Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj
Zdroj: ©Shutterstock

20 vecí, ktoré šokovali Američanov po príchode do Európy

Američan sa v Európe cíti ako Alica v krajine zázrakov.

Prstom po mape sú od seba len niekoľko centimetrov, napriek tomu má človek pocit, že Európa a Amerika sú dve úplne separátne univerzá. Nekonečné množstvo odlišností vytvára úrodnú pôdu pre rovnako nekonečné množstvo kultúrnych šokov, a keď sa Američan po rokoch v domovine vydá preskúmať štáty za veľkou mlákou, nerozumie prakticky ničomu.

Dôkazom toho sú aj tieto príhody Američanov z Redditu. Na sociálnej sieti nedávno prezradili, čo ich v európskych krajinách prekvapilo najviac, a väčšinou sú to veci, nad ktorými sa domáci ani nepozastavia. Od platených záchodov až po absenciu klimatizácie, poďme sa spoločne pozrieť na veci, ktoré im hlava skrátka nebrala.

1. Nóri si nezaťahujú závesy, keď sa vonku zotmie. Dáni tiež nie. Bolo zvláštne prechádzať sa nočnými ulicami a vidieť všetko, čo ľudia za oknom robia.

2. Spojené kráľovstvo má minimálne tridsať rôznych prízvukov na štvorcový kilometer. Človek sa pohne o dva metre a všetci okolo neho zrazu hovoria úplne inak.

3. Človek si ani neuvedomí, že prešiel hranicami. Pamätám si, ako sme bicyklovali naprieč Európou – prešli sme cez Francúzsko, Belgicko aj Nórsko, a keby nebola pri ceste značka, ani by nám nedošlo, že už sme v inom štáte.

4. Šoféruješ päť hodín v Amerike a stále si prakticky na tom istom mieste. Šoféruješ päť hodín v Európe a ľudia hovoria iným jazykom a preferujú iný druh syra.

Shutterstock

5. Európska únia je zaujímavá vec. Nejde mi do hlavy, ako sa jedného dňa môže človek spakovať a odísť študovať do úplne inej krajiny, prípadne tam ostať žiť, a oni ťa privítajú s otvorenou náručou. Máš právo odsťahovať sa do iného štátu a vo väčšine prípadov ťa nemôžu odmietnuť. Nemusíš to ani nikomu oznámiť. Proste sa zoberieš a ideš. Keď vezmeme do úvahy, ako funguje zvyšok sveta, je to fascinujúce.

6. Fíni sú veľmi tichí ľudia a z duše neznášajú small talk. Bežne si udržiavajú väčšiu vzdialenosť ako Američania počas pandémie a považujú to za normálne. Nikto nerozpráva, pokiaľ sa ho niekto vyslovene neopýta.

Mohlo by ťa zaujímať:

20 zaujímavostí z kórejčiny, ktoré ti priblížia tento komplikovaný ázijský jazyk

7. Walmart v Nemecku skrachoval, pretože štandardný americký zákaznícky servis sa v tejto krajine nestretol s veľkým pochopením. Od človeka, čo ťa privíta pri dverách, až po desiatky zamestnancov, ktorí ti stoja v pätách a neustále sa ťa pýtajú, či je všetko v poriadku, alebo potrebuješ pomoc. Nemci si chcú v pokoji nakúpiť a ísť domov. Bodka.

8. Klimatizácia tu prakticky neexistuje. Boli sme v lete v Nemecku, vonku štyridsať stupňov a v mestskej hromadnej doprave sa človek prakticky išiel roztopiť. Nikto okolo nás tomu nevenoval prílišnú pozornosť. Očividne to bola bežná vec.

Shutterstock

9. Keď si chceš v niektorých európskych krajinách (napríklad Nemecko) prenajať byť, musíš si doň zadovážiť kuchyňu na vlastné náklady. Inak máš byt bez kuchyne. Nikdy to nepochopím – je to ako predávať bundu, ale pýtať extra peniaze za rukávy.

10. Ľudia zazerajú na cudzincov. Je to nepríjemné.

11. Všetko v Európe je staré a ľudia to nepovažujú za nič špeciálne. Ideš k niekomu domov a ten dom má viac ako dvesto rokov. Domy na dedine tiež. Prechádzaš sa centrom mesta a náhodná stena po tvojej ľavici je staršia ako Spojené štáty ako také. Miestami som mal pocit, že prebytočné historické budovy skladujú len tak v náhodných bočných uličkách.

12. Vypínač na svetlo na záchode je z vonkajšej strany miestnosti. Prečo?!

Shutterstock

13. Akurát som na potulkách Európou, teraz konkrétne v Paríži, no už som precestoval väčšinu francúzskych miest a zavítal na vidiek. TIE STROMY. Architektúra je úžasná, jedlo výborné, ale čo ma najviac dostalo, boli práve stromy. Sú obrovské. Človek má pocit, že sa prechádza arborétom.

14. Verejné toalety sú platené. Keď som sa s tým stretla po prvýkrát, bola som si takmer na sto percent istá, že ma chcú ako turistku oklamať, a zaplatila som len preto, že som nechcela robiť scény. Až neskôr som zistila, že takto to tam proste chodí.

Mohlo by ťa zaujímať:

Antitalent na jazyky? 10 vecí, ktorým sa vyhnúť pri rozhovore s cudzincom, ak sa nechceš strápniť

15. Keď chce ísť Európan na dovolenku, sadne do lietadla a za hodinu je vo vytúženej destinácii. Ja sa za hodinu nedostanem ani z jedného konca mesta na druhý.

16. Fajčenie. Kým u nás poznám dokopy možno dvoch ľudí, čo ešte stále fajčia, v Európe je vzácne stretnúť človeka, ktorý nefajčí. Najmä večer v baroch – tam fajčia ešte aj tí, čo inokedy nie. Volajú ich príležitostní fajčiari. Ani som nevedel, že niečo také môže existovať.

Shutterstock

17. Vreckoví zlodeji sú na každom kroku.

18. Za vodu v reštauráciách sa platí, a pokiaľ je zadarmo, je to voda z kohútika. Keď si v Amerike vypýtaš „vodu“, automaticky ti donesú fľašu minerálky a nestojí ťa to ani cent. Okrem toho som si všimol, že miestni celkovo pitnému režimu veľa nedávajú. Vždy, keď sa po dovolenke vrátim domov, cítim sa extrémne dehydrovane.

19. Celý život som nevytiahol päty zo Štátov, a potom som išiel na týždeň do Talianska. Nemohol som uveriť, aké úzke cesty majú. Dva metre do šírky, a to sa bavíme o dvojprúdovke. Väčšina áut, s ktorými som sa dovtedy stretol, by sa na takú cestu ani nezmestila, nehovoriac o tom, že by po nej mali bezpečne jazdiť.

20. Mince. Väčšina z nich má nižšiu hodnotu ako výrobné náklady a ľudia sa idú pobiť, ak im predavač v obchode nevydá do centa všetko. Dva nákupy v potravinách a hrkal som ako hrkálka. Bolo to práve v Česku, keď som si zadovážil svoju prvú peňaženku na mince, aby som ich mal kde skladovať. Šialené.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť