvácania. Pre istotu si to namier do nemocnice.

Shutterstock

9. Ak sa snažíš dostať von z horiacej budovy, ľahni si na zem a začni sa plaziť. Bude to trvať o niečo dlhšie, ale dym stúpa smerom hore a pri zemi tak ostáva dýchateľný vzduch. Ten sa ti v takej situácii bude celkom hodiť.

10. Ak niečo vyprážaš a zrazu ti vzbĺkne celá panvica, nesnaž sa to uhasiť vodou. Po prvé, vypni horák. Po druhé, zakry panvicu pokrievkou. Ak náhodou nemáš pokrievku, posyp to jedlou sódou, ale nikdy, za žiadnych okolností, sa to nesnaž hasiť vodou. Ak na to vyleješ vodu, buď podpáliš dom, alebo ti zhorí ksicht… alebo oboje.

11. Ak sa niekedy dostaneš do situácie, že musíš kvôli prežitiu jesť svrčky, vždy ich dobre požuj. Nikdy, NIKDY ich nejedz surové. Vedia sa ti nožičkami prichytiť v hrdle a striasť sa ich si vyžaduje značnú silu. Znie to banálne, ale pamätaj, že hrdlom nevieš zatriasť tak silno ako povedzme rukou. Ak ti zablokujú prívod kyslíka, si v háji.

12. Ak si vonku počas búrky a zrazu ti začnú elektrizovať vlasy, priprav sa na najhoršie. O chvíľu do teba udrie blesk. Okamžite pusti, čo máš v rukách, hlavne ak je to kovové, čupni si, skrč sa do klbka a pritlač si k sebe špičky. Pri troche šťastia vďaka tomu prejde blesk rovno do zeme a nepôjde cez telo. Rukami si prikry uši, zatvor oči, aby ťa neoslepilo svetlo z blesku, a na vyrovnanie tlaku dýchaj ústami. A modli sa. Teraz je na to čas.

Shutterstock

13. Ak niekto zakričí „K zemi!“, nerozmýšľaj nad tým. Proste sa skrč.

14. Ak ťa uhryzne divé zviera, bez ohľadu na veľkosť a jeho správanie si choď dať pichnúť injekciu proti besnote. Je to pliaga, ktorá ťa zabije, ani nevieš ako.

15. Ak nie si profesionál, nikdy nerozoberaj mikrovlnnú rúru len tak. Kondenzátor s vysokým napätím ti môže uštedriť smrteľnú ranu aj napriek tomu, že rúra bola vytiahnutá zo zásuvky už niekoľko mesiacov. Okrem toho, magnetrón vo vnútri môže obsahovať oxid berýlnatý. Ak sa ti dostane do pľúc, tak si skončil. Nie je veľká šanca, že sa ti niečo z toho stane, ale načo riskovať, keď to nie je nutné?

16. Ak bojuješ s aligátorom (život na Floride ťa naučí), nesnaž sa mu vypichnúť oči. Mier do nosných dierok.

Shutterstock

17. Ak sa niekto len tak potáca a vyzerá opito, aj napriek tomu, že nemal žiaden alkohol, povedz mu, aby sa usmial. Ak jeho úsmev vyzerá divne a/alebo jeden kútik úst akosi zaostáva, dostaň ho čo najrýchlejšie do nemocnice. Je tu veľká šanca, že čoskoro bude mať infarkt. A nezabúdaj – infarkt môže dostať hocikto, bez ohľadu na vek.

18. Ak niekto odpadol, nesnaž sa ho zdvihnúť. Namiesto toho mu nadvihni nohy nad úroveň srdca a drž ich tak, až dokiaľ sa nezobudí.

19. Ak sa dusíš, daj to najavo. Väčšina smrtí následkom udusenia sa stane práve preto, že sa človek hanbí a snaží sa to skryť. Nechoď na záchod a nedúfaj, že bude lepšie, neseď len tak potichu a nesnaž sa po svojom vypľuť jedlo, ktoré ti uviazlo v hrdle. Požiadaj o pomoc, ako len vieš. Hneď.

20. Ak si naozaj v nebezpečenstve, neexistuje nič ako „férový zápas“. Rob, čo musíš. Uhryzni ho, vypichni mu oči a hneď, ako sa ti naskytne príležitosť, bež niekam, kde je čo najviac ľudí (alebo ideálne na políciu). Nezabúdaj – ľudská sánka má dosť sily na odhryznutie prsta, tak to využi.

Shutterstock

Zdroj: zephaniahmesfin / Reddit 

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
11
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
4
Haha
Woow Woow
150
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Šikovný umelec zasadzuje postavičky z disneyoviek do historických malieb


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME